Než přišel Facebook. Stručný průvodce historií sociálních sítí.

14.12.2017
Než přišel Facebook. Stručný průvodce historií sociálních sítí.

 

Nejprve pro vás máme malý úkol. Kolik znáte lidí ve věku mezi 15 a 55 lety, kteří nejsou na Facebooku? Nechceme předbíhat, ale odhadujeme, že by vám k jejich spočítání stačily prsty na jediné ruce. Facebook je zkrátka jedním z největších fenoménů 21. století, který zásadně proměnil svět okolo nás. Historie moderních sociálních sítí se ale začala psát dávno před ním.

 

Psal se rok 2004, když mladý student harvardské univerzity přišel s přelomovým nápadem. Místo, aby společně se svými spolužáky používali klasickou papírovou ročenku, vymyslel její elektronickou verzí. Jmenovala se TheFacebook.com a studenti se do ní přihlašovali pomocí e-mailu.

V tu chvíli zřejmě ještě devatenáctiletý Mark netušil, že právě mění svět internetu jednou provždy. Z Facebooku se stala jedna z největších a nejvlivnějších firem na světě, mnozí o něm mluví jako o „internetovém občanském průkazu” a samotný Mark se zařadil mezi velikány internetové historie a nejbohatší lidi planety.

 

Přestože je dnes Facebook bez pochyb nejpoužívanější a nejznámější sociální sítí na světě, rozhodně nebyl první. Pojem „sociální síť” se poprvé objevil už 50 let před Facebookem, tedy v roce 1954–a svou roli v tom hrály ryby.

 

Jak se rodila moderní komunikace: od BBS k prvnímu IRC

 

Výraz „sociální síť” jako první použil profesor londýnské ekonomické univerzity J. A. Barnes v roce 1954, když v Norsku studoval sociální vazby mezi tamními rybáři. Přišel s jednoznačným závěrem: celou společnost prý můžeme definovat jako množinu bodů, z nichž některé jsou propojeny vzájemnými vztahy. Tato množina pak utváří celkovou síť vztahů – takzvanou sociální síť.

 

Od slova ke skutečné sociální síti, jak ji známe dnes, ale bylo ještě daleko. Trvalo dalších 24 let, než v roce 1978 spatřil světlo světa systém BBS (Bulletin Board System).

Z dnešního pohledu šlo o velmi primitivní, nevzhledný a pomalý systém, v jednom ale znamenal důležitý milník. Byl to vůbec první systém, který svým uživatelům umožňoval vyměňovat si textové zprávy – tedy „chatovat”. Nevýhodou BBS byla jeho rychlost. V jednu chvíli mohl být přihlášený jen jediný uživatel, klasická konverzace o pár větách se tak mohla protáhnout až na několik hodin.

S touto nevýhodou BBS se vypořádal až finský student Jarkko Oikarinen, když v roce 1988 vytvořil první IRC (Internet Relay Chat), který pojmenoval OuluBox. Právě aplikace OuluBox dala základ všem dnešním chatovacím serverům a aplikacím – jako první totiž přišla s možností komunikovat s ostatními uživateli v reálném čase. Moderní komunikace byla na světě.

 

„Facebook”, který předběhl svou dobu

 

Nyní se v čase přenesme přibližně o 10 let později. Byl rok 1997 a zrodila se sociální síť, která uměla dosud nevídané: spojovala lidi, umožňovala uživatelům vytvářet si vlastní okruh přátel a prohlížet si jejich profily.

Zní vám to povědomě? Tak pozor. Tato první skutečná sociální síť založená na konceptu webu 2.0 (v němž obsah vytvářejí samotní uživatelé internetu) se nejmenovala Facebook, ale SixDegrees.com. Že jste o ní dosud neslyšeli? Není divu.

I když ji na konci 90. let používalo více než milion registrovaných uživatelů a samotná firma zaměstnávala přes 100 lidí, v roce 2001 musela kvůli finančním problémům skončit. „SixDegrees zkrátka předběhla svou dobu,” prohlásil po čase její zklamaný zakladatel Andrew Weinreich.

 

Friendster: seznamka, která chtěl i Google

SixDegrees nebyla jediná sociální síť, která se na přelomu tisíciletí snažila udělat díru do velkého světa internetu. Už v roce 2002 vznikl Friendster.com, který si vytyčil jeden hlavní cíl: seznamovat své uživatele s přáteli jejich přátel. Jednoduchá myšlenka na velkou on-line seznamku slavila úspěch - už po třech měsících Friendster překonal hranici tří miliónů aktivních uživatelů.

Ani jeho příběh ale neměl šťastný konec. V roce 2003 se ho za 30 milionů dolarů pokusil koupit Google. Neúspěšně. Tvůrci Friendsteru povolili až o šest let později, kdy svou upadající firmu prodali asijské firmě MOL Global za 26,5 milionu dolarů. Z Friendsteru se stala sociální síť sdružující fandy počítačových her a v roce 2015 zanikla úplně.

 

Místo pro přátele. MySpace je dnes už jen pro pamětníky

„Hodně se ptáte na MySpace. Jednoduchá odpověď: zvorali jsme to nejhorším možným způsobem. Byla to cenná a drahá lekce,“ prohlásil v roce 2012 mediální magnát Rupert Murdoch na adresu svého času nejpopulárnější sociální sítě na světě. Její příběh je dnes smutným mementem – ukazuje, jak pomíjivý může úspěch na internetu být...

Psát se začal už v roce 2003. Parta lidí, kteří pracovali na Friendsteru, se tehdy rozhodla z firmy odejít a založit si vlastní projekt. Po pouhých 10 dnech vývoje se sociální síť s názvem MySpace a s mottem „Prostor pro přátele” slavnostně otevřela celé internetové veřejnosti.

