Jak se vyvíjela služba SledovaniTV - jedna z nejstarších IPTV v Česku

Impulsem pro vznik společnosti SledovaniTV byla poptávka po televizi přes internet u klientů internetového poskytovatele Sychrovnet ze Vsetína, jehož spolumajitelem a vývojářem je současný jednatel společnosti Ivan Novotný. Služba SledovaniTV začala být nejprve nabízena pouze v síti Sychrovnetu, zanedlouho však lokální poskytovatelé internetu na Vsetínsku začali mít o řešení zájem a z projektu, který byl původně zamýšlen jako benefit pro klienty v domovské internetové síti, vznikla ve velmi krátké době společnost s celorepublikovým dosahem. Psal se rok 2013 a IPTV v Česku byla teprve v plenkách. 

16.03.2020
Jakub Moník
Kvalitni-internet.cz

SledovaniTV poskytovalo IPTV na bezdrátových sítích jako první republice, což spolu s cenově dostupným a unikátním řešením činilo službu pro ISP velmi atraktivní. V prvním roce fungování důvěru ve službu vložil spolek NFX a několik dalších desítek poskytovatelů internetu. Ve stejném roce vznikla firma SledovanieTV.sk jako obdoba pro  Slovensko. 

SledovaniTV od počátku určovala trend v IPTV, což je vidět i na portfoliu koncových uživatelů, kteří jsou z velké míry tzv. early adopters ve využívání IPTV u nás. První platformou, na které bylo možné sledovat televizi, byl web, následoval set-top box, mobilní zařízení a Smart TV. Podpora Smart TV značek Samsung, LG a Panasonic byla pro službu velká konkurenční výhoda. 

Spolupráce s poskytovateli internetu bylo od počátku pro společnost určující. Služba byla pro poskytovatele stavěna na míru a byla dostupná pouze v partnerských sítí. Od roku 2017 se její dostupnost rozšířila i mimo partnerské sítě formou tzv. OTT. 

Typické znaky internetové televize mezi které patří zpětné přehrávání, nahrávání pořadů, sledování na více zařízeních současně, výběr kanálů dle vlastních preferencí či doporučování TV obsahu jsou základní funkcemi služby. Nadstandardem u SledovaniTV jsou nízké datové toky (úsporná kvalita 0,80 Mbit/s pro mobilní data), vysílání kanálů ve 4K (Extasy 4K, Filmbox 4K, NASA TV UHD, Lounge TV) a nyní nově podpora pro Cardboard (VR brýle) a Apple Watch. Apple Watch při propojení s aplikací SledovaniTV pro iOS zařízení umožňují listovat v televizním programu, nahrávat pořady a nebo poslouchat rádia, které jsou součástí televizních balíčků. Jedná o první takovou IPTV aplikaci na světě. 

SledovaniTV patří dnes k pěti největším IPTV operátorům v Česku,  s více jak 50% pokrytím trhu lokálních poskytovatelů internetu, kteří službu nabízejí. SledovaniTV funguje na platformě ModernTV, která vznikla v roce 2015 oddělením vývojové části od SledovaniTV. Důvodem byl zájem o technologii i v zahraničí. ModernTV využívají partneři ve Švédsku, Norsku, Polsku, Německu, Brazílii apod.