Výstavba optické sítě je strategickou investicí do rozvoje obcí 21. století. Obec Herink ukazuje cestu a dokazuje, že moderní digitální infrastruktura je stejně důležitá jako silnice nebo vodovod – rozhovor se starostou Ing. Karlem Zemanem

Projekt kvalitní internet sdružuje poskytovatele internetového připojení, kteří se hlásí k dodržování etických a nejvyšších technických standardů v oblasti telekomunikačních služeb. Spolupracujeme s obcemi, které chtějí modernizovat infrastrukturu a zvednout úroveň života ve svém regionu.  Jsme ověření a otevření poskytovatelé, kteří mají za cíl podporovat kvalitní a dostupný internet v městech a obcích.

V seriálu rozhovorů se starosty a zastupiteli obcí vám přinášíme rozhovor s Ing. Karlem Zemanem, starostou obce Herink ve Středočeském kraji. Obec nově využívá optickou přístupovou síť od regionálního operátora ÚVT Internet, který vybudoval ve spolupráci s obcí otevřenou optickou infrastrukturu FTTH sítě. Síť je připravená poskytovat služby nejvyšší kvality, v souladu s technickými normami a doporučeními pro služby VHCN (Very High Capacity Network) sítě. V Herinku si obyvatelé obce nově užívají skutečně kvalitní internet, zároveň obec má k dispozici hned několik benefitů, které můžete využít i ve vaší obci či městě.

Dobrý den, pane starosto, děkujeme, že jste si našel čas na rozhovor. Digitalizace a kvalitní internetové připojení jsou v současnosti klíčovými faktory pro rozvoj obcí, a právě Herink je skvělým příkladem, jak může spolupráce mezi samosprávou a poskytovatelem internetu přinést občanům lepší služby a komfortnější život. Vaše obec prošla výstavbou internetové infrastruktury, která přinesla stabilní a rychlé připojení, budeme rádi, pokud se s námi podělíte o Vaše zkušenosti.

1.      Můžete nám krátce představit město Herink? Jaké jsou jeho hlavní výhody a výzvy v oblasti infrastruktury?

Jsme obec ležící v blízkém zázemí Prahy. Velkou výhodou je bezesporu dobrá dostupnost Prahy ale i blízké napojení na obchvat Prahy umožňující relativně snadnou dopravu, většinou bez nutnosti proplétání se Prahou. Vzhledem k tomu, že jsme obec sice s dlouholetou historii, rozmach výstavby a zalidňování nastal až v posledních 20 letech. Většina infrastruktury tedy byla vybudována developery působícími v naší obci. Troufnu si tvrdit, že „fyzická“ infrastruktura je tedy zcela v pořádku. Spíše bojujeme s infrastrukturou „sociální“, tedy nedostatek míst v základních školách a podobně.

 2.      Jaká byla situace s internetovým připojením v Herinku před zahájením výstavby optické sítě?

Působilo zde několik poskytovatelů, většinou s možností bezdrátového připojení. S vzrůstající výstavbou a zalidnění však byly tyto sítě blízko své maximální hranice.

Spolupráce veřejného a soukromého sektoru

3.      Jakou roli hraje samospráva v rozvoji digitální infrastruktury? Jak může město podpořit výstavbu optických sítí?

Troufnu si tvrdit že zásadní, především tím, že většinou se sítě realizují v pozemcích ve vlastnictví obce. Řekl bych, že podpora je především umožněním pokládky kabelů do pozemků obce za přijatelné náklady pro provozovatele.

4.      Jak probíhala komunikace a spolupráce mezi městem a poskytovateli internetu? Co bylo klíčové pro úspěšné jednání?

Komunikace byla velmi produktivní a férová. Klíčovým byl náš pohled na věc a to ten, že jsme nad realizací přemýšleli především jako nad investicí do komfortu pro obyvatele, a ne čistě jako na byznys. Z druhé strany ochota provozovatele vyjít vstříc při realizaci. Například tím, že výkop nad kabelem byl po uložení kabelu realizován jako pochozí stezka.

5.      Jaké hlavní překážky jste museli překonat při přípravě a realizaci projektu? Narazili jste na legislativní nebo administrativní bariéry?

Pro obec žádné překážky nebyly, veškerou administrativu a byrokracii si vzal na starosti provozovatel.

6.      Jaké podmínky by měl poskytovatel internetu splnit, aby měl podporu města?

U nás to byl jednoznačně závazek připojit zdarma veškerou obecní infrastrukturu, tedy školku, úřad, ale i kamery rozmístěné po obci. Dalším jasným požadavkem bylo to, že případné přeložky vyžádané obcí půjdou na vrub poskytovatele. Za splnění těchto podmínek jsme jako obec poskytli naše pozemky pouze za symbolický poplatek.

Výstavba optické sítě a její přínosy

7.      Jak dlouho trval celý proces od prvního jednání až po dokončení výstavby?

Výstavba se realizovala v několika etapách, ale ta hlavní a zásadní byla dokončena v průběhu dvou, tří let.

8.      Jaké konkrétní benefity přinesla optická síť občanům a podnikatelům v Herinku?

Stabilní a rychlé připojení.

9.      Jak hodnotíte zpětnou vazbu od občanů? Jaké jsou jejich zkušenosti s novým připojením?

Myslím, že u nás v obci je na novou optickou síť připojeno přes 90 % domů, To myslím hovoří za vše.

Inspirace pro další města a obce

10. Co byste doporučil ostatním starostům, kteří chtějí modernizovat internetovou infrastrukturu ve své obci?

Pohlížet na celou akci jako na službu pro občany, a ne jako na byznys.

11. Jaké modely spolupráce mezi městy a soukromými poskytovateli internetu považujete za nejefektivnější?

Ten, který jsme zvolil my. (Spolupráci s místními poskytovateli kvalitního internetu, schopnými pružně reagovat na požadavky radnice, pozn. redakce)

12. Jak vidíte budoucnost digitalizace v menších městech a obcích? Jaké technologie by mohly být klíčové v následujících letech?

Budoucnost nám vlastně určuje stát svými zákony, které tlačí na digitalizaci ve všech směrech osobně to považuji za správný trend, jen se bojím, aby se v té digitalizaci nakonec úplně nevytratila lidskost… Určitě se nevyhneme využívání umělé inteligence, ale doufám, že nad ní stále bude stát zdravý selský rozum.

Závěr

13. Jaké další kroky v oblasti digitální infrastruktury plánujete v Herinku do budoucna?

Nedávno jsme pořídili digitální úřední desku, plánujeme „chytré“ ukazatele na zastávkách veřejné dopravy a podobně věřím, že ve větších městech dává smysl zavést například chatboty na často kladené dotazy, my si zatím asi vystačíme s přímou komunikací s občany.

14. Máte nějaký vzkaz pro obce, které o výstavbě optické sítě teprve uvažují?

Ano, jděte do toho.

Vysokorychlostní připojení k internetu je všeobecně vnímané jako jedna ze základních technických infrastruktur, vedle energetických sítí, vodovodů a kanalizací. Strategie Evropské unie a z ní vyplývající národní strategie předpokládá, že každá domácnost v České republice bude v roce 2030 mít možnost připojit se k internetu rychlostí s gigabitovou kapacitou. Výběr správného partnera pro budování digitální infrastruktury je pro obce strategickým rozhodnutím, které ovlivní kvalitu života jejich obyvatel na dlouhá léta.

Spolupráce s poskytovateli zapojenými do projektu Kvalitní internet přináší nejen stabilní a rychlé připojení, hlavně férové podmínky, otevřenou komunikaci a další benefity.

Doporučené články