A následoval strmý růst. Kromě klasického vytváření profilů a propojování se s přáteli MySpace nabídl i vlastní chatovací službu (vlastní instant messenger) a možnost libovolně upravovat vlastní profil. MySpace tak podporoval nejen úpravy grafického rozhraní, ale i přidávání fotografií a audio přehrávače, později se zaměřil i na propojení s hudební scénou.

Byl to neuvěřitelný úspěch. V roce 2006 MySpace překročil hranici 100 milionů registrovaných uživatelů, a dokonce tehdy předstihl Google v žebříčku nejnavštěvovanějších stránek v USA. Zdálo se, že růst MySpace nemůže nic – a nikdo - zastavit.

Smutný konec pro MySpace už byl ale v tu chvíli dávno napsaný. Jeho počátek se dá vystopovat k jedinému únorovému dni roku 2004. Mladý student Harvardu Mark Zuckerberg tehdy představil svou síť, která měla propojit harvardské studenty: jmenovala se TheFacebook.com.

 

Historie Facebooku začala ve znamení soudních sporů

 

Počátky nejslavnější sociální sítě současnosti jako by vypadly z amerického filmu: provázely je dohady, obvinění a soudní tahanice.

Se svou sítí TheFacebook.com totiž Mark přišel až poté, co ho jeho spolužáci, bratři Winklevossové, přizvali k práci na projektu HarvardConnection. Mělo jít o sociální síť, ve které budou moci studenti uzavírat přátelství a komunikovat spolu. Zuckerberg dostal přístup ke zdrojovému kódu a začal pro bratry pracovat.

Jenže ve skutečnosti dělal něco úplně jiného. Společně se svými přáteli začal vyvíjet vlastní web, a přestože bratrům Winklevossovým neustále tvrdil, že na jejich projektu pracuje, spustil místo toho 4. února 2004 The Facebook – uzavřenou sociální síť pro studenty Harvardu.

Facebooku se začalo dařit, opustil brány Harvardu a Zuckerberg ho postupně zpřístupnil široké veřejnosti. Bratři Winklevossové z toho pochopitelně nebyli vůbec nadšení: Facebook zažalovali a po mnoha letech vyjednávání se nakonec v roce 2008 dohodli na odškodném. Získali 20 milionů dolarů v hotovosti a 45 milionů dolarů v tehdejších akciích.

 

Facebook už 13 let válcuje konkurenci

 

Facebook se mezitím změnil v super úspěšnou nadnárodní firmu a jeden z největších fenoménů současnosti. Ne nadarmo se říká, že „kdo není na Facebooku, jako by nebyl” - od roku 2004, kdy sloužil pouze k vzájemnému propojování studentů na Harvardu, totiž ušel dlouhou cestu.

 

Díky Facebooku si dnes na nové známé nemusíme brát číslo – stačí je vyhledat na oblíbené modré síti. Přes Facebook se přihlašujeme do webových i mobilních aplikací, firmy přes Facebook oslovují své zákazníky a personalisté se díky němu dozvídají o slabých stránkách nových uchazečů o zaměstnání.

 

Účet na Facebooku dnes má podle nejnovějších statistik přes dvě miliardy lidí, tedy každý třetí obyvatel planety. A to se samozřejmě neobejde bez kontroverzí.

Často například zaznívají hlasy varující před nedostatečnou ochranou soukromí (Facebook přitom v minulosti sledoval i chování neregistrovaných uživatelů) a také před vlivem, jaký má Facebook na vytváření takzvaných sociálních bublin. Jeho algoritmus totiž svým uživatelům ukazuje primárně ty příspěvky, o kterých očekává, že se jim budou líbit.

Většinu uživatelů to ale zřejmě příliš netrápí, a Facebook tak připomíná buldozer, který své konkurenty doslova válcuje. I když se nedá říct, že by se nesnažili.

 

Google+: sociální síť, která nebyla sociální

 

Největší ambice narušit nadvládu Facebooku zatím prokázal jiný internetový gigant: Google. V roce 2011 představil vlastní sociální síť, kterou nazval Google+. A start měla raketový: už po měsíci hlásila 25 milionů aktivních uživatelů, o rok později to bylo 200 milionů uživatelů.

Slibná čísla ale úspěch nezaručila. Jak se totiž ukázalo, přestože se počet uživatelů postupně vyšplhal na více než dvě miliardy, skoro nikdo z uživatelů na Google+ nic nepsal. Jak později přiznal samotný Google, Google+ zkrátka doplatil na to, že „nebyl moc sociální”.

Přestože Google+ existuje do dneška a svůj účet na něm má každý, kdo používá jakoukoliv službu od Google (včetně třeba YouTube), Google+ dnes aktivně používá už jen pár nadšenců. Spíš než cokoliv jiného tak Google+ připomíná internetové město duchů.

 

Když to chcete rychle, chtějte Twitter

 

Příběh Twitteru, další z nejpopulárnějších sociálních sítí současnosti, začal mnohem skromněji. Vše odstartoval první jarní den roku 2006 a slova „just setting up my twttr“. Tímto legendárním prvním tweetem se zrodila platforma, která s menšími obměnami funguje dodnes. V čem spočívá její jedinečnost? Jednoduše řečeno: v rychlosti.

 

Přestože dnes mohou uživatelé na Twitteru sdílet i fotografie a videa, jeho největší devizou zůstává sdílení informací a myšlenek ve formě textu. Omezení délky tweetu na 140 znaků (které mimochodem Twitter nedávno zdvojnásobil na 280) usnadňuje čtení a omezuje informační balast, na který si tak často stěžují uživatelé Facebooku. Na rozdíl od Facebooku také Twitter po svých uživatelích nevyžaduje skutečné jméno ani fotografii.

