Webový prohlížeč – pomocník, kterého dnes všichni považujeme za samozřejmou a nedílnou součást našich počítačů, ale i smartphonů či tabletů. U šálku dobré kávy můžeme v klidu probírat výhody i nevýhody Chromu, Edge, Opery či Safari. Víte ale, že prohlížečů je ještě o něco víc? A jak vlastě vypadaly dřevní začátky internetových prohlížečů?
Jak to všechno začalo
Webový prohlížeč je – jednoduše řečeno – softwarová aplikace, sloužící k nakládání s informacemi na světové síti. Kořeny internetových prohlížečů sahají až do osmdesátých let minulého století, kdy Tim Berners-Lee vyvinul nejen první webový server, ale také první browser, nejprve pojmenovaný jako WorldWideWeb, posléze překřtěný na Nexus. V roce 1993 spatřil světlo světa prohlížeč Mosaic (později Netscape) z dílny Marca Andreessena, v roce 1994 představila společnost IBM svůj Web Explorer. O rok později konečně přišel ke slovu Microsoft a jeho legendární Internet Explorer, na trhu se objevila Opera. Na poli prohlížečů dlouho vládl již zmíněný Netscape Navigator, který v roce 1996 dosáhl 86% podílu na trhu, z koláče si ale brzy začal ukusovat čím dál větší sousta Internet Explorer, který existoval i ve verzi pro Macintoshe od Applu. Když se dvacáté století zlomilo v jedenadvacáté, začal si popularitu získávat Firefox od Mozilly. Majitele jablečných počítačů čekala revoluce až o něco pozděi, a to v podobě Safari, výchozího prohlížeče v operačním systému Mac OS X, zatímco uživatelé počítačů s linuxovými distribucemi používali především Lynx. V roce 2008 přišel na svět Chrome od společnosti Google. Prohlížečů je ale mnohem více a my se nyní podíváme alespoň na jejich základní skupinu.
Mozilla Firefox – mazaná výkonná liška
Pokud jste v minulosti na Firefox zanevřeli z důvodu téměř nulových inovací, popřemýšlejte, jestli mozillí lištičce nedat ještě jednu šanci. Prohlížeč totiž v poslední době doznal velkých změn a vylepšení. Mezi jeho výhody patří obrovská flexibilita a široká podpora nejrůznějších rozšíření, stejně jako nízká náročnost na výkon a paměť. Tvůrci Firefoxu slibují maximální zabezpečení, díky neziskové povaze celého projektu se nemusíte bát, že by kdokoliv z tvůrců browseru měl zájem na prodeji vašich osobních údajů třetím stranám. Nedosahuje sice závratné rychlosti, pro takové to domácí brouzdání ale poslouží perfektně.
Google Chrome – ambiciózní fešák
Jednoznačným přínosem – ale v některých případech také minusem – prohlížeče Google Chrome je jeho obrovská variabilita a přizpůsobitelnost. Každý den se v Chrome Storu objevují nová a nová rozšíření pro každou příležitost (o těch nejlepších jsme psali). Chrome funguje napříč platfromami, je za většiny okolností téměř dokonale stabilní a umí pracovat opravdu rychle. Uživateli dokáže poskytnout maximální bezpečnost, nabízí možnost práce v anonymním režimu. Nevýhody? Obrovská náročnost na paměť.
Opera – zapomenutý šikula
Opera je neprávem opomíjený a překvapivě výkonný a všestranný prohlížeč. Na trhu zabírá smutné 1 %, což je vzhledem k jeho kvalitám obrovská škoda. Obrovským přínosem Opery je možnost instalace Turbo funkce (kterou rozhodně doporučujeme). Turbo se v Opeře postará o minimalizaci procesů, které nejsou bezpodmínečně nutné, což má za následek výrazné zrychlení chodu vašeho prohlížeče. Opera dále nabízí integrovaný blokátor reklamy, který lze ale snadno a rychle vypnout, nebo třeba režim pro úsporu baterie.
Microsoft Edge – důstojný následník Exploreru
Předsudky stranou – Microsoft Edge je více než jen výchozí prohlížeč novějších verzí operačního systému Windows. Se svým nechvalně proslulým předchůdcem – Internet Explorerem – má již pramálo společného. Edge je rychlý. Opravdu rychlý. Nabízí integraci s virtuální asistentkou Cortana (v některých oblastech), je výkonný a bezpečný a nabízí také vestavěný režim čtečky. Nevýhoda? Bez Windows 10 ho nestáhnete.
Vivaldi – plně přizpůsobitelný umělec
O prohlížeči Vivaldi jste možná ještě nikdy neslyšeli. Je určen spíše pokročilejším uživatelům, kteří vědí, co chtějí. Přizpůsobit si ho v mnoha směrech můžete doslova od hlavy až k patě, umožňuje ukládání webových stránek do postranního bloku a nabízí plno doplňkových služeb.
Tor – maximální soukromí, maximální utajení
O prohlížeči Tor jste možná slyšeli v souvislosti s nekalou činností na dark webu. Pravdou je, že posláním Toru je zejmená zachovat maximální soukromí, ale i bezpečí svého majitele. Vaši činnost, prováděnou přes Tor, prakticky nelze vystopovat, a nedochází ani k nežádoucímu ukládání jakýchkoliv dat. Tor nabízí řadu výkonných a užitečných nástrojů pro co nejbezpečnější procházení internetu, příjemným bonusem je možnost spouštění s USB flash disku bez nutnosti instalace na počítač.
Ať už si vyberete jakýkoliv prohlížeč, ujistěte se, že máte i rychlé a stabilní připojení k internetu, jaké pro Středočeský kraj nabízí Újezd.net, UVT, nebo třeba Eurosignal.