Představte si síť rychlou tak, že stáhnete film ve vteřině. Síť stabilní, že výpadek spojení bude jen vzdálenou vzpomínkou. Síť tak výkonnou, že virtuální realita bude k nerozeznání od té skutečné. VHCN (Very high capacity network) je nová generace sítí, která by měla změnit způsob, jakým se připojujeme k digitálnímu světu. Termín VHCN se v posledních letech stal synonymem pro nejmodernější síťovou infrastrukturu. Co přesně ale znamená a proč je tak důležitý pro naši digitální budoucnost?
Co je VHCN?
VHCN, představuje novou generaci telekomunikačních sítí, která překonává možnosti tradičních připojení. Jedná o síť, která dokáže poskytovat stabilní připojení s minimální rychlostí 1 Gbps pro download i upload, s možností navýšení až na 10 Gbps a více.
Nejde však jen o rychlost. VHCN sítě se vyznačují extrémně nízkou latencí (zpožděním), vysokou stabilitou připojení a schopností obsloužit velké množství zařízení současně bez ztráty kvality služeb. To z nich dělá ideální řešení pro současné i budoucí digitální potřeby.
VHCN očekávané hodnoty jsou:
Rychlost přenosu downstream ………1 Gbit/s
Rychlost přenosu upstream ……..100 Mbit/s
Zpoždění (latence) ………………… 25 ms
Kolísání zpoždění (jitter) …………….. 8 ms
Ztrátovost přenosu ………………. 0,01 %
Historie a vývoj
Koncept VHCN vznikl jako odpověď na rostoucí digitální požadavky společnosti. Zatímco první sítě byly navrženy primárně pro prohlížení webových stránek a základní internetovou komunikaci, dnešní uživatelé vyžadují mnohem více. Streamování 4K/8K videa, cloud gaming, virtuální realita, IoT (Internet věcí) a průmysl 4.0 – všechny tyto aplikace potřebují výkonnou síťovou infrastrukturu.
Evropská unie si stanovila ambiciózní cíl: do roku 2030 zajistit přístup k VHCN sítím pro všechny evropské domácnosti. Tento plán je součástí širší strategie digitální transformace Evropy.
Podle definice BEREC BoR (20)165 Pokyny pro sítě s vysokou kapacitou, aby mohla být síť považována za VHCN, musí síť splňovat kritéria:
- Kritérium 1: Jakákoli síť zajišťující pevné připojení s optickým vláknem zavedeným minimálně až do budovy s více bytovými jednotkami. FTTB/FTTH
- Kritérium 2: Jakákoli síť zajišťující bezdrátové připojení s optickým vláknem přivedeným minimálně až k základnové stanici. FTTA/5G/FWA
- Kritérium 3: Jakákoli síť zajišťující pevné připojení, která je schopna za obvyklých podmínek v době provozní špičky poskytovat koncovým uživatelům služby s následující kvalitou služby – prahové hodnoty výkonnosti 1.
- Kritérium 4: Jakákoli síť zajišťující bezdrátové připojení, která je schopna za obvyklých podmínek v době provozní špičky poskytovat koncovým uživatelům služby s následující kvalitou služby – prahové hodnoty výkonnosti 2.
Pevná síť VHCN = splňuje Kritérium 1 nebo 3
Bezdrátová síť VHCN = splňuje Kritérium 2 nebo 4
Praktické využití
VHCN sítě nacházejí uplatnění v mnoha oblastech:
Domácnosti
- Simultánní streamování více 4K/8K videí
- Cloudové gaming bez zpoždění
- Vzdálená práce a videokonference ve vysoké kvalitě
- Smart home aplikace a IoT zařízení
Průmysl
- Průmysl 4.0 a automatizace výroby
- Vzdálené řízení strojů v reálném čase
- Big data analýzy a cloud computing
- Digital twins (digitální dvojčata)
Veřejný sektor
- Telemedicína a vzdálené operace
- Smart city řešení
- Vzdělávání a e-learning
- Krizové řízení a bezpečnost
Výzvy a budoucnost
Implementace VHCN sítí s sebou přináší několik výzev. Největší z nich je bezesporu finanční náročnost výstavby, zejména v méně obydlených oblastech. Další výzvou je nutnost koordinace různých stakeholderů – poskytovatelů internetu, místních samospráv a státní správy.
Budoucnost VHCN sítí je velmi slibná. Očekává se, že do roku 2025 bude více než 50% evropských domácností připojeno k sítím s parametry VHCN. S rostoucím významem digitalizace se tyto sítě stanou stejně důležitou infrastrukturou jako elektrická síť nebo vodovody.
V následujících letech můžeme očekávat několik trendů:
- Postupné navyšování rychlostí až na 100 Gbps pro koncové uživatele
- Integrace s technologiemi umělé inteligence pro optimalizaci síťového provozu
- Větší důraz na kybernetickou bezpečnost a ochranu dat
- Rozšiřování pokrytí do venkovských oblastí
- Vývoj nových aplikací využívajících potenciál VHCN
VHCN sítě představují více nejen rychlejší internet – jsou základním stavebním kamenem digitální budoucnosti. Jejich význam bude s postupující digitalizací společnosti růst. Pro poskytovatele internetu představují VHCN sítě příležitost nabídnout zákazníkům služby nové generace a připravit se na budoucí požadavky digitální ekonomiky.
Investice do VHCN infrastruktury je investicí do budoucnosti, která se dlouhodobě vyplatí jak poskytovatelům, tak koncovým uživatelům. V éře, kdy se digitální a fyzický svět stále více prolínají, jsou vysokorychlostní sítě klíčem k udržení konkurenceschopnosti a zajištění kvalitního života v moderní společnosti.
I pro nás, regionální operátory Eurosignal, ÚVT internet a Újezd.net jsou VHCN dalším důležitým krokem do digitální budoucnosti. Poskytujeme připojení ve středočeském kraji. Kontaktujte nás a nebo si vyhledejte tarif podle vaší adresy zde a vychutnejte si váš kvalitní internet s námi.
Autor/ka článku: Freepik.com