Přestože tedy Twitter se svými 330 miliony aktivními uživateli nemůže, co do počtu, ani v nejmenším Facebooku konkurovat, na poli rychlého zpravodajství je nepřekonatelný. Poprvé se to naplno ukázalo v roce 2009. 23letý Janis Krums byl tehdy ve správný čas na správném místě a na Twitteru nasdílel svou fotku letadla, které právě přistálo na řece Hudson. V tu chvíli Twitter vstoupil do dějin žurnalistiky.

 

Není divu, že si Twitter ve velkém oblíbili především novináři a odborníci z nejrůznějších oborů. Ve velkém ho ale dnes používají i celebrity a glosátoři veřejného dění.

 

Instagram: řekni to fotkou

 

Zatímco Twitter dnes s konkurencí Facebooku bojuje na vlastní pěst, další ze současných fenoménů, Instagram, se vydal jinou cestou. Nejpopulárnější foto aplikace na světě se v roce 2012 nechala Facebookem za jednu miliardu dolarů koupit, a jak se zdá, investice se vyplatila.

Instagram, který vznikl v roce 2010 (původně jako mobilní aplikace pro iOS), funguje na jednoduché principu. Miliony uživatelů denně na něm sdílejí své fotky vylepšené originálními retro filtry, fotky je přitom možné posílat jen vybraným uživatelům jako klasické „direct messages” nebo publikovat takzvané InstaStories: fotky nebo videa, které po 24 hodinách zmizí.

Poslední zmiňovanou funkcí způsobil Instagram těžkou hlavu především Snapchatu – sociální síti, která fungovala právě na principu „co pošleš, do 24 hodin” zmizí. Z kdysi super oblíbené sítě pro teenagery začali aktivní uživatelé mizet ve velkém, aby své nové útočiště našli právě na Instagramu.

Kromě mladých dnes Instagram milují i celebrity, modelky, veřejné osobnosti a v neposlední řadě i inzerenti. Vždyť jak lépe prodat svůj produkt nebo zboží než právě pěknou fotkou?

 

Místo pro profesionály: LinkedIn

 

Přehled nejpopulárnějších sociálních sítí současnosti by nebyl úplný, pokud bychom nezmínili LinkedIn. Ten dnes se svými 500 miliony uživateli hraje roli největší profesní sítě na světě.

LinkedIn (který před rokem koupil Microsoft za 26 miliard dolarů) si přitom oblíbili jak profesionálové, kteří na něm prezentují svůj pracovní životopis, tak personalisté a headhunteři. Ti mohou díky LinkedInu hledat vhodného kandidáta na konkrétní pracovní pozici mezi obrovským množstvím potenciálních zaměstnanců.  

 

Budoucnost sociálních sítí patří videu

 

Překotný vývoj na poli internetu a sociálních sítí se dnes dostal do fáze, kdy se už ani ti největší odborníci neodvažují předvídat, co bude za měsíc, natož za rok. Jak ale ukazují čísla, my, uživatelé, dnes většinou přesně víme, co chceme: rychlou komunikaci, videa a krátké, vtipné posty nebo fotky.

Růžovou budoucnost tak před sebou zřejmě má nejen Facebook, ale i videoplatforma YouTube, která patří konkurečnímu Googlu a se svými 1,5 miliardami aktivních uživatelů je naprostou jedničkou na poli internetového videa.

Odborníci se dnes shodují, že právě Facebook a YouTube jsou platformy, které budou v následujících měsících (a letech) udávat tempo vývoje na sociálních sítích. Pokud to tedy nebude úplně jinak. Protože jak ukazuje historie, na internetu není nikdy nic jisté.

 

Autor: Alžběta Švarcová

 

Ve Středočeském kraji a v Praze se nejlépe připojíte k internetu u operátorů Eurosignal.cz, ÚVTnet.cz, Újezd.Net

Komentáře

Nizagara For Sale Cheap Real

02.04.2019 - 19:36
MatLymn
Předmět: 
Kamagra Effet MatLymn
Nizagara For Sale Cheap Real Shipped Ups Amoxicilina Free Shipping Discount Shop Levitra Bayer Espana <a href=http://cthosts.net>cialis 20mg price at walmart</a> Canadian Health Uses For Cephalexin 500 Mg Kamagra Oral Jelly 100mg Sildenafil Citrate
matblulge@wmaill.site

Nizagara For Sale Cheap Real

02.04.2019 - 19:38
MatLymn
Předmět: 
Kamagra Effet MatLymn
Nizagara For Sale Cheap Real Shipped Ups Amoxicilina Free Shipping Discount Shop Levitra Bayer Espana <a href=http://cthosts.net>cialis 20mg price at walmart</a> Canadian Health Uses For Cephalexin 500 Mg Kamagra Oral Jelly 100mg Sildenafil Citrate
matblulge@wmaill.site

Buy Roacutan Viagra

04.09.2019 - 21:35
KelBemn
Předmět: 
Cephalexin For Cellulitis Baby KelBemn
Buy Roacutan Viagra Ipertensione Arteriosa <a href=http://cial20mgprice.com>generic cialis from india</a> Buy Cipro Cialis Jeune Homme Buy Female Viagra Cheap
kelKady@delays.space

<b><a href=https:/

21.04.2020 - 05:42
GeneralСontractorSmuri
Předmět: 
Ultimate kitchen and home renovation
<b><a href=https://grandeurhillsgroup.com/>high end renovation</a></b> Repair work residential premises turnkey - much better Solving problems through wizards.In order place an order for repair work dwellings in Diamond District, leave a request on site or by phone. To create hospitality interior decoration expertly as well as properly, it is vital to utilize effective and also extremely audio products that comply with all standards and technological criteria. However the primary distinction is not also in the components, but in how and just how correctly they are actually made use of. And also this is actually the work of the experts. Expert capabilities areactually an extremely essential situation. . Likewise in our firm, you can purchase personalized bathroom vanities, retail interior design on the most effective problems. With us, interior basements, in addition to Premium renovation Bay Terrace, will end up being straightforward, high quality and also quickly. Our representative will call you back, for clarification few details and assign Times of Day arrival to you professionals and designer.
justinwood2150@yandex.com

