Fenomén Clubhouse: Co to je, jak se do něj dostat a jak funguje?

Světem již nějakou dobu fenomén jménem Clubhouse. Co to vlastně je, jak to na Clubhousu chodí a jak se do něj dostat?

Co je to Clubhouse

Clubhouse je relativně nová sociální síť, založená výhradně na hlasové komunikaci. Můžete si zde vytvořit profil (Clubhouse vyžaduje registraci pod vaším pravým jménem), sledovat ostatní uživatele a přidávat se “klubů”. Základem komunikace na Clubhousu jsou místnosti, ke kterým se dostanete z hlavní obrazovky – té se přezdívá “hallway”. Čím více uživatelů sledujete, tím více místností se vám bude ve virtuální chodbě ukazovat. V Clubhousu si můžete zakládat také vlastní místnosti (jak veřejné, tak i uzavřené pouze pro váš okruh sledujících), nastavovat si upozornění pro případ, že některý z vámi sledovaných mluví v jedné z místností, nebo si plánované místnosti převést do Apple či Google kalendáře, aby vám neuteklo zahájení. Aplikace Clubhouse je zatím dostupná pouze pro majitele chytrých mobilních telefonů od Applu a fungiuje na pozvánku. Verze pro Android by měla dorazit v dohledné době.

Jak to chodí na Clubhousu

Zkuste si Clubhouse představit jako obrovský dům, plný místností, ve kterých se diskutuje. Procházíte hlavní chodbou a čtete si nápisy na dveřích jednotlivých místností – podle toho se rozhodujete, zda vstoupíte či nikoliv. Pokud se rozhodnete do některé z místností vstoupit, stává se z vás pasivní posluchač, a v případě, že cítíte, že máte k tématu co říci, můžete se přihlásit o slovo klepnutím na ikonku dlaně v pravém dolním rohu. Pokud vás moderátoři místnosti budou chtít nechat mluvit, vezmou vás „na pódium“, a vaše ikonka se objeví v horní části displeje po boku ostatních moderátorů. Nezapomeňte si ztlumit mikrofon vždy, když zrovna nemáte slovo. A jaké místnosti na Clubhousu najdete? Všechny možné. Schází se zde například lidé, kteří se podporují při práci s pomocí techniky pomodoro – v praxi do znamená, že po určitou dobu společně zkrátka jen mlčí (například po dobu 45 minut), a přitom se věnují práci nebo studiu, a v přestávce (obvykle 15 minut) si povídají o tom, jak se jim právě dnes daří nebo co mají v plánu. Najdete zde také místnosti, kde se jednotliví uživatelé střídají ve zpěvu ukolébavek, stejně jako místnosti, sloužící k výměně zkušeností všeho druhu – od péče o pleť přes multilevel marketing až po rekonstrukci veteránů, je zde prostor pro politické debaty, pravidelné pořady, shrnující hlavní události dne, nebo třeba pro „distanční“ hraní her, které si můžete pamatovat například ze skautské klubovny.

Jak dostat pozvánku do Clubhouse

Váš účet v sociální síti Clubhouse je provázán s vaším telefonním číslem. Stažení aplikace je bezplatné, pro vytvoření profilu je ale zapotřebí zadat kód pozvánky. Pokud jste ještě pozvánku nedostali, dojde k registraci vaší žádosti, a ve chvíli, kdy si žádosti všimne některý z vašich kontaktů, který již na Clubhousu je, může vás okamžitě schválit. Pozvánky jako takové chodí formou SMS zprávy s odkazem k registraci. Každý z registrovaných uživatelů Clubhousu má ve výchozím nastavení k dispozici dvě až tři pozvánky, další pozvánky dostává v závislosti na tom, jakou aktivitu na Clubhousu vykazuje.

Bezpečí a soukromí na Clubhouse

Clubhouse je relativně bezpečná sociální síť, je potřeba si ale uvědomit, že pro vaše vlastní bezpečí musíte vynaložit jisté úsilí i vy sami. Vzhledem k tomu, že na Clubhousu není možné zasílat soukromé zprávy, nehrozí přímé obtěžování ze strany jiných uživatelů, a nejste ani vystaveni riziku zaslání potenciálně škodlivého nebo nevhodného obsahu. O své bezpečí a soukromí se v zásadě nemusíte obávat ani v průběhu hovoru v místnostech. Pokud v průběhu hovoru dojde ze strany některého z uživatelů k nevhodnému chování, můžete jej přímo z místnosti nahlásit. Ohlásit můžete také incident v místnosti, jejíž provoz byl již ukončen, v tomto případě ale nebude mít příslušný tým k dispozici audio záznam z dané místnosti. Provoz v místnostech na Clubhousu je dočasně a v šifrované podobě nahráván právě pro případy možného vyšetřování případných incidentů. Na Clubhousu můžete blokovat také jednotlivé uživatele, kteří po blokaci nebudou mít přístup k žádné místnosti, kde se účastníte jako mluvčí nebo moderátor. Pokud osoba, kterou jste zablokovali, bude hovořit v jiné místnosti, vy tuto místnost ve výchozím zobrazení neuvidíte, ve spodní části displeje ale najdete tlačítko “Blocked room”, kterým můžete místnost zobrazit. Bohužel ale zatím na Clubhousu neexistuje způsob, jak vás upozornit na to, že vámi blokovaný uživatel vstoupil do místnosti, kde figurujete pouze coby posluchač. Uživatelé mají zakázáno pořizovat na Clubhousu jakýkoliv typ záznamu od zvukového až po nahrávání nebo pořizování snímků obsahu obrazovky. V případě porušení hrozí takovému uživateli permanentní blokace, přičemž na Clubhouse panuje přísné pravidlo trvalého trestu za jedno jediné porušení pravidel. Oficiálně se mohou do sociální sítě Clubhouse registrovat pouze plnoletí uživatelé, v tomto směru ale zatím neexistuje žádný stoprocentně efektivní nástroj kontroly.

Profil na Clubhouse

Jak jsme již psali v úvodu, profil na Clubhouse je provázaný s vaším telefonním číslem – toto číslo nemůžete v průběhu používání aplikace změnit, tvůrci aplikace ale v současné chvíli pracují na funkci, která by měla uživatelům umožnit převod účtu na nové telefonní číslo. Provoz dvou účtů na Clubhousu současně je porušením oficiálních pravidel. V nejnovější verzi aplikaci Clubhouse můžete změnit své uživatelské jméno, které se na vašem profilu nachází za symbolem zavináče, změnu tohoto typu ale můžete provést pouze jednou.

Doporučené články

Poptávka internetového připojení

Adresa

Hrnčířská 143, Jesenice - Osnice | PSČ 25242 (okres Praha-západ)(okres Praha-západ)(okres Praha-západ)

Technologie

Optické připojení až 300 Mb/s

Aby vás mohl kontaktovat obchodní zástupce internetového poskytovatele, budeme potřebovat vaše kontaktní údaje.