Smarthome s iOS či Android

23.01.2018
Štítky: 
Smarthome s iOS či Android

 

Platforma inteligentní domácnosti HomeKit od společnosti Apple je v poslední době často skloňované téma, ale mnoho lidí se v ní nevyzná. Například, jak ji používat, co s ním můžete použít, případně možnosti sdílení a kdy a komu.

Připravili jsme pro vás krátkého průvodce těmi ryze podstatnými informacemi. Přečtěte si o Apple homekit, zařízení třetích stran, kterým postupně Apple umožňuje se certifikovat. Rozlouskli jsme pro vás dilema spojené s rozhodnutím se pro iOS nebo Android u všech členů domácnosti. A na závěr vás překvapíme chytrou zásuvkou Sonoff S20, kterou si zamilujete nejen kvůli technickým parametrům.

 
Apple homekit technologie

Apple homekit je speciální komunikační protokol a zároveň chytrá produktová řada pro domácnost vyvinutá od Apple. Dalo by se také říct, že se jedná o vstup společnosti Apple na trh IOT pro domácnosti a technologie slouží jako řídíci systém, který propojuje všechny vaše chytré produkty v domácnosti přes HomeKit se zařízeními od iPhone po Apple TV.

Technologie HomeKit je navržena k vytvoření bezproblémové vazby mezi produkty domácí inteligence tak, aby vaše chytré osvětlení, termostat, zabezpečovací systém, interní a externí senzory mohly spolupracovat dynamicky, a tvořili jednotní řešení. Příkladem jsou termostaty, které intuitivně reagují na váš pohyb, když opustíte zónu, v které se pohybujete atd.

Workflow Apple homekit aplikace

Jednoduše přidáváte zařízení v aplikaci domácnost/homekit  konkrétně přes „Přidat příslušenství“. Každé příslušenství je nutno nastavit důležité detaily, jako například, kde se nachází to vše je ve vašem inteligentním osobním asistentovi – Siri. A v neposlední řade nastavování i ovládaní zařízení lze sdílet s ostatními členy domácnosti přes iCloud odešlete jen notifikaci ke sdílení. Můžete přidávat další domácnosti například starých rodičů, nebo chaty či jiné rodinné sídla.

 
Apple homekit a výrobci třetích stran

 

Začátkem roku 2017 Apple HomeKit byl sklamáním jako standard pro Internet věcí, ale Apple otočil a prokázal, že tomu tak není. Společnost provedla zásadní změny v systému HomeKit, které urychlují trajektorii standardů, což výrobcům usnadňuje používání a zároveň nabízejí přitažlivou platformu pro budoucnost připojených zařízení v domácnosti. Největší změnou je zavedení autentizace založené na softwaru. Jinými slovy, nebudete muset vyměňovat svá inteligentní domácí zařízení, aby byly kompatibilní s technologiemi Apple, a získáte chytré zabezpečení aplikace HomeKit bezplatně - za předpokladu, že výrobce zařízení skutečně přejde a provede jej.

S Homekit se vázalo jedno velké ALE, nebyl ve své podstatě zpětně kompatibilní s již široce přijatými inteligentními domácími standardy, jako Z-wave a jiné inteligentní domácí protokoly. Přijetí HomeKit až donedávna znamenalo přijetí veškerého nového hardwaru. Tohle byla tvrdá realita pro lidi, kteří již investovali do inteligentního domácího zařízení.

Společnost Apple vyžaduje po výrobcích hardware pro Homekit, aby všechny spotřební výrobky pod skupinou HomeKit, přímo splňovaly požadavky na certifikaci HomeKit, nebo jejich řídicí mosty / rozbočovače splňují požadavky na certifikaci HomeKit. Pokud jste náhodou investovali těžce do populárního hardwarového systému inteligentní domácnosti s aktivním vývojem dodavatelů, máte největší šanci na štěstí. Kompletní vysvětlení a podmínky pro výrobce, který mají ambice získat MFI certifikaci pro chytré produkty pro domácnosti a získat tak nálepku nebo štítek „Works with Apple HomeKit“ najdete zde.

