5 věcí, které již teď můžete udělat pro lepší a bezpečnější internet u vás doma

Internet má doma v dnešní době snad každý. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, zda je vaše připojení dostatečně kvalitní a bezpečné? V našem článku si můžete přečíst 5 tipů, jak s minimálním úsilím dosáhnout rychlejšího a bezpečnějšího domácího internetu. 

05.03.2021

Přemístěte router

 

Pokud vám opravdu záleží na kvalitě a rychlosti vašeho domácího internetového připojení, musíte si dát záležet také na správném umístění routeru. Je pochopitelné, že router není zrovna dekorativním prvkem, a právě z tohoto důvodu jej řada uživatelů umisťuje do různých kumbálů, zavírá jej do skříněk nebo schovává za nábytek. Pro správné a dostatečné šíření signálu ale váš router potřebuje také dostatek prostoru. Průniku signálu mohou bránit nejen zdi nebo stěny nábytku, ale také další elektrická zařízení nebo třeba akvária s vodou. Router by se měl nacházet spíše na vyvýšeném místě, a pokud má dvě antény, měly by mezi sebou ideálně svírat úhel 45°. Spolu s tím, jak se mění standardy internetového připojení, stoupají také nároky na příslušná zařízení. Pokud vám router slouží již nějaký pátek, zkuste se informovat s poskytovatelem vašeho připojení, zda by nestálo za úvahu vyměnit jej za novější kousek - někteří poskytovatelé dokonce nabízejí program pravidelné výměny routeru za velmi výhodných podmínek.

 

Změňte heslo k routeru

 

Změna hesla k administraci routeru vám sice internetové připojení jako takové nezaručí, ale zajistí vaší domácnosti mnohem vyšší bezpečnost. Řada různých průzkumů neustále poukazuje na to, že spousta domácností u nově zakoupeného routeru nemění heslo k administraci, a vystavuje se tak poměrně velkému nebezpečí. Výchozí heslo byste měli najít na spodní straně vašeho routeru nebo na krabičce, ve které byl dodán. Poznamenejte si ho a do adresního řádku vašeho webového prohlížeče zadejte adresu http://192.168.100.1/ nebo http://192.168.101.1/. Přihlaste se, najděte na stránce nastavení a změňte zde své administrátorské heslo. Ideálně byste pro tyto účely měli využít generátor bezpečných hesel, nezapomeňte si také heslo poznamenat na bezpečné místo.

 

Zkontrolujte zabezpečení

 

Většina z nás používá své domácí Wi-Fi připojení zcela bezmyšlenkovitě. Věděli jste ale, že nedostatečné zabezpečení vaší Wi-Fi sítě vás potenciálně ohrožuje? Vytvořte si pravidelný návyk, který bude spočívat v kontrole zabezpečení Wi-Fi u vás doma.

 

Zkratka SSID označuje název sítě. Jedná se o jméno, které můžete vidět v seznamu dostupných Wi-Fi sítí v okolí. Řada lidí ponechává výchozí název SSID, případně dává své Wi-Fi síti vlastní jména. Pokud ale chcete zvýšit svou bezpečnost, můžete název své Wi-Fi skrýt před nezvanými zraky - zjednodušeně by se dalo říci, že Wi-Fi, která není veřejně vidět, není tolik ohrožená. V nastavení svého routeru klikněte na sekci SSID, kde kromě možnosti přejmenování najdete také možnost skrytí názvu vaší Wi-Fi. Než ale název skryjete, pečlivě si ho poznamenejte na bezpečné místo - její přesný název totiž budou potřebovat ostatní členové domácnosti, kteří se budou chtít připojit po provedení změn v nastavení. V administraci svého routeru se ujistěte, že máte aktivované WPA nebo WPA2 šífrování. Můžete také skrýt SSID routeru tak, aby nebyla pro vaše okolí viditelná, a zcela určitě si vytvořte superbezpečné přístupové heslo k síti. Ideální heslo by mělo mít minimálně 8 znaků a měla by se v něm střídat malá a velká písmena, číslice a další znaky. Podrobnosti o zabezpečení domácí Wi-Fi sítě najdete například zde.

Kontaktujte poskytovatele

 

Vzhledem k tomu, že jsou současné technologie čím dál více přístupné a snáze ovladatelné, se  může řada lidí cítit být pány svého domácího internetového připojení. Za běžného stavu tomu tak do určité míry opravdu je - nemusíte se starat prakticky o nic jiného, než o pravidelné placení vašemu poskytovateli. Schválně - kdy jste naposledy navštívili webové stránky svého poskytovatele internetu? Že to bylo v době, kdy jste se teprve rozhodovali, jaké internetové připojení zvolíte pro svou domácnost? Určitě se vyplatí navštěvovat web vašeho poskytovatele pravidelně. Můžete například narazit na zajímavou a lákavou nabídku internetu, televize nebo volání, zjistit, zda v danou chvíli třeba nenastaly problémy s přípojkami ve vaší oblasti, a zmapovat poslední novinky.

 

Omezte přístup

 

Pokud máte doma děti, měli byste podniknout co nejvíce kroků, vedoucích k jejich bezpečnosti. Děti jsou zvědavé, zvídavé, ale také důvěřivější a potenciálně ohroženější. Využijte tedy v zájmu jejich bezpečnosti funkci rodičovské kontroly v administraci vašeho routeru, zablokujte nevhodné webové stránky a proveďte opatření, odpovídající věku vašich dětí. Nezapomínejte také na to, že musíte v tomto směru vzdělávat nejen své ratolesti, ale také sami sebe. Pokud si nejste jisti, jakým způsobem můžete zvýšit bezpečnost vašich dětí na internetu, věnujte pozornost tomuto článku.

 

Nevyhovuje vám vaše současné internetové připojení? Ve Středočeském kraji můžete využít zajímavých nabídek firem UVT, Újezd.net a Eurosignal.