Tipy pro rychlejší internetového připojení

V dnešní době je rychlé a spolehlivé připojení nezbytné nejen pro práci a vzdělávání, ale i pro zábavu. Pomalé internetové připojení může být frustrující.

Naštěstí existuje několik tipů a triků, které vám pomohou zrychlit internetové připojení a zefektivnit váš online zážitek.

Zkontrolujte tarif a dostupnost:

 • Zkontrolujte u svého poskytovatele internetových služeb (ISP) svůj tarif a skutečnou rychlost vašeho připojení. Mnoho poskytovatelů internetového připojení nabízí online nástroje pro testování rychlosti. Porovnejte naměřenou rychlost s rychlostí, za kterou platíte. Zvažte upgrade tarifu, pokud je to možné a dostupné. Možná existují rychlejší tarify, které by lépe vyhovovaly vašim potřebám. Pokud je však naměřená rychlost výrazně nižší, kontaktujte svého poskytovatele a požádejte o řešení problému.
 • Zkontrolujte dostupnost připojení ve vašem místě. Některé technologie, jako je optické vlákno, nejsou dostupné všude.

Optimalizujte Wi-Fi:

 • Umístění routeru hraje důležitou roli v síle signálu Wi-Fi. Umístěte ho na centrální a nenarušené místo, co nejvíce ve výšce a bez překážek.  Vyhněte se umístění v blízkosti kovových předmětů, mikrovlnných trub a elektroniky, které mohou signál rušit.
 • Změňte kanál Wi-Fi. Přeplněné kanály mohou zpomalit Wi-Fi. Pomocí nástrojů pro analýzu Wi-Fi najděte méně rušený kanál.
 • Nastavte silné heslo Wi-Fi. Slabé heslo může vést k neoprávněnému přístupu a zpomalení sítě.
 • Zvažte upgrade routeru. Starší routery nemusí zvládat moderní standardy Wi-Fi a mohou být pomalejší.
 • Použijte ethernetové připojení pro zařízení, která to umožňují. Ethernetové připojení je obvykle stabilnější a rychlejší než Wi-Fi. Pokud nemůžete použít ethernetové připojení, místo co nejblíže routeru zlepší sílu signálu.

Optimalizujte zařízení:

 • Aktualizujte ovladače síťové karty. Zkontrolujte, zda je firmware routeru aktuální. Aktualizace firmwaru může zlepšit stabilitu a výkon routeru. Zastaralé ovladače mohou zpomalit internetové připojení. Návod na aktualizaci firmwaru naleznete v manuálu routeru nebo na webu výrobce.
 • Zavřete nepotřebné programy a karty prohlížeče. Tyto programy mohou běžet na pozadí a spotřebovávat šířku pásma.
 • Vymažte mezipaměť a soubory cookie prohlížeče. Tyto soubory mohou zabírat místo a zpomalovat načítání stránek.
 • Používejte lehké prohlížeče. Některé prohlížeče jsou méně náročné na systémové prostředky než jiné.
 • Nainstalujte si antivirový program a firewall. Tyto programy pomohou chránit vaše zařízení před malwarem, který může zpomalit internetové připojení.

Další tipy:

 • Použijte VPN pro šifrování a anonymizaci vašeho internetového připojení. Virtuální privátní síť (VPN) může šifrovat vaše internetové připojení a chránit vaše soukromí. VPN může také v některých případech zrychlit internetové připojení, pokud je váš poskytovatel internetového připojení omezuje.
 • Zkontrolujte, zda není váš internet zahlcen. Zařízení, která jsou připojena k vaší Wi-Fi síti, spotřebovávají šířku pásma. Pokud se k internetu připojuje mnoho zařízení, může to zpomalit připojení pro všechny. Vypněte Wi-Fi na těch zařízeních, která právě nepoužíváte.
 • Použijte Wi-Fi extender, může rozšířit dosah vaší Wi-Fi sítě a zlepšit signál v oblastech s nízkým signálem.

Pokud jste vyzkoušeli všechny výše uvedené tipy a váš internet je stále pomalý, zvažte upgrade tarifu na vyšší rychlost. Pomalé internetové připojení může mít mnoho příčin. Postupujte podle výše uvedených tipů, abyste zrychlili své připojení a zlepšili svůj online zážitek. Pokud se vám nedaří problém vyřešit sami, kontaktujte svého poskytovatele internetového připojení a požádejte o pomoc.

Poskytujeme připojení ve středočeském kraji jako regionální operátoři EurosignalÚVT internet a Újezd.net. Kontaktujte nás a nebo si vyhledejte tarif podle vaší adresy zde a vychutnejte si váš internetový zážitek s námi.

Autor/ka obrázku: Freepik.com