Nositelná elektronika: budoucnost, nebo nafouknutá bublina?

Informační technologie prodělaly během své historie hned několik revolucí. Ať už šlo o první představení počítačové myši v roce 1982, nebo o zrod chytrého telefonu o 25 let později, důsledky těchto převratných změn se nikdy netýkaly jen geeků a fandů moderních technologií. Vždy totiž výrazně ovlivnily (a dosud ovlivňují) životy milionů lidí po celém světě.

Mnozí věří, že další z podobných technologických revolucí zažíváme právě dnes, a to v souvislosti s masivním rozmachem takzvané nositelné elektroniky. Přestože je na větší předpovědi ještě brzy, už teď je jasné, že v jednom se tyto optimistické hlasy nemýlí: takzvané „wearables“ si své místo v budoucích učebnicích historie rozhodně zaslouží.

Dokazuje to nejen stále rostoucí nabídka největších světových výrobců, ale i zájem zákazníků: ať už o tom totiž víte, nebo ne, je dost pravděpodobné, že některé z nositelných zařízení vlastníte i vy. Nebo v blízké době budete.

Od MP3 přehrávačů k prvním krokoměrům

Nejprve trocha teorie. Pod pojmem „nositelná elektronika“ se toho dnes totiž schovává hodně. Vždy jde ale o takové elektronické zařízení, které může člověk běžně nosit u sebe. A na rozdíl od přenosné elektroniky (kterou zpravidla držíme v ruce nebo nosíme v kapse) tu nositelnou můžeme nosit přímo na těle.

Mimochodem, nositelná elektronika rozhodně není ve světě technologií žádnou novinkou. Historicky za ni můžeme považovat některé modely MP3 přehrávačů (s tím, jak se zmenšovaly, začalo být možné je nosit upevněné přímo na těle), digitální hodinky s dalšími zabudovanými funkcemi nebo třeba první krokoměry, které se obvykle nosily připnuté na opasku.

Dnešní doba toho ale nabízí mnohem víc. Pojďme se na přehled toho nejzajímavějšího, co se dnes na poli nositelné elektroniky dá sehnat, podívat trochu podrobněji.

Fitness trackery: za málo peněz hodně muziky

Přestože jsou nejrůznější fitness trackery těmi nejobyčejnějšími zástupci moderní nositelné elektroniky (a obvykle tomu odpovídá i jejich nízká cena), dokazují, že aby byly technologie skutečně užitečné, nemusíte za ně dát půl výplaty.

Nejlevnější fitness trackery (které snadno schováte do kapsy nebo prostřednictvím speciálních úchytů přichytíte k oblečení nebo do bot) seženete za cenu hluboko pod tisícovkou korun. Přitom toho dokážou hodně: počítají kroky, spálené kalorie a většinou nechybí ani stopky a klasický ukazatel času. Ty pokročilejší se navíc snadno spojí s vaším chytrým mobilním telefonem – svůj progres na poli fitness tak máte neustále pod kontrolou.

Fitness náramky: nejen pro sportovce

Na stejném principu fungují i fitness náramky. Jsou sice o pár stovek dražší než základní trackery, jejich nošení je ale mnohem pohodlnější. Jednoduše řečeno: nasadíte, jdete – a sundáváte jen tehdy, když chcete svůj náramek nabít (ano, chápete správně: většina náramků, které se na tuzemském trhu objevují, je vodotěsná, bez obav tak s nimi můžete i do sprchy).

To, že náramek nikdy nesundáváte, má jednu obrovskou výhodu: data, která přístroj do vašeho mobilního telefonu (respektive do propojené mobilní aplikace) odesílá, jsou mnohem přesnější než u klasických trackerů. Náramku totiž neunikne jediný váš krok. A pokud sáhnete po některém z dražších modelů, nabízí toho fitness náramek ještě víc. Hlídá váš srdeční tep i kvalitu vašeho spánku, a pokud budete chtít, dokáže vás dokonce i vzbudit – přesné v té fázi spánku, kdy je to pro vaše tělo nejvhodnější.

