Pomocníci pro vysněnou postavu
Velká část z nás si s novým rokem přeje vypadat lépe. Mnoho předsevzetí tedy obsahuje body typu „Chci zhubnout; chci nabrat; chci zesílit“. V tomto ohledu vývojáři opravdu nelenili a připravili pro nás velké množství aplikací, které nám se zaznamenáváním přijatých a vydaných kalorií pomohou. Některé obsahují více funkcí najednou, jiné se zaměřují primárně na jednu dílčí činnost. Ve výčtu níže budeme aplikace třídit podle jejich primárního účelu. To ale neznamená, že aplikace neumí i jiné věci. Všechny níže uvedené aplikace jsou kompatibilní jak pro iOS, tak pro Android.
Pomůžou vám se sportem
Adidas Running
Aplikace od Runtastic Adidas Running vám pomůže sledovat právě prováděnou aktivitu a zaznamenávat ji do vašeho „deníčku“ aktivit. Ačkoliv se jmenuje Running, rozhodně se nebojte používat ji i při jiných aktivitách, než je běh. Těch je na výběr opravdu mnoho – od chůze přes silový trénink, tanec, lyžování až po kolektivní sporty, jako je třeba ragby. Pokud náhodou vámi prováděná aktivita na výběr není, můžete ji dozapsat ručně. Aplikaci je možné propojit s vašimi chytrými hodinkami, partnerskými účty a výsledky můžete sdílet se svými přáteli – a to nejen v komunitě aplikace (tedy s přáteli, kteří také používají Adidas Running), ale i pomocí sociálních sítí. Adidas Running zaznamenává v případě venkovních sportů navíc i mapu trasy, takže se můžete zpětně podívat, kudy jste to minulý týden běželi. V průběhu i po ukončení aktivity můžete pořídit fotografii a aktivitu uložit do historie. To oceníte například v nové běžkařské sezóně při plánování výletu, když si nebudete moci vzpomenout, kolik kilometrů jste vloni uběhli. Aktivity můžete zapisovat i zpětně, pokud si například zapomenete aplikaci při sportu zapnout.
Endomondo
V české sportující komunitě je o něco známější aplikace Endomondo. Ta funguje na stejném principu jako Adidas Runnig – zaznamenává různé aktivity, ukládá je do historie, poví vám, kdy jste kudy, kam a kolik kilometrů běželi, nebo jaký sport jste kdy provozovali. Výběr aktivit je také podobný, takže volba, zda Adidas Running, nebo Endomondo není ovlivněna nabídkou možností. V obou aplikacích také můžete plnit různé výzvy a podle úrovně (klasická nebo premium) využívat rozsah tréninkových plánů. Rozhodujícím prvkem tak může být například to, zda vámi vybranou aplikaci používají vaši přátelé a můžete se tak v rámci ní vzájemně podporovat.
Nike Run
Tak jako je Adidas Running spojený se společností Adidas, je Endomondo navázané na značku Under Armour. Pokud jste ale spíše milovníkem Niku, pak budete pravděpodobně uvažovat o aplikaci NRC, tedy Nike Run Club. Ten má však oproti předchozím dvěma dvě velké nevýhody – je celý v angličtině a využijete ho jen při běhu. Jiné aktivity totiž zaznamenávat neumí.
Pomůžou vám se stravou
Aplikací, které vám pomohou zaznamenávat, co jste kdy snědli, informují vás, kolik to mělo bílkovin, sacharidů, tuků a kalorií, je na trhu ohromné množství. Nejznámější aplikací v českém prostředí jsou rozhodně Kalorické tabulky, často stahované jsou ale i ty zahraniční. Nevýhodou těchto aplikací je potřeba zadávání přesného množství zkonzumovaného pokrmu – tedy například chleba se sýrem musíte nejdřív odvážit, abyste ho mohli správně zapsat, než si poprvé kousnete. A to samozřejmě od tišení hladu zdržuje. Mnoho lidí tak tento typ aplikací nevydrží používat příliš dlouho. Přesto je však dobré alespoň chvíli v zapisování setrvat. Používání tohoto typu aplikací vás totiž naučí vnímat nutriční hodnoty jednotlivých jídel a zlepší orientaci v tom, co správně jíst. A tyto návyky vám pomohou lépe se stravovat.