<b><a href=https:/

21.04.2020 - 05:42
GeneralСontractorSmuri
Předmět: 
Ultimate kitchen and home renovation
<b><a href=https://grandeurhillsgroup.com/>high end renovation</a></b> Repair work residential premises turnkey - much better Solving problems through wizards.In order place an order for repair work dwellings in Diamond District, leave a request on site or by phone. To create hospitality interior decoration expertly as well as properly, it is vital to utilize effective and also extremely audio products that comply with all standards and technological criteria. However the primary distinction is not also in the components, but in how and just how correctly they are actually made use of. And also this is actually the work of the experts. Expert capabilities areactually an extremely essential situation. . Likewise in our firm, you can purchase personalized bathroom vanities, retail interior design on the most effective problems. With us, interior basements, in addition to Premium renovation Bay Terrace, will end up being straightforward, high quality and also quickly. Our representative will call you back, for clarification few details and assign Times of Day arrival to you professionals and designer.
justinwood2150@yandex.com

<b><a href=https:/

21.04.2020 - 12:07
Matthewthact
Předmět: 
Свайно забивной фундамент под ключ цена
<b><a href=https://novostroyka63.ru/>Фундамент для забора цена</a></b> Создание дома вашей мечты - это оригинальная возможность, спланировать и претворить в жизнь нечто воистину уникальное во всех отношениях. Возведение фундамента - это в целом первоначальная модель ремонта, в процессе которой домик строится. При расчете замена фундамента под старым деревянным домом цена предусматривается весьма много факторов. Средняясумма возведения домов фундамента составляет приблизительно от 10$ за кв.метр . Погреб сможет умножить итоговую стоимость каждого объекта недвижимости, предоставляя необходимое помещение ради организации хранения и порой рабочее пространство. Наша профессиональная команда по конструированию и возведенью фундамент под памятник на кладбище цена может помочь выстроить жилище, о котором вы всегда мечтали. От начала до конца наша специализированная компания в Череповец позаботимся о всех без исключения процессах, чтобы заказчику не довелось тревожиться о деталях. Специализированная международная компания в Киселевск несет юридическую ответственность за проект, а не вы, именно поэтому организация в Борисоглебск имеют интерес в том, затем чтобы довести до конца строительство коттеджа быстрее и эффективнее. Узнайте о сваи винтовые для фундамента цены в вытегре у спспециалистовециалистов корпорации.
novostroyka63@commercial-renovation.com

<b><a href=https://labedroom

26.04.2020 - 23:14
labedroomExink
Předmět: 
White storage bedroom furniture Hollywood
<b><a href=https://labedroom.com/>White bedroom furniture</a></b> Conceived update your interior? Read carefully the innovations products for home use from our collection, in her represented as goods with colorful floral patterns and flowers and products with luxurious texture and finish metallic. Furniture Items for the garden is rightfully obligatory attribute of each dwellings. In the presented store online you can buy best furniture for garden and home. We can deliver in MALIBU to you absolutely all furniture at any time working day.Prices, that provides web shop furniture items SANTA MONICA very any customer.In turn relatively low price causes many questions regarding strength. The catalog which filled with diverse items pieces of furniture represents only quality enterprise products.
fpuri@parsinglabs.com

<b><a href=https://3aplus63

06.05.2020 - 09:07
3aplus63Lub
Předmět: 
Генераторы синхронные 220
<b><a href=https://3aplus63.ru/product-category/telezhki-dlja-balok-podvesnyh-koncevyh-holostye/>тележки для балок подвесных концевых холостые</a></b> Созданная нами предприятие Новочеркасск - сегодня это ведущий поставщик промышленного оборудования. Можно купить в Каменск-Уральскийнемало решений для такелажного и подъемного, промышленного и складского, а также весового и гидравлического промышленного оборудования, в том числе тали ручные рычажные,тали ручные червячные передвижные взрывобезопасные,домкраты гидравлические телескопические,канаты для лебедок mtm,балки концевые подвесные,тележки гидравлические с электропередвижением,тележки для балок подвесных концевых холостые,весы крановые электронные. Мы являемся производителем непростых решений для индустриального парка оборудования. Мы высококлассная организация по выпуску промышленного оснащения с более чем 6-летним навыком работы. Интернет магазин грузоподъемного парка оборудования выходит за пределы интернет-реализации и товаров по дисконтной цене, наша фирма может оказать консультации и дополнительно предоставить специализированные услуги на заказ. На вебсайте мы стремимся предоставить нашим клиентам "универсальный он-лайн магазин" в пользу всех ваших надобностей в промышленном и складском оборудование. Мы стремимся предоставить особо высококонкурентные стоимость товаров в индустрии, оптимизируя при этом превосходнейшее обслуживание покупателей.
sam@3aplus63.ru

<b><a href=https://labedroom

10.05.2020 - 02:54
labedroomExink
Předmět: 
Room bedding sets Hollywood
<b><a href=https://labedroom.com/>Bedroom losangeles</a></b> Come in outstanding store in Jefferson Park production for office and home use and cafe! presents over 12000 appointment furniture and goods for a country house and apartments or restaurant. Natural rattan , are used for the purposes of production our branded products , possesses strength and wear resistance, wonderful external data. All furniture processed special compounds, due to which their surface does not absorb water, stable to extremes ambient temperature air and exposure of the sun. Vya our furniture excellent retains its functions even in restaurant in open spaces . In the presented online catalog you offered photos furniture for dining room, hall, bedroom, children's room , as well as intended for organization of storage area - dressers and cabinets, cabinets and others . In our store in Fairfax you can buy everything for any your home not expensive . We invite client come to store , holding in Westwood what cares about its shopper.
i8lediab@prestig-okno.com

