Recenze sestavy TP-Link pro domácí připojení k internetu - router a extender

Společnost TP-Link není na poli výpočetní techniky nijak neznámá. Nabízí zejména řešení pro připojení k internetu, a to jak pro domácnosti, tak i pro podniky. V dnešním článku se zaměříme na kombinaci routeru TP-Link Archer C6 a bezdrátového extenderu TL-WA855RE.

01.07.2019
Amaya Tomanová
Kvalitni-internet.cz

Pokud si teprve vybíráte router pro svou domácnost, doporučujeme vaší pozornosti jeden z našich dříve vydaných článků

Router TP-Link Archer C6

Router TP-Link Archer C6 patří mezi dvoupásmová zařízení, vhodné jak pro běžnou práci  (pásmo 2,4GHz), tak třeba i pro hraní online her (pásmo 5GHz). Díky čtveřici výkonných antén dokáže efektivně pokrýt signálem i běžný rodinný dům. Pro rozšíření signálu na zahradu jsme využili extender, o kterém se zmíníme v další části tohoto článku.

K výkonu routeru TP-Link Archer C6 nemohu mít po více než půl roce používání sebemenší výhrady. Pokrytí signálem zvládá naprosto s přehledem, a pokud v daném období nastaly nějaké problémy s připojením, byly vždy na straně poskytovatele. Router je umístěn ve střední části obývacího pokoje, dvojice antén směřuje dopředu, další dvojice je nasměrována směrem nahoru. Plný Wi-Fi signál najdeme ve všech prostorách domu od prvního patra až po sklep. 

Díky technologii MU-MIMO (multi user-multiple-input multiple-output) nemá TP-Link Archer C6 problém zvládnout i více zařízení současně a rovnoměrně je zásobovat tokem dat, takže se hodí i do vícečlenných domácností. 

Na zadní části routeru najdeme nezbytný WAN port a čtveřici gigabitových LAN portů pro opravdu vysokou rychlost přenosu dat i přes kabel. Tyto porty lze využít například pro některé typy stolních počítačů nebo třeba chytrých televizorů.

Pro snadné připojení dalších zařízení  k routeru (výše zmíněný extender) najdeme také na jeho zadní části kromě obvyklého vypínacího tlačítka a tlačítka pro reset také WPS tlačítko.

Router má černou, lesklou barvu a strukturovaný povrch, je lehký a se svými standardními rozměry (230 × 144 × 35 mm) nezabere příliš mnoho místa. 

TP-Link Archer C6 podporuje Wi-Fi standardy IEEE 802.11ac/n/a (5GHZ) a IEEE 802.11b/g/n (2,4GHz). Na frekvenci 5GHz slibuje rychlost signálu až 867Mbps a na frekvenci 2,4GHz až 300 Mbps. Zabezpečit ho můžete za pomoci 64/128bitového WEP,WPA / WPA2,WPA-PSK/ WPA2-PSK šifrování. 

Router rovněž umožňuje dodatečná nastavení, jako je black a white list nebo zámek rodičovské kontroly. Funguje skvěle i bez aplikace, s její pomocí je ale jeho ovládání ještě lepší, stejně jako vaše možnosti kontroly, nastavení a přizpůsobení.

Aplikace Tether

Aplikace Tether není nezbytná, ale posune používání routeru na zcela novou úroveň. V přehledném uživatelském rozhraní nabízí možnost správy připojených zařízení, přidání dalších zařízení k routeru, velmi jednoduchou diagnostiku i rychlou a snadnou  změnu nastavení jednotlivých parametrů. Aplikace vás provede nastavením routeru i přídavných zařízení, umožní vám ověřit si kvalitu připojení, nastavit bezpečnou síť pro hosty nebo třeba nastavit vypnutí LED kontrolek routeru v nočních hodinách.

V aplikaci můžete také nastavit zámek rodičovské kontroly, blokovat přístup vybraným zařízením nebo třeba generovat QR kódy pro sdílení vašeho Wi-Fi připojení.

Extender TL-WA855RE

Bezdrátový extender TL-WA855RE slouží k rozšíření Wi-Fi signálu z vašeho routeru i na mísa, kam by původně Wi-Fi nedosáhla. V praxi jsme ho ověřovali na vzdálenost v řádech metrů a v tomto směru funguje spolehlivě. Dvojici externích antén můžete nasměrovat dopředu nebo nahoru.

Extender je drobný (52 x 34 x 65mm), lehký, a jednoduše ho připojíte do zásuvky. S routerem ho spárujete za pomoci tlačítka WPS a nastavení můžete dokončit a specifikovat ve zmíněné aplikaci Tether. Extender je vybaven signalizačním diodami, v aplikaci můžete vypnout  jeho napájení ze sítě pro chvíle, kdy víte, že jeho dosah nebudete potřebovat. 

Používání extenderu ale vždy vkládá do přenosové trasy zhoršení paramatrů. Nejde jej pokaždé doporučit. Tato levná zařízení totiž zesílí jakýkoliv signál, i tak rozbitý, že již nejde detemodulovat. Data z něj tedy nejdou použít. Extendery nejprve přijmou, a poté vysílají signál WiFi přípojky. Nešetrnou instalací může dojít i k situaci, ve které extender ruší signál WiFi routeru. Uživatel tedy vidí plnou sílu signálu, ale výkon přípojky je degradovaný. Snižuje rychlost, má výpadky, či trpí výkyvy latence. 

Závěrem

Produkty společnosti TP-Link jsou skvělé především tím, že spolu vytvářejí spolehlivý, výkonný, skvěle ovladatelný a přizpůsobitelný ekosystém. Spolupráce vzájemně propojených zařízení je snadná a rychlá, nastavení je dílem několika málo okamžiků.

Je ale nutné podotknout, že obě recenzovaná zařízení byla používána v průměrné domácnosti za běžných podmínek, kdy nejvyšší zátěž představovalo streamování video obsahu v HD kvalitě nebo hraní Minecraftu na serveru. 

V této situaci se sestava od TP-Link osvědčila, nemohu ale bohužel říci, zda ustojí i vyšší zátěž.

Zdroj obrázků v článku: TP-Link