Jednu nevýhodu ale náramky oproti trackerům přece jen mají. Zatímco fitness tracker vydrží bez nabití fungovat několik měsíců, svůj náramek budete nabíjet už po týdnu – a preferujete-li model s displejem, bude jeho výdrž ještě nižší. Zákazníci si s tím nicméně velkou hlavu nedělají, což dokazuje stoupající obliba fitness náramků: vybírat dnes můžete například mezi značkami FitBit, Garmin, Mio, Sony, Huawei nebo Xiaomi.

Chytré hodinky: jako ze špionážního filmu

Pokud se vám už nad cenami pokročilejších fitness náramků protáčely panenky, dál raději nečtěte. Ceny takzvaných „chytrých hodinek“ totiž šplhají do tisíců. Jedno se jim ale, navzdory ceně, upřít nedá: jedná se bezesporu o to nejlepší, co současný trh s nositelnou elektronikou nabízí.

Hodinky se na první pohled od klasických fitness náramků příliš neliší (tedy pomineme-li cenu). Ve skutečnosti jdou ale mnohem dál: kromě všech funkcí, které nabízejí i fitness náramky (a samozřejmě kromě ukazovaní času), totiž mohou sloužit jako miniaturní počítač nebo mobilní telefon.

Většina z chytrých hodinek, které se dnes na trhu objevují, obsahuje vlastní operační systém, což znamená hned několik věcí. Do svých chytrých hodinek můžete jednoduše instalovat aplikace, hrát na nich jednoduché hry nebo číst elektronické knihy. Někteří výrobci už přišli i s aplikacemi pro váš chytrý domov, díky kterým můžete hodinky používat k ovládání televize nebo třeba světel. A samozřejmě – stejně jako ve starých špionážních filmech, ze svých chytrých hodinek si můžete i zatelefonovat.

Obrovská nabídka funkcí a dotykový displej si samozřejmě vybírají svou daň: průměrná výdrž chytrých hodinek jsou zhruba dva dny.

Trhu s chytrými hodinkami dominuje Apple

Vlastní chytré hodinky dnes vyrábí hned několik firem: Apple, Huawei, Sony, Samsung a řada dalších. Kromě designu se vzájemně liší i operačním systémem: zatímco Apple Watch využívají vlastní „applovský“ operační systém Apple watchOS, hodinky od Sony a Huawei mají zabudovaný systém Android Wear a Samsung svůj vlastní Tizen.

Mimochodem, důležité upozornění: na rozdíl od Applu, jehož hodinky s mobilním telefonem s operačním systémem Android fungovat nebudou, hodinky ostatních výrobců snadno spárujete i s iPhonem. Zákazníkům to ale, zdá se nevadí. A tak se právě Apple Watch už několik let celosvětově drží na špici prodejního žebříčku.

Jen v závěru loňského roku prodal Apple na osm milionů svých hodinek. Na druhém místě je s velkým odstupem Samsung, po jehož chytrých hodinkách sáhlo přes milion uživatelů. O dominanci Applu (který se postaral o 45 % odbytu během celého loňského roku) se zasloužil i start nové generace Apple Watch, v pořadí už třetí.

Google Glass: brýle, které se snaží o druhou šanci

Dávno předtím, než se na trhu objevily první Apple Watch, tu byly Google Glass. Ano, pamatujete si správně: ty brýle, které měly kromě reálného světa ukazovat i další informace o vašem okolí (vzpomínáte na Terminátora?).

Google si toho od svých Glass sliboval hodně. Mělo jít o nositelný počítač, který vám nejrůznější data zobrazí přímo na vnitřní straně skel. (Mimochodem, tato technologie před lety vznikla pro piloty bojových letounů, aby viděli potřebné informace přímo v zorném poli bez nutnosti sklánět hlavu).

První generace Google Glass ale dopadla neslavně a na trh pro koncové zákazníky se nikdy nedostala (odborníci se shodují, že svou roli v tom hrála jak jejich malá využitelnost, tak vzhled). Přesto to Google se svými brýlemi nevzdal. A tak v roce 2017 představil novou generaci Glass nazvanou Enterprise Edition.

