Znáte to sami – doby, kdy internet byl úžasný v tom, že nám poskytoval zábavu a vědění jen za cenu připojení, jsou už dávno pasé. Chcete-li využívat plné možnosti, jež některé weby či aplikace nabízí, musíte sáhnout pro peněženku, do formuláře naklepat číslo karty, platnost, CVC kód a počkat na potvrzovací SMS. Bez peněz totiž do prémiové sekce nelez a pokud se vám nebude chtít platit, budete se muset smířit se základní nabídkou. Rychlejší stahování z Ulož.to, videa na YouTube bez reklam ale i vybrané články na iDNES už dnes bez odeslané platby nezískáte.
Opravdu to potřebujete?
Využití prémiových služeb vychází většinou na méně než 10 dolarů měsíčně. Částka, která nás nepoloží a můžeme díky ní každý měsíc ujídat dosud zapovězenou část internetového koláče. Za 200-300 korun měsíčně můžete přeskakovat písničky na Spotify nebo koukat na filmy a seriály online. Do stokoruny měsíčně se vejdete, když nechcete řešit zálohování iPhonu ručně, a méně než padesát korun vám otevře brány do světnice prémiových článků. Jsou to služby, bez kterých se jistě obejdete a se sníženým komfortem je můžete provozovat na internetu zdarma. Ale když ono těch 200 korun není zas tolik. To, když jdu “jenom pro chleba“, nechám v krámu ve finále víc. Jenže, když se k měsíčnímu placení takových služeb přihlásíte u řádky aplikací, hravě vám měsíční poplatky přeskočí hranici 1 000 korun a tady už si možná začnete říkat: Neobejdu se bez toho?
Velká část prémiových aplikací nabízí vyzkoušení svých služeb zdarma nebo za akční ceny: Netflix vám dá první měsíc bezplatně, na Spotify často běží akce první měsíc za dolar apod. Kromě výhodných začátků získáte i možnost kdykoliv se z měsíčního předplatného vyvázat. Jenže tady už se to začíná komplikovat. Když jednou zakusíte komfort přehrávání právě té písničky, na kterou máte chuť (případně si ji chcete pouštět dokola tak dlouho, až vás omrzí), těžko se vám bude chtít vracet se k free verzi.
Zálohování iPhonu selhalo, aneb za každou fotku se musí platit
Věta, kterou po ránu nechce na svém telefonu najít žádný majitel iPhonu, značí jediné – kapacita vašeho iCloud účtu je naplněna a vy máte dvě možnosti: za A. Promazat telefon, stáhnout fotky do počítače a doufat, že se žádný z vašich přátel nezeptá na snídaně na vaší poslední dovolené, nebo za B. Vytáhnout peněženku a… však už víte, jak je to dál. Vybrat si můžete z několika kapacit: 50 GB dostanete za 25 korun měsíčně, dvousetgigový účet vás vyjde na 79 korun a dvouterabajtový na 249 Kč měsíčně. Poslední dva můžete sdílet, takže v rámci rodiny se vám vyplatí. Vzhledem k tomu, že Apple už iPhony s nižší pamětí, než je 64 GB, nevyrábí, první kapacita navýšení iCloudu smysl nedává. Minimálně vás tedy automatické zálohování vyjde na 79 Kč měsíčně.
Vadí vám reklamy? Zaplaťte a my vás jich zbavíme
Teda ne my, oni – provozovatelé aplikací, díky kterým můžete poslouchat svou oblíbenou hudbu či koukat na zábavná nebo třeba edukativní videa. Na mysli teď máme Spotify a YouTube Premium, resp. YouTube Music.
Přeskakování písniček, žádné reklamy a poslouchání hudby offline – to vám za 5,99 EUR měsíčně poskytne Spotify Premium. V České republice umožňuje streamovat hudbu již 6 let a za tu dobu se zde stalo velmi populární. Čerstvou novinkou na trhu jsou Prémiové účty od YouTube. Google spustil možnost jejich aktivování v České republice v květnu 2019. YouTube Premium vám umožní stáhnout si videa a uložit je na dobu, kdy například budete offline. Videa si můžete navíc pouštět bez reklam a přehrávat je na pozadí i při spuštění jiné aplikace (což oceníte při používání ve svých samrtphonech). Měsíční poplatek za YouTube Premium je 179 korun.
Druhá prémiová služba, kterou Google od května provozuje, se nazývá YouTube Music. Jak napovídá název, jedná se o hudební aplikaci, která je dostupná pro smartphony i počítače. Nabízenými službami se velmi podobá zmiňovanému Spotify a je jako jeho přímá konkurence i vnímaná. Spotify se nevyrovnává pouze nabídkou služeb, ale konkuruje mu i svou cenou – výhody jsou vám odkryty za 149 korun měsíčně.
Už ani články nejsou zadarmo
Za měsíční poplatek Vám dopřeje ochutnat kompletní nabídku svých služeb další novinka na trhu – iDnes Premium. Členská sekce od iDnesu nabízí možnost čtení neveřejných článků, sledování filmů nebo pročítání e-knih zdarma.
iDnes do své prémiové sekce umístil články, které mají vyšší pravděpodobnost, že si je čtenář rozklikne. Článek se zobrazí každému, po otevření vám dovolí přečíst si perex, ale pro dočtení článku je potřeba se přihlásit, tedy býti členem prémiové sekce, za kterou ovšem musíte platit. A na kolik vás iDnes Premium vyjde? Do konce listopadu můžete číst články a knihy, sledovat filmy a kupovat exkluzivní vstupenky zdarma. Od prosince se připravte na pravidelné strhávání 39 korun.
Členskou sekci nabízí i Hospodářské noviny. Najdete ji pod zkratkou HN+. Již za 145 korun měsíčně získáte přístup k rozšířené nabídce článků, které si můžete ukládat na později, podíváte se do archivu až do roku 1995 a 5 vybraných prémiových článků měsíčně můžete sdílet i s nečleny. Knihy, filmy a vstupenky vám sice HN+ oproti iDnes Premium nenabídne, zato slibuje kontext, nezávislost, kvalitu a objektivitu.
Kompletně placený obsah má čerstvý vítěz ankety Křišťálová lupa v kategorii Projekt roku Deník N (na druhé příčce se umístil v kategorii Zpravodajství a publicistika, hned za DVTV). Princip fungování tohoto portálu je jednoduchý – každý článek si můžete z části přečíst a pokud vás zajímá, jak to bylo dál, přihlásíte se do členské sekce. Dle slov tvůrců stála za myšlenkou vytvoření systému digitálního předplatného snaha založit nezávislé médium, které žije z příjmů z inzerce a pravidelných plateb čtenářů, tedy není nuceno podřizovat se ať již politickým nebo obchodním zájmům svých vlastníků. Články z Deníku N můžete pročítat jak v prohlížeči, tak i v mobilní aplikaci a vyjde vás to na 165 korun měsíčně.
Mít, či nemít komfortní internet?
Rozhodnutí, zda si pobyt na internetu zpříjemnit nákupem rozšířených verzí, je na každém z nás. Pro někoho je komfort, který nám upgrade nabízí, k nezaplacení, pro někoho je to zbytečné, když to jde i bezplatně. I zde ovšem platí, že čas jsou peníze a každá jeho úspora nás musí něco stát.
Zdroj obrázků v článku: Unsplash