 
Loxone Smarthome aplikace

Donedávna jste se museli rozhodovat a vybrat si mezi iOS a Android. Je tady aplikace, která zajišťuje kompatibilitu dvou největších hráčů na poli operačních systémů a to iOS a Android. Konkrétně je řeč  o„Loxone Smarthome“. Ať už máte zařízení s iOS nebo Android pro vaše osvětlení, vytápění nebo bezpečnost, nebo dokonce pro bazén a nabíječku do auta, můžete je ovládat pomocí aplikace Loxone Smart Home App. Použijte aplikaci na libovolném zařízení podle vašeho výběru - váš domov může být řízen v libovolném rozlišení.

Stylové domácí ovládání přímo přes Loxone Smarthome aplikace! Pomocí funkce Autopilot Designer si můžete zvolit řadu událostí (například: západ slunce, provozní režimy, světelná scéna, ...) a poté definovat akci (aktivovat konkrétní světelnou scénu, poslat upozornění push, spustit příkaz atd.).

Všechny funkce aplikace Loxone Smart Home jsou k dispozici také prostřednictvím našeho webového rozhraní. Otestujte Demo Miniserver pomocí následujících podrobností, podrobněji zde:

 Převzaté ze zdroje - https://www.loxone.com/enen/products/apps/

Chytrá wifi zásuvka pro váš smarthome - Sonoff S20

 

Představujeme vám inteligentní zásuvku Sonoff S20, kterou připojíte k domácí Wi-Fi síti a během okamžiku můžete ovládat spotřebiče kdekoliv na světě.

Použití chytré zásuvky

Sonoff S20 umožňuje pravidelné časové spínání pro váš domácí spotřebič s neomezenými možnostmi časování. Velmi používané zejména u akvaristů, kteří jsou závislí na koordinovaném časovém spínaní osvětlení, filtraci a topení. Zásuvka Sonoff S20 dokáže přijat informaci z venku, například čas západu a východu slunce či předpověď počasí. A dle těchto informací se rozhodnout o zapnutí či vypnutí zařízení.

Časové scénáře zapnutí a vypnutí

 •   Zapnutá chytrá zásuvka každou hodinu na 5 minut,
 •   Zapnutá chytrá zásuvka každý den na 2 hodiny,
 •   Zapnutá chytrá zásuvka každé úterý od 6:00 do 9:00,
 •  Zapnutí zásuvky, pokud se rozsvítí Sonoff světlo, vypínač, jiná zásuvka Sonoff S20...
 •   Vypnutí za 12 minut
 •   Zapnutá zásuvka, pokud začne sněžit (přes www.ifttt.com)
 •   Zapnutá zásuvka, pokud Sonoff SC naměří zhoršení kvality vzduchu v místnosti a vypnutí se až se zlepší

Módy Chytrých scén

  • Skupinový mód (když se zapne jedna, zapnou se automaticky všechny ostatní)
  • Hodnotový mód (například teplota jako hodnota), hodnoty naměřené jinými Sonoff moduly (Sonoff SC, Sonoff TH10/16).

Ve skutečnosti to může vypadat takto: Sonoff TH10 zjistí pokles teploty pod teplotu 17ºC a spustí topení v pokoji, zásuvka Sonoff S20 monitoruje přes TH10 teplotu v pokoji a pokud ta poklesne ještě níž (třeba na 15ºC), spustí další topení.

V praxi existují různé scénáře a možností nasazení je mnoho.

Nejdůležitější informace na závěr v podobě kompatibility a ceny. Sonoff S20 podobně jako všechny Sonoff produkty, umožňuje ovládání hlasem pomocí Google Assistant, Google Home a Amazon Alexa. Podpora Apple HomeKit se připravuje. Dá se očekávat, že spotřební elektronika včetně termostatů, chovatelských potřeb a malých řídících jednotek bude v krátké budoucnosti ovládána z chytrých telefonů. Očekáváme to jako standard.