Skutečně máte pomalou přípojku, nebo máte problém ve vnitřní síti?

U nás v redakci Kvalitního Internetu se objevuje celá řada podkladů, tak jak přichází od operátorů, ale i z různých výročních zpráv z privátní sféry, ale také Českého telekomunikačního úřadu. Pojďme se tedy podívat, jak to ve skutečnosti je.

Jak jsou vlastně sítě poskytovatelů kvalitní?

Zajímavé statistiky nám poskytují hlavně operátoři, kteří průběžně hodnotí důvody odchodu a příchodu zákazníků ve svých sítích. Jednou velkou skupinou důvodů je nespokojenost s kvalitou služby. A na tu jsme se zaměřili.

Operátoři totiž obvykle mají možnost ověřit si data o lince až k předávacímu rozhraní služby. Obvykle je to do jejich zařízení, ze kterého vede ethernetový kabel do domácího routeru. Z dohledu sítě tedy lze celkem jednoduše ověřit, v jakém stavu je služba a co je příčinou problému, pokud je v síti operátora. Do jisté míry se dá odezva linky sledovat automaticky, ale zevrubná diagnostika se vyvoláním plné zátěže linky se pochopitelně dělá až na popud zákazníka.

V kontextu našeho článku je tedy důležitá informace, že zákazníci uvádějí jako důvod výpovědi nespokojenost, přitom linka nevykazuje žádné výkyvy v kvalitě a funguje podle předpokladů. Problém je v jejich domácí síti, anebo v zařízeních, které používají.

Co je to vlastně domácí síť a proč ji řešit?

Nejčastějším příkladem domácí sítě je domácí WiFi. Router s anténkami, ke kterému se doma připojujete nejčastěji pracuje v některém ze dvou WiFi pásem, 2,4 GHz a 5GHz. Standardy WiFi mají svoje generace, starší WiFi4 a WiFi5 dnes začínají nahrazovat routery s další generací chipsetů 802.11ax, WiFi6.

Jak jsme psali dříve, bezdrátová síť má svoje nevýhody, které Vám můžou působit výpadky. Ty můžete přisoudit nakonec i kvalitě linky, ačkoliv příčiny jsou v té čarovné krabičce za pár set korun.

Dosah bezdrátových routerů

Platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší frekvence, tím větší je přenosová kapacita routeru (při stejné generaci WiFi). Naopak čím vyšší frekvence, tím hůře prochází energie rádiového signálů. A čím rychlejší router, tím více je náchylný na nevhodné umístění.

Když používáte pro celý byt jeden základní router, a připojujete se na 2,4 GHz frekvenci – to mnohdy ani netušíte, protože Vám na routeru někdo nastavil SSID identifikaci sítě a nezdržoval se tak nicotnými podrobnostmi identifikace typu WiFi, pravděpodobně degradujete svojí službu vzájemným rušením této stařičké frekvence se zařízeními sousedů.

Signál, který prostupuje několika zdmi, už může být natolik utlumený, že ačkoliv ještě vidíte na svém zařízení čárku či dvě síly signálu, není demodulátor bezdrátového čipu vašeho zařízení schopný oddělit svůj signál od signálů cizích.

Problém z pohledu diagnostiky je princip fingování WiFi přenosu. Síla signálů a rušení roste v době požadavku na přenos, takže ke kolapsům domácích sítí dochází ve špičce. Zejména u větších bytů v husté výstavbě v žádném případě nedoporučujeme používat jednopásmové základní routery. Vždy používejte kvalitní dvoupásmová zařízení. Rušení v pásmu 5 GHz je totiž mnohem méně pravděpodobné. Útlum signálu při průchodů zdí je v 5 GHz pásmu masivní a zařízení se vzájemně nevidí, tedy se ani neruší.

Dalším nespokojeným se může stát obyvatel vícepatrového domku. Stropy a podlahové krytiny zabraňují prostupu signálu stejně jako zdi. Železobetonové konstrukce masivně, tvoří téměř dokonalé odstínění signálu. WiFi protokoly s takovou situací počítají, spojení dokáží navázat i za cenu snížení kódování přenášených dat. Vyzkoušejte si to, budete překvapení. Máte-li pokovené folie na oknech, a to moderní domy mají skoro všechny, změřte si rychlost na https://www.kvalitni-internet.cz/rychlost-pripojeni-k-internetu za otevřeným oknem, okno zavřete a měření opakujte. Na naší přípojce 100/100Mbps zavřením okna mezi routerem a notebookem poklesl datový přenos na 40 Mbps. U pásma 5GHz to bylo ještě znatelnější.

Moderní routery jde proto spojovat do MESH sítí, s kombinovanou funkcí opakovače či vestavěného roamingu. Nastavíte jednu identifikaci SSID na všech routerech, třeba TP-link DECO, a v rámci jedné domácí sítě se budete pohybovat po celém areálu včetně zahrady. Systém pečlivě zvolí ke kterému routeru vás připojí, aby parametry byly co nejlepší. Stejně jako v mobilních sítích.

