Nejlepší aplikace pro blokaci nevyžádaných hovorů

12.02.2019
Štítky: 

Začne to nevinným telefonátem, skončit to může až mnohatisícovými dluhy nebo dokonce exekucí. Šmejdi totiž nezmizeli. Naopak. Peníze z vás dnes dostanou ještě snadněji než kdy dříve. A stačí jim k tomu jediná věc – telefon. 

Jak ukazují čísla, počet Čechů, kteří si stěžují na obtěžující hovory, rok od roku roste. A přestože jde většinou o nevyžádané obchodní nabídky, je na nepoctivé prodejce po telefonu krátká i Česká obchodní inspekce. Zkušeně totiž využívají skuliny v české legislativě. A ročně tak o peníze připraví tisíce neopatrných zákazníků.

Šmejdi na telefonu jsou vynalézaví

Podle platné české legislativy dnes totiž můžete smlouvu uzavřít i po telefonu. Stačí k tomu jediná věc: aby během telefonního hovoru s prodejcem zaznělo alespoň jednou vaše „ano“. Nepoctiví prodejci to moc dobře vědí, své otázky proto často formulují tak, že smlouvu uzavřete, aniž byste o tom vůbec věděli. Další z oblíbených šmejdských taktik je telefonické nabízení vzorků zdarma. Co už vám ale v takovém případě volající neprozradí, je, že přijetím vzorku zdarma uzavíráte smlouvu na delší období. Další zásilky už jsou samozřejmě placené. Co na začátku vypadalo jako dobrý obchod, se pak snadno promění v nekončící zákaznickou noční můru. 

Jak upozorňuje i Česká obchodní inspekce, bránit se podobným taktikám není vůbec jednoduché. A přestože mezi nejzranitelnější patří hlavně senioři, ani mladší ročníky nejsou vůči praktikám šmejdů na telefonu imunní. 

Jak se bránit? Máte dvě možnosti. Buď můžete přestat přijímat všechny hovory, které přicházejí z neznámých čísel. Nebo si nainstalujte některou z aplikací, které dokážou nevyžádané telefonáty předem spolehlivě poznat. A fungují tak jako účinný spam filtr pro váš mobil. 

1. Můžu to zvednout (pro Android i iOS): efektivní ochrana od českých vývojářů

Aplikaci z dílny českých vývojářů Můžu to zvednout dnes používají miliony lidí po celém světě. Všechno přitom začalo nenápadně: vznikem webových stránek www.muzutozvednout.cz, které měly původně sloužit jako místo pro sdílení uživatelských zkušeností s nevyžádanými hovory. „Psal se rok 2013 a my zjistili, že už toho máme vážně dost. Dost všech těch nevyžádaných telefonátů s nabídkami hrnců a ‚zaručeně výhodných‘ tarifů, kreditek a nových smluv s dodavateli elektřiny,“ vzpomínají, jak web vznikl, samotní vývojáři. 

Netrvalo dlouho a vznikla i aplikace pro Android. Ta měla, na základě sdílené databáze čísel, za úkol chránit uživatele před nevyžádanými hovory. A během několika málo let se z ní stala jedna z nejúspěšnějších českých aplikací na světě. Není se přitom čemu divit. Princip, na kterém funguje, je totiž unikátní. 

Aplikace využívá databázi škodlivých čísel, kterou vytvářejí sami uživatelé. Jak to konkrétně vypadá? Po skončení každého hovoru s neznámým číslem můžete v aplikaci hovor ohodnotit. Nahlásíte-li ho jako obtěžující spam, aplikace Můžu to zvednout vaše hodnocení zaznamená. A jakmile vaše hodnocení schválí i administrátoři,  dostane se do sdílené databáze. 

Když pak dané číslo zavolá dalšímu uživateli Můžu to zvednout, aplikace ho před obtěžujícím telefonátem okamžitě varuje. Nebo, bude-li uživatel aplikace chtít (a vybere-li tuto možnost v Nastavení), ho rovnou zablokuje – šmejdi se mu tak už nedovolají.

Aplikace je v češtině, v roce 2018 navíc ve verzi pro Android prošla výrazným redesignem, a je tak uživatelsky příjemnější a jednodušší na ovládání. Na další velké plus upozorňují sami vývojáři na svém webu – na rozdíl od některých konkurenčních aplikací totiž při vývoji aplikace Můžu to zvednout mysleli i na vaše soukromí. „Nezajímá nás vaše telefonní číslo ani vaše kontakty. Tyto informace zůstávají vždy bezpečně ve vašem mobilu, nikdy je neposíláme na naše servery,“ píšou.

