IPTV a OTT: Sledování televize přes internet

17.07.2017
Štítky: 

Televizní programy lze již několik let vedle tradičního pozemního vysílání sledovat také přes internetové připojení. Televize po síti oproti plošnému DVB-T vysílání nabízí lepší kvalitu obrazu či možnost vracet se několik dní nazpět. Snadno tak lze přeskakovat reklamy a sledovat oblíbené pořady v jakoukoliv denní dobu.

V dnešní době se oba způsoby vysílání často kombinují a částečně překrývají. Jaké jsou rozdíly IPTV a OTT a co mají naopak společné?

OTT TV: Televizní vysílání přes internet

OTT (Over the Top) služby využívají pro distribuci obsahu směrem k uživatelům prostředí sítě internet. Při komunikaci mezi poskytovatelem služeb a divákem putují data přes veřejnou síť, což je velký rozdíl oproti principu IPTV, která spoléhá na vlastní síť a infrastrukturu poskytovatele.

V praxi nemusí být zákazník pro používání OTT služeb klientem konkrétního poskytovatele internetového připojení. Pro sledování televizních pořadů navíc nutně nepotřebujete specializované zařízení v podobě set-top boxu, vše obstará vaše chytrá televize, počítač nebo dokonce mobil či tablet. Ke starším televizorům není problém připojit krabičku s Android TV či speciální set-top box s přístupem k internetu.

Typickými zástupci OTT jsou internetové portály nabízející přístup k televiznímu vysílání, online seriálům a filmům na bázi levného měsíčního předplatného. Zmiňme např. populární Netflix či Hulu. Z českých projektů se rychlým tempem rozšiřuje Kuki TV, která vedle živého vysílání desítek televizních stanic nabízí také obsah na vyžádání (tzv. On Demand). Kuki TV v sobě vedle OTT kombinuje také prvky IPTV, kdy spolupracuje s lokálními internetovými providery a je nabízena v nejrůznějších balíčcích společně s internetovým připojením.

Internetovou televizi lze sledovat na mobilu i v tabletu

Internetové televize stavějící na OTT lze snadno sledovat i na cestách prostřednictvím mobilních zařízení. Podmínkou je však dostatečná rychlost datového připojení a pozor by si měli diváci dát, aby TV nesledovali přes data mobilních operátorů, která bývají zpoplatněna. Ideální je pro sledování internetové televize neomezené internetové připojení s minimální propustností alespoň 2 Mb/s. Čím vyšší rychlost připojení však bude k dispozici, tím může být kvalitnější zobrazovaný obsah (stejný obsah je distribuován dle rychlosti připojení v SD, HD i Full HD kvalitě).

Poskytovatelé vysílání nabízí aplikace pro nejrozšířenější platformy, tedy pro počítače s Windows a Mac OS, nebo mobilní zařízení s Androidem a iOS. V rámci předplatného OTT TV uživatel získá možnost sledovat televizi na několika zařízeních naráz. Nic tedy zákazníkům nebrání rozkoukat film u televize, pozastavit jej a pokračovat o půl hodiny později posteli před spaním z jiného zařízení (mobilu či tabletu).

IPTV aneb televizní vysílání po síti

Zásadním rozdílem běžné IPTV oproti OTT službám je fakt, že pro její sledování musí být divák připojen k síti skrze infrastrukturu určitého poskytovatele. Ukázkovým případem je u nás O2 TV, pro jejíž sledování musí zákazník využívat připojení od zmíněného operátora. IPTV využívá k vysílání lokální distribuční sítě poskytovatele a nejedná se tedy o běžné internetové vysílání.

Na rozdíl od OTT může poskytovatel IPTV lépe garantovat kvalitu dodávaného obsahu, neboť má pod infrastrukturu pod kontrolou. Na rozdíl od běžného vysílání DVB-T, kdy jsou naráz distribuovány všechny dostupné stanice, je směrem k divákovi vždy vysílán jeden konkrétní program. Po jeho přepnutí se stream změní a vysílá se program jiný atd.

Podobně jako u kabelové televize vyžaduje IPTV pro své fungování specializované zařízení připojené k televizoru (set-top box). Nechybí podpora funkce timeshift a přístup k placenému obsahu na vyžádání, kdy lze vybírat z videoték a půjčoven obsahu.

Nevýhodou IPTV je nutnost provozovat pro každý televizor v domácnosti vlastní set-top box. Vícero datových streamů může navíc ubírat pásmo internetovému připojení a zpomalovat jej.

TV je díky internetu konečně interaktivním médiem

OTT a IPTV jsou tzv. nelineárním vysíláním TV, což v praxi znamená, že diváci nejsou jen pasivními konzumenty obsahu, ale mohou do něj zasahovat. Snadno lze pozastavit či přetáčet běžící pořady, přeskakovat reklamy a spouštět až několik dní staré záznamy z archivu díky funkci posunutí v čase (Time Shift).

Tím funkce většinou nekončí a většinou mohou uživatelé díky archivům a videopůjčovnám sledovat obsah, který právě není vysílaný v TV. Často se jedná o kompletní série pořadů a seriálů či nově i dříve vydané filmy. Za vysílání OTT a IPTV uživatelé běžně platí paušální poplatky, za prémiový obsah poté buďto formou měsíčního předplatného, kdy za pravidelný poplatek může přistupovat k veškerému obsahu služby, nebo si za menší obnos nakupují/půjčují jednotlivé položky (filmy a seriály) zvlášť.

Jak bylo zmíněno v úvodu, IPTV a OTT se v mnohých oblastech překrývají a sami jejich poskytovatelé rádi kombinují terminologii i oba koncepty fungování.

Sledování YouTube a prohlížení internetu v TV

Set-top boxy pro příjem IPTV, chytré televizory i Android TV krabičky mají velmi blízko k běžným počítačům. Není tak divu, že výrobci do jejich systému často implementují podporu pro další videoportály a služby typu YouTube či Vimeo.

Některé platformy, jako např. Android TV si poradí i s internetovou TV Stream.cz, nebo nabídnou integrovaný webový prohlížeč a další funkce rozšiřující uplatnění TV.