Kryptoměny: Vše, co jste o nich potřebovali vědět, ale nenapadlo vás se zeptat

Kryptoměny jsou bezpochyby žhavým tématem, ať už jste je právě objevili a poprvé zaslechli pojem bitcoin, nebo je dávno těžíte. V poslední době uslyšíte, jak se o nich baví nejen „ajťácké“ kruhy a hipsteři z pražských Holešovic, kteří vysedávají v Paralelní Polis, ale i „obyčejná“ veřejnost. A co to ty kryptoměny vlastně jsou? To se dozvíte v našem aktualizovaném článku, který vznikl ve spolupráci s Matějem Bajerem z magazínu Finex.

Kryptoměna je digitální měnou, která vznikla za účelem zvýšení bezpečnosti a rychlosti peněžních převodů. Díky kryptoměnám můžete provádět transakce po celém světě, můžete do nich investovat, obchodovat s nimi, nebo si díky nim úplně jednoduše koupit kávu či zaplatit za nový počítač (zatím na vybraných místech). Nejznámější a nejrozšířenější je bitcoin, zároveň je to i nejstarší kryptoměna, která stála na startu, a to v roce 2009, kdy svět zažíval velkou finanční krizi.

Finanční instituce, které se koncem minulé dekády dostaly díky investování svých zisků stále rizikovějším způsobem do velkých problémů, zachraňovaly státy svými zásahy. Právě i tato centralizace moci a sil mohla dopomoci k rychlejšímu vzniku decentralizovaného systému digitálních měn neboli kryptoměn. V roce 2009 dal anonymní vývojář nebo skupina vývojářů vystupující pod přezdívkou Satoshi Nakamoto vzniknout první kryptoměně Bitcoin. V roce 2011 si kryptoměn začaly všímat ekonomické subjekty a o dva roky později i veřejnost. V roce 2013 se také kryptoměny začaly využívat jako investiční nástroje.

Jak kryptoměny fungují?

Proč tedy kryptoměny vznikly a jsou tak populární? Původně vznikaly jako programátorský koncept decentralizované neovlivnitelné, nepadělatelné anonymní měny. Měly umožnit převést anonymně velké množství peněz kamkoliv na světě ve velmi rychlém čase a s nízkými nebo žádnými poplatky.

Za hlavní přednostia zároveň důvody úspěchu kryptoměn lze tedy považovat:

  • Otevřenost a transparentnost
  • Prozatím ji nereguluje žádná veřejná instituce
  • Decentralizace
  • Nízké poplatky za transakce
  • Relativní anonymita

Transparentnost je zajištěna díky technologii blockchain, tzv. online účetní knize kryptoměn. Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáze, která uchovává všechny transakce v kryptoměnách provedené. Fakt, že je distribuovaná znamená, že neexistuje žádný centrální bod nebo jeden server, který by uchovával informace. Každý uživatel je hlavním uzlem systému a má k dispozici originální verzi všech informací v tomto systému. Spousta světových bank, nadnárodních společností a další firmy investují do blockchainové technologie obrovské peníze, jelikož věří, že tato technologie bude v budoucnu velkou roli. Blockchain je opravdu komplexní věc a pochopit, jak samotné transakce, ověřování a chod blockchainu funguje, není otázkou pár minut.

Každá transakce je chráněna speciálně šifrovaným elektronickým podpisem, kterým musí být před odesláním validována. O validaci transakcí se starají samotní uživatelé sítě (těžaři), kteří jako odměnu za potvrzování získávají kryptoměny. To umožňuje najít vlastníka každé konkrétní skupiny mincí.

Kryptoměny můžete těžit i vy doma, na svých grafických kartách (k tomu přizpůsobených) ale spíše budete ve ztrátě, než v zisku. Dříve, když těžení kryptoměn začínalo, šlo si celkem slušně vydělat,ale dnes jsou energetické a hardwarové náklady na vytěžení jednoho bitcoinu tak obrovské, že normální člověk není schopen být v plusu. Kryptoměny v největší míře těží na obrovských farmách, kde mají desetitisíce přístrojů.