<b><a href=https:/

12.05.2020 - 01:00
Matthewthact
Předmět: 
Свайный фундамент цена с установкой екатеринбург
<b><a href=https://novostroyka63.ru/>Фундамент</a></b> Создание дома вашей мечты - это оригинальная возможность, спланировать и претворить в жизнь нечто воистину уникальное во всех отношениях. Возведение фундамента - это в целом первоначальная модель ремонта, в процессе которой домик строится. При расчете замена фундамента под старым деревянным домом цена предусматривается весьма много факторов. Средняясумма возведения домов фундамента составляет приблизительно от 10$ за кв.метр . Погреб сможет умножить итоговую стоимость каждого объекта недвижимости, предоставляя необходимое помещение ради организации хранения и порой рабочее пространство. Наша профессиональная команда по конструированию и возведенью фундамент под памятник на кладбище цена может помочь выстроить жилище, о котором вы всегда мечтали. От начала до конца наша специализированная компания в Череповец позаботимся о всех без исключения процессах, чтобы заказчику не довелось тревожиться о деталях. Специализированная международная компания в Киселевск несет юридическую ответственность за проект, а не вы, именно поэтому организация в Борисоглебск имеют интерес в том, затем чтобы довести до конца строительство коттеджа быстрее и эффективнее. Узнайте о сваи винтовые для фундамента цены в вытегре у спспециалистовециалистов корпорации.
novostroyka63@commercial-renovation.com

Putin - sql training - https:

20.06.2020 - 13:52
PutinNox
Předmět: 
Putin : sql courses
Putin - sql training - https://www.youtube.com/c/ExcelStore excel training excel courses excel lessons sql training sql courses sql lessons
dzhoerdehjn@forexsu.com

удалите,пожалуйста! <a

20.08.2020 - 18:18
Maximuszin
Předmět: 
массовая email рассылка спама
удалите,пожалуйста! <a href=https://fastreklama.ru/>.</a>
pavel.s.h.atro.v9@gmail.com

удалите,пожалуйста! <a

20.08.2020 - 18:21
Maximuszin
Předmět: 
массовая email рассылка спама
удалите,пожалуйста! <a href=https://fastreklama.ru/>.</a>
p.av.els.h.atr.ov9@gmail.com

удалите,пожалуйста! <a

23.08.2020 - 03:01
Zelenayfp
Předmět: 
KRASKI
удалите,пожалуйста! <a href=http://belyjmost.by/>.</a> pr.i.me.g.r.a.ni.t.2.0.1.9@gmail.com p.ri.me.g.ra.n.it.20.1.9@gmail.com pri.meg.r.a.n.i.t2.0.19@gmail.com p.rimeg.r.an.i.t.201.9@gmail.com p.r.i.me.g.ra.nit2019@gmail.com
pri.me.gra.n.i.t.201.9@gmail.com

удалите,пожалуйста! <a

23.08.2020 - 03:14
Zelenayfp
Předmět: 
KRASKI
удалите,пожалуйста! <a href=http://belyjmost.by/>.</a> pr.i.me.g.r.a.ni.t.2.0.1.9@gmail.com p.ri.me.g.ra.n.it.20.1.9@gmail.com pri.meg.r.a.n.i.t2.0.19@gmail.com p.rimeg.r.an.i.t.201.9@gmail.com p.r.i.me.g.ra.nit2019@gmail.com
p.ri.me.gr.a.ni.t.2.019@gmail.com

Ruslana <a href=http:/

14.09.2020 - 05:57
RegaVeday
Předmět: 
IMPORTANT! 2020! - Watch this post, please
Ruslana <a href=http://beadlinks.com/go.php?url=https://lisaann.fun/lisa-ann-official-twitter-channel-re-rosenbaumlaw-%f0%9f%98%83/>livecams</a> Molly <a href=http://bk.sanw.net/link.php?url=https://danidaniels.fun/dani-daniels-official-youtube-channel-flaviar-alexander-murray-tasting/>couch</a> Sydney <a href=http://www.fatgrannyporn.net/cgi-bin/atc/out.cgi?l=gallery&s=55&u=https://xevbellringer.fun/xev-bellringer-official-twitter-channel-sin-with-me/>public pickups</a> Leonora <a href=http://membership.melbourneutd.com.au/analytics/outbound?url=https://sarajay.fun/sara-jay-official-twitter-channel-its-internationalcontentcreatorsday-i-just-put-some-up-on-realloyalfans-where-you-can-buy-one-off-clips-in-my-store-without-having-to-subscribe-b/>amiga</a> Ifigeniya <a href=https://copywritingcourse.com/dap/a/?a=21&p=https://augustames.fun/august-ames-reddit-channel-beauty/>hardcore sex videos</a> Alexis <a href=https://images.google.com.bh/url?q=https://susygala.fun/susy-gala-adult-video-a-girl-knows-susy-gala-and-sicilia-busty-spanish-babe-seduces-her-lesbian-step-sister/>assfuck</a> Goluba <a href=http://www.whoisss.com/ip-neighbours/www.https://alexistexas.fun/alexis-texas-facebook-channel-still-loving-this-look-so-sexy-and-sporty-%f0%9f%98%8f//mazolporno-com.html>pounding</a> Svetlana <a href=http://www.artisticmetalsforge1.com/windowguards/main.php?g2_return=https://alexistexas.fun/alexis-texas-adult-video-tattooed-cowgirl-moaning-in-pleasure-as-she-gets-drilled-in-her-anal-alexis-texas-joanna-angel/&g2_subView=core.UserLogin&g2_view=core.UserAdmin>cfnm</a> Susanna <a href=https://images.google.com.ph/url?q=https://nicoleaniston.fun/nicole-aniston-official-twitter-channel-re-witchxxx87-moniquealexande-omg-i-love/>gay oralsex</a> Raisa <a href=http://pinggu.zx110.org/review_url_https://amarnamiller.fun/amarna-miller-facebook-channel-%f0%9f%87%aa%f0%9f%87%b8-en-el-ultimo-programa-de-esteeselmood-hablo-con-soyunapringada-y-abelazcona-sobre-relaciones-no-normativas-y//>girl</a> Dzhuletta <a href=http://cwf-fcf.org/en/redirect.html?NEXTURL=https://toriblack.fun/tori-black-adult-video-tori-black-is-back-exclusive/&shortURL=CanadianWildlifeFederation.ca%2Fadopt&src=shortcut>gay some</a>
file@forexsu.com

