Co je to umělá inteligence a s čím vám může pomoci?

Umělá inteligence (AI) je v posledních letech výrazně na vzestupu, a je označovaná za nedílnou součást budoucnosti internetu. Zatímco dříve se používala pouze v odborných kruzích, nyní ji začínají využívat i běžní uživatelé. AI dokáže provádět širokou škálu úkonů, včetně překládání jazyků, generování obrázků a fotografií, úpravy zvuků a mnoha dalších akcí. Tyto schopnosti AI významně usnadňují život lidem a umožňují jim vyřešit mnoho běžných úkolů rychleji a efektivněji. Tyto technologie se stále vyvíjejí a rozšiřují, a je jen otázkou času, kdy se stanou ještě rozšířenějšími, běžnějšími a dostupnějšími pro veřejnost.

Co je to umělá inteligence? 

 

Výrazem „umělá inteligence“ označujeme technologii, v jejímž rámci stroje, algoritmy a systémy vykazují schopnost napodobovat specifické lidské schopnosti – například uvažování, proces učení nebo třeba kreativita, a řešit komplexní úlohy. Pro umělou inteligenci používáme zkratku AI, která vychází z jejího anglického názvu, tedy Artificial Intelligence. Pod umělou inteligenci spadá celá řada dalších oblastí od strojového učení a robotiky přes nejrůznější evoluční algoritmy, neuronové sítě, až po počítačové vidění. 

 

Velice zjednodušeně by se dalo říci, že celý proces probíhá tak, že příslušný stroj či systém nejprve přijme příslušná vstupní data (ať už předem připravená, nebo sesbíraná prostřednictvím různých senzorů a kamer), která vyhodnotí a následně na ně odpovídajícím způsobem zareaguje. Zkuste si představit například autonomní vozidlo, které díky funkci rozpoznávání obrazu detekuje dopravní značku nebo semafor, a přizpůsobí tomu svou jízdu, osobního digitálního asistenta, který odpovídajícím způsobem reaguje na příslušná klíčová slova, nebo třeba hudební streamovací službu na vašem chytrém mobilním telefonu, která vám na základě toho, jakou hudbu posloucháte či vyhledáváte, dokáže doporučit další zajímavý obsah k poslechu. 

 

Jak lze vidět na těchto příkladech, prvky umělé inteligence můžeme najít v celé řadě oblastí lidského života. Lze ji využít k zábavě, kreativitě, práci, ale také například k zajištění lepší bezpečnosti, provozu chytré domácnosti, chytrých měst či kanceláře, nebo k vyhodnocování zdravotních a dalších dat. V poslední době se v médiích propírá zejména platforma OpenAi GPT. Jedná se o projekt společnosti OpenAI, která si klade za cíl zvýšit působnost i prospěšnost umělé inteligence. Spolu s rozmachem umělé inteligence rostou obavy z toho, aby stroje nezačaly „lidem brát práci“, tyto obavy jsou ale liché – stačí zavzpomínat na doby minulé, kdy s rozmachem strojírenství docházelo k přesunu výroby z manufaktur, ve kterých se praktikovala ruční práce, do továren. 

 

Umělá inteligence nejspíš nikdy nebude schopná plně nahradit „živého“ profesionála z jakéhokoliv oboru. Rozhodně se nejedná o technologii, která by lidem měla brát práci. Umí jim ji ale značně usnadnit, a tím jim také umožnit, aby ušetřený čas a energii věnovali jiným věcem. Podívejme se nyní společně na šest zajímavých webů využívajících umělou inteligenci, které se mohou hodit i vám.

 

6 webů s AI, které se vám určitě budou hodit

 

Krisp.ai – křišťálově čistý zvuk při konferenčních hovorech

 

Konferenční videohovory jsou nedílnou součástí pracovního života nejednoho z nás. Jen málokomu se ale poštěstí volat z prostředí, které je zcela prosté jakýchkoliv rušivých podnětů a zvuků. Nástroj s názvem Krisp dokáže v průběhu hovoru účinně odfiltrovat nežádoucí zvuky z pozadí, jako jsou hlasy dalších lidí, a ostatní účastníci hovoru tak budou slyšet pouze váš hlas.

 

Beatoven.ai – skladatelem snadno a rychle

 

Beatoven.ai používá pokročilé techniky generování hudby za pomoci umělé inteligence. S jeho pomocí můžete relativně snadno a rychle vytvářet váš vlastní hudební obsah, a použít jej bez obav jako podkres pro vaše videa, podcasty a řadu dalších účelů. Stačí  jen vybrat požadovaný žánr, v jednoduchém rozhraní nastavit příslušné parametry skladby, a nechat její vytvoření a dokončení na umělé inteligenci.  
 

Stockimg.ai – od přebalu knížky přes plakát až po logo

 

Pokud budujete vlastní značku, potřebujete přebal knihy či bulletinu, nebo třeba potřebujete s tvorbou grafických materiálu pro sociální sítě, můžete využít nástroj s názvem Stockimg.ai. Umělá inteligence vám pomůže s tvorbou přebalů knih, plakátů, tapet, skladových obrázků a ilustrací. Do textového pole v horní části stránky zadáte jednoduše požadovaná klíčová slova, přizpůsobíte parametry výsledného díla, a umělá inteligence odvede během chvilky zbytek práce spolehlivě za vás.

 

Cleanup – zbavte své fotografie nežádoucích objektů

 

Určitě jste se již někdy ocitli v situaci, kdy jste chtěli použít relativně povedenou fotografii – ať už pro soukromé, nebo pro pracovní účely, ale na daném snímku se nacházel nežádoucí objekt, osoba nebo text. Není tomu tak dávno, kdy odstranění takového nežádoucího objektu vyžadovalo znalosti softwaru typu Photoshop. Dnes už ale za vás tuto práci dokáže spolehlivě a efektivně odvést umělá inteligence. Stačí, abyste příslušnou fotografii odeslali na web Cleanup, nastavili velikost „štětce“ a poté označili část, kterou chcete odstranit.

 

Murf – propůjčte svým slovům lidský hlas

 

Dalším zajímavým a užitečným AI nástrojem je web Murf, který dokáže vámi zadaný text převést do přirozeně lidsky znějícího hlasu. Výsledné dílo můžete použít například pro propagační nebo výuková videa, v nabídce je obsáhlá knihovna nejrůznějších hlasů, ze kterých si určitě vyberete. Přizpůsobit si můžete také rychlost nebo výšku hlasu. 

 

Interior AI – váš vlastní interiérový designér

 

Vybavujete nový obývák, pracovnu, ložnici nebo třeba kancelář? Na webu Interior AI si můžete usnadnit návrh jejího interiéru. Stačí pořídit snímek dané místnosti, nahrát jej na příslušný web, zadat požadavky na typ místnosti a styl vybavení, a umělá inteligence už se opět postará o vše potřebné. 

 

Tématu umělé inteligence se budeme věnovat i v rámci natáčení dílu ISP Studio, platformě která se zabývá zajímavými tématy ze světa telekomunikací a ICT. 

Zdroj fotografií: Pexels, Unsplash