Flash Player letos končí. K čemu sloužil a co jeho konec znamená pro uživatele i provozovatele webů?

Již delší dobu se spekulovalo o tom, že má společnost Adobe v plánu definitivně ukončit svůj Flash - software, který slouží k zobrazování videí nebo animací v prostředí webových prohlížečů. Flash byl uveden do provozu v roce 1996. Veškerý obsah, který pro své fungování využívá zmíněnou technologii, tak bude od počátku příštího roku nefunkční. 

02.07.2020

Adobe Flash (dříve Macromedia Flash) byl napsaný v jazyce C++ a zejména před přelomem tisíciletí se nejen mezi tvůrci webových stránek těšil velké popularitě. Pro některé provozovatele webů bude vypnutí flash player modulu znamenat nemožnost zobrazení starého obsahu, nebo malých zábavných her. Kdysi se Flash player používat i pro krátké videoreklamy nebo třeba reklamní bannery, bylo v něm ale možné přehrávat také plnohodnotný videoobsah. Flash Player byl ve velké míře využíván zejména proto, že standard HTML dříve nepodporoval takové možnosti zobrazování medií a programování funkcionalit, jako povoluje dnes jeho poslední verze HTML5. V posledních letech ale míra využívání Flashe prudce klesá a vývojáři dávají přednost méně náročnému a bezpečnějšímu protokolu HTML5. Co znamená zrušení Adobe Flash pro uživatele?

Coby uživatel nemůžete nijak ovlivnit to, zda budou flashové prvky na vašich oblíbených stránkách fungovat. Je zcela na vývojářích a provozovatelích těchto stránek, aby svůj web přizpůsobili situaci. Pokud máte na svém počítači nainstalovaný Adobe Flash, systém vás bude opakovaně vyzývat k tomu, abyste příslušný software odstranili. Zablokována bude i funkce ručního načítání Flash pluginů. Další dříve nenahraditelnou součástí webových stránek, které nové možnosti HTML5 zcela vyzmizíkují, je Oracle Java skript. V porovnání s HTML 5 jde o zjednodušené programovací prostředí s nebezpečím bezpezpečnostních děr.

Drtivá většina vývojářů již dávno přešla na novější technologie, pokud ale v příštím roce přece jenom narazíte na web, který využívá Adobe Flash, můžete zkusit kontaktovat jeho tvůrce.