Ruslana <a href=http:/

14.09.2020 - 05:59
RegaVeday
Předmět: 
IMPORTANT! 2020! - Watch this post, please
Ruslana <a href=http://beadlinks.com/go.php?url=https://lisaann.fun/lisa-ann-official-twitter-channel-re-rosenbaumlaw-%f0%9f%98%83/>livecams</a> Molly <a href=http://bk.sanw.net/link.php?url=https://danidaniels.fun/dani-daniels-official-youtube-channel-flaviar-alexander-murray-tasting/>couch</a> Sydney <a href=http://www.fatgrannyporn.net/cgi-bin/atc/out.cgi?l=gallery&s=55&u=https://xevbellringer.fun/xev-bellringer-official-twitter-channel-sin-with-me/>public pickups</a> Leonora <a href=http://membership.melbourneutd.com.au/analytics/outbound?url=https://sarajay.fun/sara-jay-official-twitter-channel-its-internationalcontentcreatorsday-i-just-put-some-up-on-realloyalfans-where-you-can-buy-one-off-clips-in-my-store-without-having-to-subscribe-b/>amiga</a> Ifigeniya <a href=https://copywritingcourse.com/dap/a/?a=21&p=https://augustames.fun/august-ames-reddit-channel-beauty/>hardcore sex videos</a> Alexis <a href=https://images.google.com.bh/url?q=https://susygala.fun/susy-gala-adult-video-a-girl-knows-susy-gala-and-sicilia-busty-spanish-babe-seduces-her-lesbian-step-sister/>assfuck</a> Goluba <a href=http://www.whoisss.com/ip-neighbours/www.https://alexistexas.fun/alexis-texas-facebook-channel-still-loving-this-look-so-sexy-and-sporty-%f0%9f%98%8f//mazolporno-com.html>pounding</a> Svetlana <a href=http://www.artisticmetalsforge1.com/windowguards/main.php?g2_return=https://alexistexas.fun/alexis-texas-adult-video-tattooed-cowgirl-moaning-in-pleasure-as-she-gets-drilled-in-her-anal-alexis-texas-joanna-angel/&g2_subView=core.UserLogin&g2_view=core.UserAdmin>cfnm</a> Susanna <a href=https://images.google.com.ph/url?q=https://nicoleaniston.fun/nicole-aniston-official-twitter-channel-re-witchxxx87-moniquealexande-omg-i-love/>gay oralsex</a> Raisa <a href=http://pinggu.zx110.org/review_url_https://amarnamiller.fun/amarna-miller-facebook-channel-%f0%9f%87%aa%f0%9f%87%b8-en-el-ultimo-programa-de-esteeselmood-hablo-con-soyunapringada-y-abelazcona-sobre-relaciones-no-normativas-y//>girl</a> Dzhuletta <a href=http://cwf-fcf.org/en/redirect.html?NEXTURL=https://toriblack.fun/tori-black-adult-video-tori-black-is-back-exclusive/&shortURL=CanadianWildlifeFederation.ca%2Fadopt&src=shortcut>gay some</a>
zuser@forexsu.com

Efimiya <a href=https://maps

16.09.2020 - 18:13
RegaVeday
Předmět: 
IMPORTANT! 2020! - Watch this post, please
Efimiya <a href=https://maps.google.sh/url?q=https://angelawhite.fun/angela-white-official-twitter-channel-re-queenwhitney51-i-want-to-press-my-boobies-on-yours-%f0%9f%98%8d%e2%9d%a4%ef%b8%8f/>van</a> Valeriya <a href=http://www.dougabbs.com/i/index.cgi?mode=redirect&ref_eid=2139&url=https://rebecalinares.fun/rebeca-linares-reddit-channel-black-panties/>analfuck</a> Oktyabrina <a href=http://mangalamassociates.com/phpinfo.php?a%5B%5D=https://kimmygranger.fun/kimmy-granger-facebook-channel-nothing-is-more-precious-than-independence-and-liberty-happy-independent-day-%f0%9f%87%ba%f0%9f%87%b8/>pussy video</a> Inna <a href=http://barysh.org/bitrix/rk.php?goto=https://avaaddams.fun/ava-addams-official-instagram-channel-running-errands-i-am-in-my-car-thats-why-i-dont-have-a-%f0%9f%98%b7-on-hair-hairstylistgabe/&id=14>camporn</a> Pamela <a href=http://cherrybb.jp/test/link.cgi/https://sarajay.fun/sara-jay-adult-video-fat-ass-sara-jay/?NoRedirect=true&OpenIn=PreferClient&XsnLocation=redirect-url>bro</a> Elizaveta <a href=http://pinki.nbbs.biz/kusyon.php?url=https://sashagrey.fun/sasha-grey-facebook-channel-istanbulsozlesmesiyasatir-wewillstopfemicide-breonnataylor-womensupportingwomenchallenge-new-information-has-emerge/>teenfuns</a> Samantha <a href=https://secure.duoservers.com/?lang=en&rdomain=https://janicegriffith.fun/janice-griffith-reddit-channel-janice-griffith-slammin-it-down/&s_id=123179>exotic</a> Katelyn <a href=https://www.google.cm/url?cad=rja&cd=&docid=IFutAwmU3vpbNM&q=w4&rct=j&sa=i&source=images&tbnid=OFjjVOSMg9C9UM%3A&uact=8&url=https://nikitabellucci.fun/nikita-bellucci-official-instagram-channel-%e2%9d%a4%ef%b8%8f/&ved=>rough fuck</a> Dobrava <a href=http://www.printfamily.ir/fa/home/goToUrl/url/https://petajensen.fun/peta-jensen-reddit-channel-hot-%f0%9f%a5%b5%f0%9f%92%8b//>coeds</a> Ann <a href=http://www.google.it/url?q=https://adrianachechik.fun/adriana-chechik-official-instagram-channel-see-what-happens-when-realajapplegate-and-i-meet-dropping-today-check-out-the-link-in-my-bio-photo-by-darkkoprodu/&sa=U&usg=AFQjCNEhFvcJgQFO54Nx67j7zxEc3QPXdQ&ved=0ahUKEwjgqoqxyeXRAhVlApoKHaIfCRUQFghEMBE>fucking girls</a> Iskra <a href=https://www.google.cv/url?q=https://lenapaul.fun/lena-paul-official-twitter-channel-re-oneeyeblackjack-would-be-nice-if-i-could-find-clorox-wipes-theyre-sold-out-everywhere/>big dicks</a>
zulys@forexsu.com