Jak už jsem zmínil výše, těžení už není to co bývalo. Dříve stačily následující kroky:

  • Vybrat si, kterou kryptoměnu chcete těžit.
  • Zajistit si co nejlepší hardware pro těžbu.
  • Stáhnout si volně přístupný software pro těžbu vybrané kryptoměny.

Ale nyní už to bohužel takto nefunguje. Jak už bylo výše zmíněno, kryptoměnami, konkrétně bitcoinem můžete například zaplatit kávu i u nás v České republice. Zajet si na ni můžete například do pražské kavárny Paralelní Polis. Bitcoiny a Litecoiny ale můžete platit i na eshopu Alza.cz.

Pokud chcete s kryptoměnami platit, obchodovat je, musíte nejdřív nějaké vlastnit. Tedy, nakoupit je. Pokud si to chcete vyzkoušet jak takový nákup probíhá, možností máte více.

Úplně první, co byste měli před nákupem kryptoměn udělat je, obstarat si peněženku (doporučuje se spíše offline, například Bitcoin Wallet). Je důležité mít kam kryptoměny uschovat, aby byly v bezpečí.

Samotný nákup pak probíhá přes systémy (burzy/směnárny) např. český Simplecoin nebo zahraniční Cionbase, nebo fyzicky v bitcoinmatu (Paralelní Polis v pražských Holešovicích nebo v Alze, taktéž v Holešovicích)

Pokud všechny nakoupené bitcoiny neutratíte, můžete si je ponechat a držet za účelem dlouhodobé investice, nebo s nimi také můžete obchodovat.

Do jaké kryptoměny investovat?

Kryptoměny nejsou pouze bitcoin, aktuálně jich existuje přes 2 100. Mezi nejznámější patří kromě bitcoinu také ethereum, litecoin nebo aktuálně 2. nejvýznamnější ripple. Ripple, předstihl v prosinci 2017 ethereum díky svému obrovskému růstu, který v loňském roce představoval více než 20 000 %. V roce 2019 korigoval pod 1 USD.

Spekuluje se, že během následujících 3-5 let by mohla bitcoin na vedoucí pozici nahradit jiná kryptoměna. Bude to litecoin, ripple, nebo úplně jiná kryptoměna? Pokud se rozhodnete je využít jako investiční nástroj, jak vybrat tu správnou? Je potřeba zvažovat následující hlediska.

  • Tým vývojářů, který za ní stojí a jeho zkušenosti s vývojem kryptoměn
  • Cíl, s jakým je kryptoměna vytvořená (řeší její vznik nějaký konkrétní problém, nebo je vytvořena pouze za účelem výdělku?)
  • V jaké je vývojové fázi, jak dlouho je již na trhu.

Pokud se do kryptoměn rozhodnete investovat, ať už formou nákupu a pozdějšího držení, nebo jejich obchodováním, je důležité si uvědomit, že oproti tradičním investičním nástrojům se investice do kryptoměn vyznačují vysokou volatilitou (tj. kolísání hodnoty, a tedy i výnosu), proto se doporučuje investovat pouze takovou částku, kterou si můžete dovolit ztratit.

Kurzy, za které lze nakoupit, se mezi jednotlivými kryptoměnami velmi liší. Pro příklad lze uvést částky, za které bylo možné nakoupit jednu minci kryptoměny k 4.2.2019

Bitcoin: 3450 USD (77 700 Kč)

Litecoin: 33 USD (763 Kč)

Ethereum: 108 USD (2 242 Kč)

Ripple: 0,3 USD (7 Kč)

Kurzy se velmi rychle mění v rámci několika dní či týdnů. Proto se ozývají i hlasy, které od investování do kryptoměn zrazují. Například za rychlým růstem bitcoinu v r. 2017 vidí skeptici především bublinu, která může velmi rychle zase prasknout. Již ke konci ledna 2018 začal pád ceny Bitcoinu zpátky pod 10 000 USD. V prvním únorovém týdnu došlo k zachycení dna okolo 6 000 USD a hodnota digitální mince začala opět růst. Na konci roku 2017 se bitcoin prodával za 20.000 USD a nyní (25.1) se prodává okolo 3.000 USD, což je 85% ztráta.

Současně s poklesem ceny Bitcoinu došlo i k poklesu ostatních kryptoměn. Takový vývoj se ale může rychle zvrátit a cena začne opět růst, případně dojde k zafixování příliš volatilního kurzu a konečně bude možné začít kryptoměny používat jako běžné platidlo.

