Co jsou to cloudové služby a komu slouží?
Cloudové služby pracují na principu dostupnosti souborů a složek v síti, tedy bez nutnosti existence vlastního fyzického úložiště. K takto uloženým datům pak můžete za jistých podmínek, jako je třeba zadání hesla, získat přístup odkudkoliv. S tím souvisí i vyšší nároky na bezpečnost. . Kromě dostupnosti a nulových nároků na pevná úložiště patří mezi největší výhody cloudových služeb schopnost maximálně se přizpůsobit potřebám uživatelů. Cloudové služby lze využít nejenom k ukládání a sdílení dat – cloudová úložiště mohou sloužit také pro bezpečné uložení záloh počítačů i mobilních zařízení.
Cloudová úložiště mohou být jak osobního charakteru – tedy sloužící osobním potřebám konkrétního uživatele, který v nich může skladovat své fotografie, dokumenty nebo multimediální soubory – tak i podnikového charakteru, tedy taková, která představují jakousi virtuální polici s šanony, plnými dokumentů, pro konkrétní firmu. Funkce cloudu se dá ale využít i v jiných oblastech – takzvaný cloud computing napříkald využívá výpočetních výkonů ostatních počítačů k práci na rozsáhlejších projektech, za pomoci cloud computingu lze ale také například hrát hry bez nutnosti vlastnictví nákladného herního počítače. Mezi cloudové služby mohou patřit i nejrůznější aplikace.
Zdarma nebo za peníze?
Říká se, že nejlepší věci jsou zadarmo. Zároveň ale také platí, že za kvalitu je dobré si připlatit. Pokud hledáte místo na internetu, kam byste si mohli uložit jen pár dokumentů, fotoalbum, nebo skromnou zálohu svého tabletu či smartphonu, můžete jistě bez obav využít bezplatnou verzi některého z nejznámějších úložišť, ať už je to Google Drive, OneDrive, DropBox, Synce nebo Mega. Velký bezplatný prostor pro vaše data nabízí také služba Degoo.
Pokud do cloudu ukládáte často, pravidelně, a jedná se o větší objem dat, využijte spíše systém pravidelného předplatného. Měsíční předplatné nabízí například jablečný iCloud, placenou verzi svých služeb nabízejí i výše zmíněné společnosti. V drtivé většině nabízejí jednotlivé platformy pro ukládání do cloudu verze svých aplikací pro desktop i mobilní zařízení, samozřejmostí je automatická synchronizace – svá data můžete snadno a rychle prohlížet i spravovat ze všech přihlášených zařízení.
Cloudové služby neznamenají jen obyčejné nahrávání dat do cloudu. Společnost Google například nabízí v rámci svých cloudových služeb velmi komplexní kancelářskou platformu. V balíku Google Docs naleznete například aplikace pro tvorbu a správu textových dokumentů nebo tvorbu tabulek, k dispozici je i řada nejrůznějších šablon, které vám dokáží značně usnadnit práci. Obrovským plusem je u Google Docs možnost návratu k předchozím verzím souborů, sledování změn a další funkce, známé z kancelářských aplikací.
Pokud vám stačí základní služba, můžete využít bezplatné varianty služby Box, která nabízí 10 GB úložiště. Velikost jednotlivých souborů je zde ale omezena na 250MB, toto omezení se ztrácí v jednotlivých placených variantách (Starter, Business a Enterprise). Nejlevnější placená varianta vás vyjde na 4 EUR / měsíčně.
Google Drive nabízí v bezplatné variantě 15GB, předplatné pak začíná na 1,99 USD (100 GB), nejvyšší variantou je 30TB za zhruba 300 USD / měsíčně. 15GB v základní bezplatné variantě nabízí i služba Mega, předplatné začíná na 4,99 EUR / měsíčně (200 GB). Společnost Microsoft provozuje službu OneDrive, kde v rámci bezplatného základu nabízí 5 GB virtuálního prostoru. 50GB úložiště vás vyjde na necelých 50 korun měsíčně. Všichni zmínění poskytovatelé nabízí kromě webové verze i aplikace pro zařízení s operačním systémem Android a iOS (Apple).
Bez sítě není cloud, bez opatrnosti není bezpečí – výhody a nevýhody cloudu
Výhodou cloudových úložišť je například to, že data jsou automaticky zálohována – pokud tedy přijdete o počítač se souborem, který jste zároveň nahráli do cloudu, nemusíte se obávat toho, že soubor byl nenávratně ztracený. Většina poskytovatelů nabízí za určitých podmínek i možnost obnovení smazaných dat, často ale pouze v příapdě využívání placené verze jejich služeb.
Jednou z obrovských výhod využívání cloudových úložišť jsou již zmíněné minimální náklady na úložiště fyzická. K připojení do cloudu vlastně potřebujete jen zařízení, jako je smartphone, tablet či počítač, přístup ke cloudu, a – připojení k internetu. To je zároveň také nevýhodou cloudu – vzhledem k tomu, že se jedná o virtuální úložiště na serveru, se bez internetu neobejdete. Ani sebelepší internet není stoprocentně spolehlivý, a proto je potřeba počítat také s možností – byť minimální – že dojde k selhání služby. Tato nepříjemnost již v minulosti potkala i takové giganty, jako je Instagram či Pinterest. Pokud však pro připojení své domácnosti či kanceláře zvolíte správného poskytovatele, nemusíte se – například díky stále více se rozšiřujícímu optickému připojení – nesnází na své straně obávat.
V jistém slova smyslu může být nevýhodou cloudových služeb i nejistá bezpečnost. Většina známých poskytovatelů cloudových úložišť se snaží o maximální zabezpečení, pokud jde ale o internet, nic jako stoprocentní jistota neexistuje. V minulosti se útočníci dokázali dostat i do věhlasného iCloudu, kde se zmocnili většinou kompromitujících fotografií nejrůznějších celebrit, tyto případy jsou ale spíše ojedinělé. Pro bezpečnost v cloudu platí stejná pravidla, jako kdekoliv jinde – silná a bezpečná hesla, opatrný přístup k obsahu, který do cloudu nahráváte, využití více úrovní zabezpečení a v nespolední řadě také využití šifrování obsahu.
Hledáte ideální internetové připojení pro využívání cloudových služeb? Vyzkoušejte Újezd.net, Eurosignal nebo UVT.