The spa center exotic waiting

22.09.2020 - 15:53
EROanolley
Předmět: 
Best Studio happy ending in Manhattan
The spa center exotic waiting find out one of the varieties massage techniques, is what we do. What is an chiromassage massage interested in everyone. Tibetan KuNye Massage it's a craftsmanship of giving for enjoyment. You willextremely surprised to that,what ocean bliss can learn from adopting massage. In massage studio tantric massage masseurs will hold good private massage. How is it done, and is there something exotic? We will tell you all about him that you wanted to know |Our swedish massage is visited not only by men but also by women, and also by couples. You want to use only this infinitely … Our main intention this is to please men enchanting luxury french massage. Individual approach to your desires and claims. The beautiful women our the spa center will give you an unforgettable experience. The spa center is a place of rest and relaxation. This bodywork massage, as in principle, and relaxation, operates on specific elements human body, this helps ladies relax. Give your preference not just to one, but to two masseuses! Choose what I liked, both professional and professional abilities! Massage center in New York we advise gorgeous quarters with comfortable interior. Data placement used be you you are staying with us secretly. We work in Manhattan. Specialists Angelina : <a href=https://tantric.manhattan-massage.com>tantric massage studio</a>
lola@labedroom.com

Мы можем предоставить любую

22.09.2020 - 15:54
Williamomicy
Předmět: 
Автозапчасти для иномарок в самаре в наличии
Мы можем предоставить любую мотозапчасть взжатый срок прямиком на указанный адрес где находится магазин автозапчасти : <a href=https://autocomponent63.ru/>сайт продажи автозапчастей</a>. Помимо стремления предоставить колосольный комплект авто запчастей, мы всегда постоянно работаем над потребительским качеством сервиса . В связи с широким перечнем параметров и видов автомашин каждой модели, мы ввели пошаговую систему заказа. Таким способом, мы стремимся избежать покупок и упущений неприемлимых запчастей. Сделаете заказ у нас автозапчасти и дополнительно получите скидку на другой свой заказ!
webzapcha@labedroom.com

<a href=https://megaremont

26.09.2020 - 12:26
Robtmic
Předmět: 
Oprava lázní v Podolsku
<a href=https://megaremont.pro/serpukhov-restavratsiya-vann>Oprava lázní v Podolsku</a>
chevatova1@mail.ru

<a href=https://megaremont

26.09.2020 - 20:11
Robtmic
Předmět: 
Oprava lázní v Podolsku
<a href=https://megaremont.pro/serpukhov-restavratsiya-vann>Aktualizace smalt vany v Dluhoprudnoy</a>
chevatova1@mail.ru

Spring season cleaning is

27.09.2020 - 10:57
CindyAcern
Předmět: 
Find a house cleaner Riverdale
Spring season cleaning is certainly not simply commonplace to eliminate dirt and also dust. Yet our team need to administer an audit of winter months apparel. Coming from unnecessary points to do away with, you require to tidy and also identify the storing. Throw away the garbage and also offer your own self an additional promise not to conserve unneeded junk. Clean the wall surfaces and also ceilings, wash the windows, let the spring right into your home, drive off the hibernation. Cleaning up in NYC - is the stipulation of specialized companies for springtime cleaning of facilities and also adjacent locations, and also keeping cleanliness. The blend of high-quality job and also inexpensive prices is actually a particular attribute that distinguishes our cleansing business in the NJ cleaning services market. Our slogan: " The greatest top quality - low cost!" and you may be sure of that! In our company, incredibly inexpensive costs for all sorts of cleaning services. Our company promise you the regulation of professional cleaning services at a high amount. Specialists skillfully understand the procedures of cleaning along with the use of modern high-tech equipment as well as concentrated chemicals. With all this, the prices for our solutions are considerably less than the primary cleaning firms. Getting such a service as "Spring Cleaning" in our firm, you acquire the probability of high-quality cleansing of the adjacent area of our home. Our company provide cleaning where others can easily not deal. Our company will certainly involve you regardless of whether you are at the other apocalypse and perform the cleaning at the highest degree. Only give us a call. In house maid Aptune Manhattan - <a href=https://springcleaning.pro>spring cleaning</a>
alex@springcleaning.pro

<a href=https://megaremont

01.10.2020 - 16:24
Martijal
Předmět: 
Aktualizace vany
<a href=https://megaremont.pro/stupino-restavratsiya-vann>Stupino restaurování lázní akrylem</a>
facheet@mail.ru