Jak se budou kryptoměny vyvíjet v budoucnu?

Do budoucna mají s kryptoměnami velké plány i finanční instituce. Investiční banky uvažují, zda budou kryptoměny zařazovat do svých portfolií. Centrální banky zemí zase zvažují, jak kryptoměny uchopit a zda je regulovat. Případně plánují vytvoření svých vlastních. Mezi takové země patří například Velká Británie, která pracuje na vývoji RSCoinu, jež má být navázán na libru. Venezuela zase zvažuje navázání státní kryptoměny na ropu. Spousta společností také plánuje implementaci blockchainu do firemních procesů, což už se v dnešní době děje například ve firmách IBM a Microsoft. A další se stále přidávají. České zákony vnímají kryptoměnu spíše jako komoditu než měnu. ČNB se proto nyní její regulaci věnovat nehodlá (stejně jako není regulováno například obchodování se zlatem).

Predikce na vývoj ceny bitcoinu pro rok 2019

Spousta lidí se ptá na to samé, zda se stále vyplatí do kryptoměn investovat a jestli to není jen „bublina“, která momentálně praskla. Když se podíváte na již zmíněnou cenu bitcoinu na konci roku 2017 a nyní, tak by se možná i mohlo zdát, že ta stále zmiňovaná „bublina“ praskla a že nastal konec kryptoměn.

Nebo tomu tak není, jaká je pravda? Porostou kryptoměny, nebo bude následovat ještě hlubší pád? Unikátní a obsáhlé shrnutí predikce kryptoměn na rok 2019 připravil magazín Finex . Nejedná se jen tak o nějaké plácání, ale vše je postaveno na datech a informacích.

Pokud se podíváme na fakta a data, tak zjistíme, že tento propad co momentálně na kryptoměnovém trhu je, tu není poprvé, viz obrázek níže. Jak můžete na obrázku vidět, tak je situace vždy prakticky totožná. Po obrovském růstu nastal velký pád (můžeme to brát jako korekci trhu) a zatím vždy po tomto velkém pádu, následoval velký růst.

Kdyby byly kryptoměny mrtvé, jak někdo s oblibou říká, proč by obrovské firmy po celém světě investovali do kryptoměn stamiliony dolarů. Stále také roste akceptace kryptoměn, burzy registrují miliony nových uživatelů každý měsíc, což znamená, že obliba digitálních platidel se nezmenšuje.

Názory finančních expertů se liší, někdo vám řekne že kryptoměny jsou svatý grál a druhý zase opak. Například Warren Buffett (americký miliardář a investor) řekl: “Myslím, že za pár let se budeme sami sebe ptát, jak jsme se do této situace dostali? Jak jsme mohli věřit této pohádkové představě?”

Obrázek si každý musí udělat sám a sám se taky rozhodnout, zda do kryptoměn investovat, nebo ne.

Autor: Matěj Bajer, Johana Nádvorníková, Jakub Moník

Zdroje:

https://kryptomagazin.sk/kryptomeny-uvod-pro-tatiky/

https://finex.cz/blockchain/

http://kryptomeny.webnode.cz/jak-nakupovat/

https://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/bitcoin-ma-dalsiho-p…

https://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/meny/bitcoinova-bublina-jine-kryptome…

https://www.alza.cz/mining/18862055.htm

https://www.info.cz/byznys/svet-resi-regulaci-bitcoinu-cnb-to-naopak-nec…

http://www.kurzy.cz/kryptomeny/

https://www.w4t.cz/ktere-kryptomeny-mohou-v-pristim-roce-sesadit-bitcoin…

https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/84091/bitcoin-je-mrtvy-at-zije-…

Zdroj obrázků: Unsplash

Doporučené články

Poptávka internetového připojení

Adresa

Hrnčířská 143, Jesenice - Osnice | PSČ 25242 (okres Praha-západ)(okres Praha-západ)(okres Praha-západ)

Technologie

Optické připojení až 300 Mb/s

Aby vás mohl kontaktovat obchodní zástupce internetového poskytovatele, budeme potřebovat vaše kontaktní údaje.