Nejásejte ale předčasně – v běžném obchodu je rozhodně neseženete. Nové Google Glass jsou určené především pro firmy a mají sloužit k práci ve výrobě, logistice, zemědělství nebo zdravotní péči. Cíl je jasný: usnadnit průmyslovou výrobu, ale i služby. Jeden příklad za všechny: Google se už dnes může chlubit třeba lékařkou, která brýle používá pro zaznamenávání informací o pacientech, zatímco se jim stále může dívat do očí.

Rozšířená a virtuální realita

Google Glass, stejně jako další výrobci chytrých brýlí a čoček (například Microsoft se svými HoloLens), sází na takzvanou „rozšířenou realitu“. Jednoduše řečeno: zatímco se stále díváte na reálný svět okolo sebe, brýle do něj umisťují další informace (například o cenách zboží, na které se díváte, nebo třeba o počasí).

Ještě dál jdou headsety, které využívají takzvanou virtuální realitu. Ty se snaží uživatele do simulovaného světa zcela vtáhnout: oči zpravidla zakrývá displej a součástí celého headsetu bývají i sluchátka. Nejrozšířenějšími zástupci tohoto typu headsetů jsou dnes Oculus Rift nebo HTC Vive.

Mimochodem, na chytrých brýlích (konkrétně brýlích s rozšířenou realitou) prý v současnosti pracuje i Apple. Alespoň se o tom už několik měsíců vášnivě diskutuje. A odborníci se shodují: pokud je to pravda, mohou mít v budoucnu chytré brýle na naše životy mnohem větší dopad, než v současnosti mají chytré telefony.

Bezdrátová sluchátka: horší zvuk, ale nové funkce

Vraťme se ale zpátky na zem. Pokud totiž existuje nositelné zařízení, které v poslední době zažívá skutečný rozmach, jsou to bezdrátová sluchátka. A právem. Nejen že díky nim můžete poslouchat hudbu z mobilu i počítače (obvykle prostřednictvím bluetooth), některá z nich jsou navíc vodotěsná, a nemusíte je tak sundávat ani ve sprše (například ta od Samsungu).

Sluchátka navíc slouží jako monitor srdečního tepu a dalších tělesných funkcí. Stejně jako fitness trackery a náramky, i sluchátka dokážou tyto informace posílat přímo do vašeho mobilního telefonu.

Trh s bezdrátovými sluchátky dnes opanují Samsung a Apple. A podle čísel prodeje se zdá, že jejich zákazníkům nevadí ani to, že bezdrátová sluchátka nabízí (za srovnatelnou cenu) méně kvalitní zvuk než drátové modely. Pohodlnost používání a funkce, které klasická sluchátka nemají, to mnohým zákazníkům plně vynahradí.

Je v nositelné elektronice budoucnost?

Zda se boom nositelných zařízení, který v současnosti zažíváme, zařadí mezi stejně významné milníky technologické historie, jako byl například první iPhone, ukáže až čas. Čísla ale hrají výrobcům do karet: zatím v roce 2016 se prodalo na 34 milionů chytrých hodinek, o rok později to už bylo o celých sedm milionů hodinek víc. A tento trend má podle odhadů pokračovat – experti například předpověděli, že v roce 2021, tedy za pouhé tři roky, se prodá víc než 80 milionů kusů chytrých hodinek!

Výrobci tak věří, že jsme na prahu zcela nové doby. A s nositelnou elektronikou mají velké plány. Naznačují, že právě nositelnému zařízení patří budoucnost: chytré hodinky prý budou už za pár let ovládat nejen naši domácnost, ale i auta a chytré brýle samy zavolají pomoc, pokud ji budeme potřebovat.

Ať to s jejich plány nakonec dopadne jakkoliv, trend je už teď jasný: nejmodernější technologické vychytávky se stále zmenšují a přizpůsobují našemu běžnému životu. Tak, aby nám ho co nejvíce usnadnily.

Doporučené články

Poptávka internetového připojení

Adresa

Hrnčířská 143, Jesenice - Osnice | PSČ 25242 (okres Praha-západ)(okres Praha-západ)(okres Praha-západ)

Technologie

Optické připojení až 300 Mb/s

Aby vás mohl kontaktovat obchodní zástupce internetového poskytovatele, budeme potřebovat vaše kontaktní údaje.