Pokud si tedy chce člověk vybavit chytrou domácnost od A do Z, má dvě možnosti. Buďto se vydá cestou jedné značky, kdy bude mít jistotu, že všechna zařízení budou komunikovat přes stejný protokol a pod stejným systémem (HomeKIt, Google Home a další), ale nemusí být s těmito produkty stoprocentně spokojen a ztotožněn, nebo zvolí cestu pestrosti. V opačném případě jej ale čekají komplikace, protože zatímco například světla bude možné ovládat před Apple Domácnost, chytrá televize nebo garážová vrata si budou rozumět s odlišným systémem. Naštěstí se ale na obzoru rýsuje řešení v podobě nového komunikačního standardu pro internet věcí Matter.
Vývoj tohoto komunikačního standardu pro smart home probíhá pod taktovkou Connectivity Standard Alliance, která čítá několik stovek členů včetně velkých jmen na poli technologií.. Účelem tohoto standardu je právě sjednocení prvků smart home a tím pádem také výrazné usnadnění jejich používání. Z příchodu nového komunikačního standardu budou těžit nejenom samotní uživatelé, ale i výrobci.
Matter je totiž open-source standardem, což znamená, že si jej výrobci mohou za určitých podmínek plně přizpůsobit. Podmínky pro jeho využití a pro označení produktu coby kompatibilního s tímto standardem jsou zároveň poměrně přísné. To uživatelům zaručí stoprocentní spolehlivost a funkčnost daného produktu pod tímto standardem – pokud si zakoupíte například chytrý bezpečnostní zvonek, označený logem standardu Matter, máte stoprocentní záruku, že si bude rozumět se všemi aplikacemi a systémy pro správu chytré domácnosti, a vy tak nebudete muset pro ovládání jednotlivých produktů používat rozdílné aplikace. Jednotlivé smart home produkty si ale nicméně i při kompatibilitě se standardem Matter zachovají svá specifika, která jim zaručují konkurenceschopnost. Výrobci ani uživatelé se tedy nemusí bát nějaké „smart home normalizace“ nebo uniformity.
Protokol Matter slibuje také zpětnou kompatibilitu se staršími modely bridgeů, hubů a dalších ovládacích center pro chytrou domácnost propojených přes internet, a k jeho přijetí se zavázala většina výrobců smart home produktů, systémů, aplikací a služeb. Vývoj tohoto protokolu byl opravdu pečlivý a trval relativně dlouho. Původně byl zahájen pod křídly CHIP Google, vzhledem k rozsáhlosti a komplexnosti jej ale postupem času převzala zmíněná Connectivity Standards Alliance. Standard Matter má podle aliance zajistit sjednocení průmyslu a poskytnout výrobcům i uživatelům spolehlivé a bezpečné propojení všech smart home produktů.
Komunikace jednotlivých zařízení bude probíhat přes IP protokol prostřednictvím sítí Wi-Fi a Thread mesh, což je síť určená pro provoz IoT (Internet of Things – internet věcí). Matter si ale bude rozumět také s ethernetem a dalšími systémy. V současné době již probíhá postupné přijetí protokolu Matter do praxe, a první funkční zařízení s jeho podporou by se na pultech obchodů mohla objevit již letos na podzim. Na obzoru se tak rýsuje budoucnost, ve které spolu budou moci přes síť vzájemně komunikovat jednotlivé produkty chytré domácnosti bez ohledu na značku. Žárovky Philips Hue tak budou moci například reagovat na to, že chytrá kamera Nest zaznamenala příchod majitele domu.