Vývoj prvního mobilního telefonu: Od prvního mobilu k internetové revoluci

Představte si svět bez mobilních telefonů. Bez možnosti poslat rychlou zprávu, zavolat rodině nebo přátelům, aniž byste museli hledat veřejný telefon. Bez možnosti vyhledat informace na internetu, kdykoli a kdekoli. Těžko uvěřitelné, že takový svět existoval ještě před několika desetiletími. Příběh vývoje prvního mobilního telefonu je fascinující cesta plná inovací, odvahy a neúnavného úsilí. Pojďme se společně podívat na to, jak se zrodil tento revoluční vynález.

První mobil: Zrození revoluce

Vše začalo v roce 1973, když Martin Cooper, inženýr společnosti Motorola, představil první prototyp mobilního telefonu. Tento přístroj, nazvaný DynaTAC 8000X, vážil téměř 1 kilogram a měl rozměry 23 x 13 x 4,5 centimetrů. Byl to obrovský krok vpřed oproti tehdejším pevným telefonům a začátek nové éry komunikace. Dlouho na sebe nenechala čekat ani první komerční automatizovaná mobilní síť. Tu spustila v Japonsku společnost Nippon Telegraph and Telephone v roce 1979. O dva roky později následovala skandinávská síť Nordic Mobile Telephone, v průběhu osmdesátých let se začaly se spouštěním komerčních mobilních sítí přidávat další země světa. Mobilní síť první generace nesla označení 1G a stále ještě využívala analogovou technologii. To se změnilo s nástupem 2G sítí, k jejich spuštění došlo v roce 1991 ve Finsku, a které již využívaly standard GSM.

První mobil s internetem: Konektivita na dosah ruky

V 90. letech 20. století se začaly objevovat první mobilní telefony s možností připojení k internetu. Jedním z průkopníků byl Nokia 9000 Communicator, který byl uveden na trh v roce 1996. Tento telefon kombinoval funkce mobilního telefonu a osobního digitálního asistenta (PDA) a umožňoval uživatelům prohlížet webové stránky, posílat e-maily a dokonce i pracovat s dokumenty. Kromě komunikátorů začaly postupně nabízet možnost připojení k mobilnímu internetu i jiné typy mobilů včetně nízkonákladových telefonů nižší či střední třídy.

Co předcházelo vývoji mobilu: Hledání bezdrátové komunikace

Před vynálezem mobilního telefonu existovaly pokusy o bezdrátovou komunikaci již od počátku 20. století. V roce 1947 navrhli inženýři společnosti Bell Labs systém nazvaný „cellular telephony“, který byl založen na rozdělení území do buněk, v nichž by mohly být přijímány a vysílány signály. Tento koncept se stal základem pro vývoj mobilních telefonních sítí.

Historie mobilního telefonu a internetu: Od prvního hovoru k celosvětové konektivitě

Historie mobilního telefonu je úzce spjata s vývojem internetu. První hovor z mobilního telefonu uskutečnil Martin Cooper v roce 1973, když zavolal svému konkurentovi ze společnosti Bell Labs, aby mu oznámil, že právě provedl revoluční krok vpřed. Od té doby se mobilní telefony staly nedílnou součástí našeho života a přinesly nespočet výhod, jako je možnost komunikovat s lidmi na druhém konci světa, vyhledávat informace nebo pracovat na cestách.

S vývojem mobilních sítí se začal šířit také mobilní internet. Jeho rychlost zpočátku nebyla kdovíjak závratná. Majitelé mobilních telefonů ze zpočátku mohli k internetu připojovat pomocí technologií CSD (Circuit Switched Data) a HSCSD (High Speed Cirucuit Switched Data) s rychlostí okolo 9,6 kbps. Výhodou CSD technologie bylo relativně stabilní připojení, dostupnost pokrytí všude, kde byl k dispozici GSM signál, a vyhrazený kanál po celou dobu připojení. Technologie HSCSD už nabízela o něco vyšší rychlost – až 14,4 kbps na jeden kanál. Rok 1997 se nesl ve znamení příchodu GPRS (General Packet Radio Service) připojení. K přenosu dat docházelo v tomto případě pouze tehdy, kdy byl vytvořen požadavek, a přenosová rychlost stahování činila až 80 kbps.

Koncem devadesátých let minulého století vyvinula organizace Wap Forum protokol WAP (Wireless Application Protocol), který měl zpřístupnit mobilní internet i majitelům mobilních telefonů nižší a střední třídy. V rámci WAP se na příslušných mobilech načítaly velmi zjednodušené verze webových stránek, takže nedocházelo k nadměrnému zatížení systémových prostředků. Pár let po začátku nového milénia došlo k šíření technologie EDGE (Enhanced Data rates for Global/GSM Evolution). Technologie EDGE nabízela díky odlišné modulaci (8PSK – osmistavová fázová modulace) vyšší přenosovou rychlost (až 236,8 kbps).

Ještě rychlejšího spojení se uživatelé dočkali s příchodem technologie LTE, která nabízela rychlost až 14 Mbps. Nástupcem této technologie se stala LTE-Advanced s teoretickou přenosovou rychlostí až 1,5 Gbps – LTE-Advanced již splňovala podmínky 4G standardu. V současné chvíli se čím dál více šíří 5G technologie, která nabízí vysokou rychlost, nízkou latenci a řadu dalších výhod.

První zákazníci: Odvážní průkopníci

První zákazníci, kteří si koupili mobilní telefon, byli často považováni za excentriky nebo nadšence technologií. Mobilní telefony byly tehdy velmi drahé a jejich použití bylo omezeno na hovory a krátké textové zprávy. Navíc byly tyto přístroje velké a těžké, což je činilo méně praktickými než dnešní lehké a kompaktní smartphony. První mobilní telefony – dnes přezdívané „tlačítkové“, „hloupé“, nebo „feature phones“ – nabízely zpočátku jen hlasové volání, spolu s jejich vývojem přibývaly ale další funkce jako SMS, MMS, nebo třeba výše zmíněný mobilní internet. U tlačítkových telefonů zpočátku docházelo k postupnému zmenšování velikosti, a k dostání byly opravdu kompaktní, „kapesní“ modely. S nástupem prvních smartphonů přišly nejprve telefony, kombinující dotykovou obrazovku a fyzickou klávesnici (namátkou můžeme jmenovat třeba některé modely BlackBerry), v současné době již ale smartphony disponují softwarovou klávesnicí a rozměrným, často bezrámečkovým dotykovým displejem. V portfoliu řady výrobců můžete najít i skládací smartphony, jako například Samsung Galaxy Z Fold.

Závěr

Vývoj prvního mobilního telefonu představuje jeden z největších technologických úspěchů lidské historie. Díky odvaze a inovacím lidí, jako byl Martin Cooper, se nám otevřel nový svět možností a způsobů komunikace. Dnes si již těžko dokážeme představit život bez mobilních telefonů a internetu, které nám umožňují být neustále v kontaktu se světem a s našimi blízkými. A kdo ví, jaké další inovace nás čekají v budoucnosti?

Doporučené články

Poptávka internetového připojení

Adresa

Hrnčířská 143, Jesenice - Osnice | PSČ 25242 (okres Praha-západ)(okres Praha-západ)(okres Praha-západ)

Technologie

Optické připojení až 300 Mb/s

Aby vás mohl kontaktovat obchodní zástupce internetového poskytovatele, budeme potřebovat vaše kontaktní údaje.