Rychlost internetu je vedle ceny i nadále jedním z nejdůležitějších faktorů, podle kterého uživatelé vybírají budoucího poskytovatele připojení. A je to pochopitelné. Společně s dalšími parametry rozhoduje o tom, zda pro vás bude využívání internetu příjemným zážitkem, nebo stresujícím momentem.
V době, kdy sledování videa a televize skrze internet získává na popularitě a velká část populace využívá internet ke studiu či práci, je stabilní a rychlý internet nezbytností pro většinu z nás.
Rychlost připojení k internetu není vše
Otestovat si rychlost svého internetové připojení můžete přímo zde, v sekci „Rychlost připojení“. Krátký test vyhodnotí rychlost vašeho stahování (downloadu) a nahrávání (uploadu).
Nejedná se však o jediné důležité parametry, které je u internetové konektivity dobré sledovat. Důležitá je také odezva druhé strany, kterou sledujeme tzv. délkou zpoždění, označovanou jako ping. Čím je tato hodnota latence nižší, tím kvalitnější dané připojení je.
Nejeden poskytovatel internetového připojení slibuje zákazníkům stabilní síť bez výpadků. Nežádoucí nestabilitu latence udává tzv. hodnota kolísání (jiter). Opět platí, že čím nižší hodnota je, tím je váš výsledek lepší a signál má menší výkyvy. Kolísání signálu lze negativně pocítit u některých internetových služeb, jako je telefonování skrze aplikace typu Skype či hraní počítačových her po síti.
Co může mít vliv na rychlost připojení k internetu?
Počet uživatelů připojených k síti a levná síťová zařízení. Pokud máte pocit, že je vaše připojení čím dál pomalejší, nemusí být chyba nutně na straně poskytovatele. Pravděpodobně máte, jako většina domácností a firem v ČR, připojených do sítě vícero zařízení s přístupem k internetu.
Velký síťový provoz může být jedním z důvodů zpomalení. Zkuste si spočítat, kolik chytrých telefonů, tabletů, počítačů či televizorů v domácnosti máte a zamyslet se, zda nemůže být problém zde. Některé síťové prvky a levnější WiFi routery si nemusí s velkým provozem poradit a pomůže jedině jejich výměna za výkonnější kousky. Řešením může být také přechod na balíček s vyšší rychlostí připojení od některého z dostupných poskytovatelů.
Počasí a rozvody jsou dalšími faktory, které mohou vaše připojení výrazně ovlivnit. Dejte si proto záležet, aby vaše síťové prvky odpovídali vašim potřebám a neočekávejte, že levný WiFi router pokryje stabilním signálem celý dům a zahradu. Stejně tak je nutné dbát na kvalitně zpracované kabelové rozvody.
V případě bezdrátového připojení můžete narazit i na situace, kdy je připojení náchylné na počasí. Pokud se problém nepříjemně často opakuje, kontaktujte svého poskytovatele a domluvte se na řešení. V krajním případě můžete sáhnout po nabídce ostatních poskytovatelů ve vaší lokalitě a vyměnit např. bezdrátové připojení za stabilnější optiku či VDSL.
Nejste se stávajícím připojením spokojeni? Koukněte se po jiné nabídce
Internetové připojení je dnes nedílnou součástí většiny domácností. Přistupovat ke světové síti můžeme kvůli zábavě, škole i práci. Je proto důležité, aby internet vyhovoval potřebám uživatelů a zbytečně je neomezoval.
Při výběru balíčku od poskytovatele internetového připojení je vhodné zvážit, zda rovnou nezvolit rychlejší varianty, které jsou sice nepatrně dražší, ale nabídnou o to lepší parametry.
Zda se ve vašem okolí nachází jiný poskytovatel, který by vám mohl nabídnout lepší služby, můžete zjistit na naší interaktivní mapě. Po zapsání adresy do vyhledávacího pole rychle zjistíte, kdo všechno ve vaší lokalitě internetové služby nabízí a za jakou cenu. Snadno a rychle si tak můžete vybrat nejvýhodnější nabídku podle vašich představ.
Český internet patří mezi nejrychlejší na světě
Může se to zdát překvapivé, ale Česká republika patří mezi ze země světa s nejrychlejším připojením k internetu. Podle uznávaného kvartálního srovnání společnosti Akamai jsme dlouhodobě v první dvacítce zemí světa, při srovnání průměrné rychlosti internetového připojení.
Poslední analýza z počátku roku 2017 ukazuje, že přibližně 90 % z uživatelů českého internetu využívá internetové připojení rychlejší než 4 Mbit/s, což je hranice, kterou Akamai uznává jako minimum pro smysluplné využití potenciálu dnešního internetu.
Přibližně polovina tuzemských uživatelů poté využívá připojení s rychlostí nad 10 Mbit/s a celých 36 % se dostává nad rychlost 15 Mbit/s. Nutno podotknout, že celkový průměr ČR je ještě vyšší, a to 16,9 Mbit/s, což nás řadí na slušné 14. místo ve světovém žebříčku před Velkou Británii. Český průměr zvyšuje především vyšší rychlost připojení ve velkých městech a rozšiřování rychlých mobilních sítí.