Kalorické tabulky
Již jednou zmiňované Kalorické tabulky jsou Čechách legendou a pokud se o výživové hodnoty pokrmů více zajímáte, rozhodně jste o nich minimálně slyšely. Principem Kalorických tabulek je zapisování zkonzumovaných potravin a na jeho základě pak převod na přijaté živiny a kalorie. Při vytváření profilu zadáte údaje o své osobě a aplikace už vám sama stanoví hranice, kolik byste čeho měli přijmout (případně je možné nastavit si vlastní nutrienty). Pokud během dne sníte příliš tuků, zobrazí vám graf překročený denní limit a vy tak víte, že si už hermelín k večeři nedáte. Zapisování potravin je možné ručně, případně, pokud si chcete práci usnadnit, stačí naskenovat čárový kód produktu a aplikace vám ho v databázi vyhledá. Kromě přijatých kalorií můžete zaznamenávat i kalorie vydané. Nabídka sportů, které můžete dozapsat, je široká a obsahuje i některé, které nenaleznete ani v Adidas Running, ani v Endomondu (například Power Plate či HEAT). Pokud vám nevadí zpětné zapisování místo online záznamu, pak vám na obě potřeby (pohyb a strava) vystačí jedna aplikace. Součástí Kalorických tabulek jsou i zdravé recepty, a tak si můžete vytvořit oblíbenou omáčku a rovnou si ji do Tabulek zapsat. Sledovat můžete statistiku přijatých živin nebo třeba graf vývoje vaší hmotnosti.
Yazio
Podobně fungující aplikace rozšířená v českém prostředí se nazývá Yazio. Umí to, co kalorické tabulky, a ještě něco navíc. Díky propojení s dalšími aplikacemi ve vašem telefonu zapisuje automaticky prováděné aktivity, takže vám odpadne povinnost ručního záznamu. Pokud jinou aplikaci na měření fyzické aktivity ve svém zařízení nemáte, můžete, stejně jako v případě Kalorických tabulek, aktivitu zapisovat ručně. Yazio je, co se grafického zpracování týče, hezčí než Kalorické tabulky, je barevné a když chcete upravit váhu či zapsat vypité skleničky vody, stačí vám kliknout na grafiku a je to. Součástí aplikace je široká nabídka receptů tříděných podle energetické hodnoty, typu jídla či stylu stravování. Některé recepty jsou přístupné pouze v premium verzi. Nastavit si můžete i různé půsty, stravovací plány a velmi oblíbené jsou i výzvy – stačí zmáčknout spustit a aplikace vám sama odpočítává, jak dlouho jste si nedali čokoládu nebo skleničku vína. Výhodou je rozšířenější nabídka možností zapisování tělesných měr – kromě váhy si můžete zaznamenat i obvod pasu, boků, stehen apod., ale i krevní tlak, cukr nebo třeba tělesný tuk.
MyFitnessPal
Sesterská aplikace Endomonda od Under Armour MyFitnessPal nabízí, stejně jako výše zmiňované aplikace, možnost sledování přijatých kalorií a nutrientů. MyFitnessPall nabízí kromě možnosti zapisování snězených pokrmů, vypitých nápojů, pohybu a váhy i velké množství článků, které vám pomohou při dosahování vašeho cíle – ať už chcete pár kilo shodit, nebo nabrat. Stejně jako u předchozích zmiňovaných je potřeba po instalaci vyplnit svůj profil – jméno, věk, váha, výška, cíl a průměrnou frekvenci provádění fyzických aktivit. Na základě těchto informací vám aplikace spočítá ideální denní příjem kalorií a odpočítává, kolik jich ještě v daném dni můžete přijmout. V sekci Deníček si můžete prohlédnout, co jste v jakém dni snědli či vykonali za aktivitu. V Progresu zase můžete sledovat vývoj vaší váhy či tělesných měr. Velkou výhodou, kterou nenabízí Yazio (ale Kalorické tabulky ano), je možnost skenování čárového kódu pro vyhledávání potraviny v databázi aplikace. Pokud ji nezná, můžete ji zadat ručně. Aplikaci je vhodné propojit s dalšími aplikacemi ve vašem telefonu, čímž se zbavíte například ručního zadávání vykonané aktivity. Na rozdíl od Kalorických tabulek a Yazia je aplikace bohužel kompletně v angličtině, čímž může některé své potenciální uživatele odradit.
Pomůžou vám s tělesnou skladbou
Pro milovníky chytrých zařízení vytvořila společnost iHealth osobní váhu, která je propojena přes Wi-Fi s vaším telefonem. Po zvážení zapíše hodnoty do vašeho zařízení a vy tak můžete v dlouhodobém horizontu přehledně sledovat, jak se mění vaše tělesná skladba. Váhu iHealth Core pořídíte na internetu za necelých 3 000 korun. Aplikace do telefonu je zdarma a kompletně v češtině.
Chytré váhy nevyrábí pouze společnost iHealth. Pokud hledáte levnější alternativu, pak si pořiďte váhu od Huawei, Xiaomi či Fitbit. Jejich výhodou je kromě přívětivější ceny (některé z nich seženete i za méně než 1 000 korun) je i možnost propojení přes Bluetooth, ne pouze přes Wi-Fi.
Je potřeba vydržet
Dodržování novoročních předsevzetí může být někdy náročné, snad vám to tedy moderní technologie alespoň trošku usnadní.
Zdroj fotografií: Unsplash