<b><a href=https://www

02.10.2020 - 07:54
Glennapar
Předmět: 
Housekeeping issues Union Square
<b><a href=https://www.cleaning-master.com>office cleaning</a></b> Service Cleaning Staten Island was created in 2012 with a clear task: to perform a highly professional cleaning services in friendly manner that is not only which not just delights and satisfies all ours client! With deep cleaning, our employees cleansing elements refrigerator in the house . Competent employees "Cleaning Service" always ready decide varied problem, associated with guidance order. You always can call in "Cleaning Service" - our employees to the conscience cope with the work of any volume. Our Created Cleaning the holding located give you any help and solve this a problem! Our firm we carry out cleaning services(MAIDS DOWNTOWN) exclusively by means of eco-means, they absolutely safe and not even litter environment atmosphere. This the specialized company Williamsburg presents large set service on cleaning, you left only to choose the right, appropriate to you type of cleaning, and contact to our company for professional help. In our the company hourly work employee. This a highly large cleaning , that will leave your family hearth spotless . Regardless on , moving you or not Clean Master can be there to help to bring your personal old or new house exemplary appearance.We have involved only qualified masters, having the required practical experience. CLEANING MASTER Bococa apply excellent, not harmful detergents and scouring materials, reliable, professional and high quality equipment.Our organization provides services for cleaning - professional (industrial) cleaning. Cleaning famous company Clinton Hill- carries out production activity on cleaning.
5xowo2@parsinglabs.com

<a href=https://megaremont

02.10.2020 - 12:57
Martijal
Předmět: 
Oprava lázní
<a href=https://megaremont.pro/stupino-restavratsiya-vann>Rekonstrukce lázní</a>
facheet@mail.ru

Наша компания занимается

05.10.2020 - 05:29
RickeyKef
Předmět: 
продвижение сайта самостоятельно google Москва
Наша компания занимается расскруткой продвижение сайта буржунет совершенно не дорого. В случае, если у вас существует свой бизнес, тогда рано или поздно вы лично осознаете, что без оптимизация и продвижение сайтов сшау вас нет возможности работать дальше. Сейчас фирма, которая подумывают о собственном будущем развитии, должна иметь веб-сайт для seo продвижение сайтов google. продвижение англоязычного сайта в google- способ, используя который возможно приобретать новых покупателей, и дополнительно получить проценты, с тем чтобы рассказать об наличии вашей собственной производственной компании, её продуктах, функциях. Специализированная международная фирма сделать для вашей фирмы инструмент, с помощью которого вы сможете залучать правильных партнеров, получать прибыль и расти.Продающийся сайт- лицо фирмы, в связи с этим имеет значение, кому вы доверяете создание своего веб страницы. Мы - команда профи, которые имеют обширный практический опыт конструирования электронную коммерцию с нуля, направления, разработанного типа. Сотрудники нашей фирмы неизменно действуем по результатом. Международная компания сумеет предоставить всем нашим заказчикам профессиональное сопровождение по доступной антикризисной расценке.Вы можете сделать заказ онлайн-визитку, рекламный сайт. Не сомневайтесь, что ваш портал будет разработан высококлассно, с разными самыми новыми технологиями. <a href=https://apistudio.ru>раскрутка сайта в европе</a>
no-reply@apistudio.ru

<b><a href=https://www

06.10.2020 - 04:40
Glennapar
Předmět: 
Cleaning services website Brooklyn
<b><a href=https://www.cleaning-master.com>cleaning services</a></b> Service Cleaning Staten Island was created in 2012 with a clear task: to perform a highly professional cleaning services in friendly manner that is not only which not just delights and satisfies all ours client! With deep cleaning, our employees cleansing elements refrigerator in the house . Competent employees "Cleaning Service" always ready decide varied problem, associated with guidance order. You always can call in "Cleaning Service" - our employees to the conscience cope with the work of any volume. Our Created Cleaning the holding located give you any help and solve this a problem! Our firm we carry out cleaning services(MAIDS DOWNTOWN) exclusively by means of eco-means, they absolutely safe and not even litter environment atmosphere. This the specialized company Williamsburg presents large set service on cleaning, you left only to choose the right, appropriate to you type of cleaning, and contact to our company for professional help. In our the company hourly work employee. This a highly large cleaning , that will leave your family hearth spotless . Regardless on , moving you or not Clean Master can be there to help to bring your personal old or new house exemplary appearance.We have involved only qualified masters, having the required practical experience. CLEANING MASTER Bococa apply excellent, not harmful detergents and scouring materials, reliable, professional and high quality equipment.Our organization provides services for cleaning - professional (industrial) cleaning. Cleaning famous company Clinton Hill- carries out production activity on cleaning.
i8lediab@seoturbina.com

The spa center erotic waiting

14.10.2020 - 16:24
EROanolley
Předmět: 
Best school erotic in New Yourk
The spa center erotic waiting find out one of the ways massage techniques, is what we do. What is an medical massage interested in everyone. massage with stones is the art to give for enjoyment. You willsurprised to that,what sea enjoyment can experience from choice massage. In spa center Change roles massage master of massage will hold sensual erotic massage. How is it done, and is there something exotic? We will tell you all about him that you wanted to know |Our erotic massage is visited not only by men but also by women, and also by couples. You necessarily want to enjoy is exactly what infinitely … Our intention this is to please visitors magical saxaul energy massage. Private approach to any your wishes and bids. The amazing girls our the spa salon will give you an unforgettable experience. The spa salon is a place of rest and relaxation. Like Bamboo Erotic Massage, as though, and relaxation, exert influence on defined area shell, what allows you personally gain strength. Choose one or just two beauties! Choose by external data, both professional and professional skills! Spa center in New York City offer stunning placement with convenient design. All of these rooms used be you you are staying with us incognito. We have a showroom in Uptown Girls Jada : <a href=https://erotic.manhattan-massage.com>erotic massage salon</a>
lola@labedroom.com

Přidat komentář

Input wrapper
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.