Evropská komise vyhlásila druhé kolo rozdělování dotací WiFi4EU

04.04.2019

Evropská komise vyhlásila druhé kolo rozdělování dotací WiFi4EU. Zástupci obcí se ho mohou zúčastnit dnes (4. dubna). V rámci rozdělování dotací dojde k distribuci voucherů v hodnotě 15 tisíc eur, využitelných pro výstavbu či vylepšení veřejných bezplatných Wi-Fi sítí ve veřejném prostoru. Náklady, související s konektivitou a údržbou, si ale obce musí hradit samy.

Ve druhém kole WiFi4EU mohou zájemci z jednoho členského státu získat až 15 % z částky na rozpočet projektu, celkem by se mělo rozdat 3400 voucherů v celkové hodnotě 51 milionů eur. V prvním kole, které se uskutečnilo koncem listopadu loňského roku, a kterého se zúčastnilo zhruba 13 tisíc obcí z celé Evropské unie, rozdala Evropská komise 2800 voucherů. Oproti druhému kolu loni Komise přispívala “pouze” 8 % z částky na rozpočet projektu.

Iniciativa WiFi4EU si klade za cíl umožnit občanům i návštěvníkům států Evropské unie kvalitní a rychlý přístup k internetu skrze Wi-Fi konektivitu ve veřejných prostorách, jako jsou parky, náměstí, veřejné budovy, knihovny, zdravotnická zařízení nebo třeba muzea po celé Evropě. Vouchery, které mohou jednotlivé obce v rámci WiFi4EU získat, mají být využity k instalaci Wi-Fi zařízení ve veřejných prostorách v obcích, které zatím nejsou vybaveny bezplatným Wi-Fi hotspotem.

“To, že každý může těžit z konektivity, znamená, že by nemělo záležet na tom, kde žijete nebo kolik vyděláváte. Proto nabízíme vybavení každé evropské vesnice a každého města bezplatným přístupem k internetu v okolí hlavních center veřejného života, a to do roku 2020,” prohlásil v roce  2012 prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Poradenství pro obce ohledně Wi-Fi poskytuje web Zrychli.net. V případě zájmu se můžete obrátit na Výbor pro nezávislý internetový průmysl, a to přes kontaktní formulář na webu Výboru.