Počet připojených zařízení také hraje svoji roli:

Pakety. Správně česky se používá slovo datagram. Je to nejmenší soubor dat, který obsahuje údaje pro doručení na správný server a samotná data přenášené informace. Mají různou délku, a různě zatěžují přenosové trasy v rámci domácí sítě. Opět použijeme technickou poučku. Pomalý procesor nedokáže odbavit tolik paketů jako rychlý procesor. Pokud na základní WiFi router „pověsíte“ provoz celé domácnosti, včetně mobilů, tabletů, chytré televize a spousty dalších hraček s WiFi rozhraním, bude maličký procesor v základním routeru mít co dělat uřídit samotné připojení tolika zařízení. Natož, aby jim dokázal v plné kvalitě doručovat nějakou solidní datovou zátěž. Problém se projeví okamžitě po zahájení stahování nějakého většího datového balíčku, nebo spuštění videa s HD rozlišením. Padání, odpojování, přehřívání a snížená životnost WiFi routeru znamená jediné. Je čas plácnout se přes kapsu a koupit něco vhodnějšího. Doporučuji rovnou s automatickými aktualizacemi pro vyšší bezpečnost domácí sítě.

Viry, malware a zanedbaná údržba zařízení

Počítače, mobilní telefony, tablety. Různé systémy, různé využití. Z našeho pohledu mají dva společné rysy. Starší modely, nebo nejlevnější řady se zastaralou bezdrátovou kartou, mnohdy nejsou schopné pracovat s nominální rychlostí jejich rozhraní. Některá zařízení nebudou rychlá ani s připojenou páteřní optikou do NASA, natož v domácí síti. Problémy vytváří i neprováděná údržba systému. Od Windows po Android, některé programy a aplikace zatěžují systémové komponenty trvale. Různé typy škodlivého softwaru se mohou pokoušet komunikovat po celou dobu používání zařízení. Generují velké množství zatížené celé sítě a snižují uživatelský zážitek. Aktualizujte a provádějte údržbu zařízení pravidelně.

Nejlepším řešením je propojit zařízení domácí sítě kabelem.

Strukturovaná kabeláž s CAT6 přenese bez poklesu výkonu 1 Gbps na 100 metrů. Máte-li možnost propojit síť kabely, udělejte to. V kombinaci s kvalitními zařízeními pro bezdrátové připojení v domácí síti nebudete snižovat vysoké standarty, které na sebe váš poskytovatel klade. Kde to není možné, zvažte propojení routerů přes elektrickou síť. Tato metoda ale nebývá 100% spolehlivá. Doslova kruciální pro Power Line zařízení je kvalita rozvodů a jejich materiál. V dobře udělaném měděném rozvodu pracují spolehlivě, starší domy se spojenými potenciály PE a N vodiče, či dokonce hliníkovými rozvody, budou mít horší parametry. Data nikdy neprojdou elektroměrem, a spojení lze navázat jedině v rámci ve větvi jedné fáze. Na druhou stranu rozdvojky a prodlužovačky ničemu nevadí.

Opakovače – zesilovače signálu

Principiálně jde WiFi zařízení, které v jeden časový úsek (slot) data přijímá a uloží do paměti, no a v dalším časovém slotu je vyšle za použití své vlastní WiFi karty. Tím, že má větší antény nežli malý telefon, dokáže pracovat i v místech, kde se bez opakovače neobejdete. Zařízení je schopné i provést opravu poškozeného signálu. Nevýhody jsou zjevné z principu fungování. Opakovač vkládá do přenosové trasy další zařízení, které pro svoji činnost potřebuje nějaký čas. Zhoršuje uživatelský zážitek, a mnohdy tvoří i úzké hrdlo sám o sobě. Kvalitnější a dražší zařízení mají radiová rozhraní dvě a pracují jako retranslační bod. Některé WiFi routery mají funkci opakovače vestavěnou, a i na trhu je dostatek specializovaných zařízení. Někdy je to dobré řešení, vkládané zpoždění ale není zanedbatelné. Může proto způsobit vypršení časového rámce paketu a jeho zahození.

Nejlepší řešení je nešetřit.

V dobách, ve kterých domácí přípojka pracovala s 10 Megabitovou rychlostí jako s báječným parametrem a počty zařízení připojených v domácí síti se rovnal počtu členů domácnosti docela dobře stačilo mít „dva čtyřku“ router s jednou anténkou někde za vchodovými dveřmi v komoře.

Požadavky doby se mění a s tím i nároky na domácí síť. Používejte zařízení určené právě pro vaši domácnost a investujte do kabeláže. Spokojené chvíle, kdy si budete moci užívat hladkého chodu práce na internetu, za to rozhodně stojí.

Doporučené články

Poptávka internetového připojení

Adresa

Hrnčířská 143, Jesenice - Osnice | PSČ 25242 (okres Praha-západ)(okres Praha-západ)(okres Praha-západ)

Technologie

Optické připojení až 300 Mb/s

Aby vás mohl kontaktovat obchodní zástupce internetového poskytovatele, budeme potřebovat vaše kontaktní údaje.