Optika, kabel, VDSL? MPO spouští Mapu internetu

Pokud jste se přestěhovali a chcete si nechat do nového domova zavést internetové připojení, případně třeba měníte poskytovatele a zajímá vás, jaký druh připojení k internetu je k dispozici ve vaší lokalitě, máte nyní v jistém směru mnohem jednodušší hledání. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž nově spouští portál s názvem Mapa internetu. Právě na tomto portále mají obyvatelé ČR možnost získat dokonalý přehled o dostupnosti připojení v daných lokalitách.

03.10.2022

Při tvorbě portálu Mapa internetu čerpalo Ministerstvo průmyslu a obchodu z dat, která má v tomto směru k dispozici Český telekomunikační úřad. Na webu Mapa internetu naleznou uživatelé přehlednou interaktivní mapu, která zobrazuje dostupné a ověřené údaje o přípojkách, které jsou v dané chvíli v dané lokalitě k dispozici, respektive které byly vykázány poskytovateli služby přístupu k internetu. K dispozici jsou také seznamy jednotlivých providerů. „Portál poskytne interaktivní mapu s přehledem komunikačních sítí umožňujících přístup k internetu v pevném místě v různých rychlostních i technologických kategoriích podle toho, co konkrétní poskytovatelé deklarují,“ uvádí na webu MPO ministr Jozef Síkela.

Jedná se ale nejen o aktivní internetové přípojky, ale také o přípojky, které jsou „pouze“ instalované a uvedená služba na nich není zatím poskytována, stejně jako „potenciální“ přípojky – tedy ty, které dosud nebyly nainstalované, ale které má poskytovatel možnost nainstalovat a zprovoznit na základě žádosti ze strany spotřebitele, a to do čtyř týdnů od projevení zájmu. U těchto potenciálně zprovoznitelných přípojek je zároveň podmínkou, že s jejich zprovozněním nesmí být spojené nepřiměřeně vysoké investice. Velmi zjednodušeně řečeno by zkrátka měly postačit základní práce na úrovni instalování příslušných rozvodů v daném místě. Součástí portálu Mapa internetu je také formulář, jehož prostřednictvím mohou návštěvníci webu upozornit na případnou nesprávnost údajů. 

„Stává se, že adresa je vykázána jako pokrytá, ale realita může být jiná. Zveřejnění těchto informací může pomoci ke zlepšení vykazovaných dat, které operátoři dávají ČTÚ,“ vysvětluje ředitel odboru digitalizace a internetu Petr Filipi. „Zdrojová data, na základě kterých byla mapa vytvořena, pocházejí z Elektronického sběru dat (ESD) v daném roce, který dle zákonného zmocnění § 115 odst. 1 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích provádí Český telekomunikační úřad (ČTÚ),“ uvádí MPO na webu Mapa internetu. 

Na mapě najdete údaje o optických, metalických i bezdrátových sítích. K dispozici je zde též funkce lupy, kterou mohou návštěvníci portálu využít k zadání přesného názvu sídelních jednotek. Podle barevných kódů zde lze zjistit také deklarovanou rychlost: červená značí rychlost do 30 Mbit/s, žlutá do 100 Mbit/s, zelená do 300 Mbit/s, tmavězelená do 1Gbit/s a modrá 1Gbit/s a více. Uživatelé si mohou vzhled mapy upravit také volbou příslušných mapových podkladů. Z mapy se lze také prokliknout na souhrnnou tabulku, která ukazuje statistické údaje o pokrytí sítěmi elektronických komunikací.