Aplikaci Můžu to zvednout pro Android stáhnete zdarma. Verze pro iOS funguje na bázi pravidelného měsíčního předplatného. 

2. Truecaller (pro Android i iOS): světová jednička, která využívá vaše kontakty

 

Z českých luhů a hájů nyní vyrazme do světa. Globální jedničkou na poli blokování obtěžujících hovorů totiž dnes je bezesporu aplikace Truecaller, kterou celosvětově používá na 250 milionů lidí. Svou roli v její popularitě hraje jak příjemné uživatelské rozhraní, tak jednoduchý princip, na kterém aplikace funguje. Kdykoliv vám totiž zavolá neznámé číslo, aplikace vám přímo na displeji mobilu ukáže jméno a případně i profilovou fotku volajícího. 

Jak vývojáři slibují, aplikace zkontroluje každý příchozí hovor. Využívá totiž celosvětově sdílenou databázi databázi kontaktů. V té dokonce můžete vyhledávat podle zadaného jména nebo telefonního čísla. 

Na aplikaci samotné je navíc vidět, že za jejím vývojem stojí velký tým. Kromě blokování hovorů totiž nabízí i celou řadu dalších funkcí: identifikuje nejen neznámé hovory, ale i SMS (ty nevyžádané přitom umí automaticky zablokovat) a v placené verzi umožňuje nahrávání hovorů.

Ovšem není nebe bez mráčku. A stejné je to i s aplikací Truecaller. V posledních měsících se tak stává terčem kritiky na mnoha světových serverech a diskusních fórech. Jak se totiž ukazuje, vývojáři aplikace si s vaším soukromím příliš hlavu nelámou. Jakmile se do ní totiž přihlásíte (a jakmile odsouhlasíte podmínky používání), aplikace automaticky nahraje údaje o všech vašich uložených kontaktech do sdílené databáze. K vašim kontaktům se tak dostane každý, kdo aplikaci Truecaller používá.

Aplikace Truecaller je v základní verzi pro Android i pro iOS zdarma. Pokud si ale připlatíte, získáte přístup k některým dalším funkcím – například k nahrávání hovorů nebo k soukromému zobrazování profilů jiných uživatelů.

3. Hiya (pro Android i iOS): v zahraničí se dotahuje na Truecaller

Pozice Truecalleru na světových mobilních trzích ale není neotřesitelná. Na paty mu vytrvale šlape hned několik dalších aplikací. Za všechny jmenujme alespoň aplikaci Hiya, která je, stejně jako dvě dříve zmíněné aplikace, dostupná jak na Android, tak na iOS.

Její počátky přitom sahají až do roku 1997. Právě tehdy přišel mladý stanfordský student Alex Algard s obrovským projektem. Pojmenoval ho Whitepages a jednalo se vlastně o alternativu českých Zlatých stránek. Na tehdejším základě funguje aplikace Hiya dodnes: pomáhá svým uživatelům identifikovat, kdo jim volá nebo píše. A obtěžující hovory a SMS rovnou blokuje. Nejde ale jen o „obyčejnou“ aplikaci na blokování nevyžádaných hovorů. Hiya totiž funguje i obráceně – jako vyhledávač telefonních čísel.  

Aplikace je jednoduchá a příjemně se ovládá. Většině českých uživatelů ale zřejmě bude chybět český překlad – aplikaci je totiž možné používat jen v angličtině. Databáze čísel, kterou aplikace využívá, je navíc lokalizovaná primárně pro Spojené státy, český uživatel na ni proto v blokování nevyžádaných hovorů stoprocentně spoléhat nemůže.

Aplikace Hiya je k dispozici na Android i iOS.

Možností, jak blokovat hovory, jsou desítky

Aplikací na blokování nevyžádaných hovorů je dnes celá řada. Kromě výše popsaných aplikací jmenujme třeba Call Blocker pro Android nebo českou aplikaci Zvednout to? pro iOS. 

A nezahálejí ani výrobci mobilů. Většina chytrých mobilních telefonů tak dnes na trh přichází rovnou se zabudovanými funkcemi, které vám mají život s nevyžádanými telefonáty minimálně usnadnit: umožňují blokovat hovory z konkrétních čísel, oblastí nebo s určitou předvolbou. Předem poznat, který hovor bude obtěžující, ale ještě ani chytré mobily neumí. Nejjistější tak je vsadit na kombinaci zdravého rozumu a některé z aplikací na blokování nevyžádaných hovorů.