Omezená neomezená data českých operátorů. Kolik ve skutečnosti platíme za data zdarma?

Období letních prázdnin bývá zároveň často dobou, kdy mobilní operátoři přicházejí s nejrůznějšími výhodnými nabídkami. Poměrně vysoká cena za mobilní data byla v České republice palčivým problémem, který by podle názoru některých odborníků vyřešilo jen to, kdyby Češi začali data využívat více. Před začátkem prázdnin přišel ale tuzemský T-Mobile s překvapivou nabídkou neomezených dat pro své zákazníky. S nabídkou neomezených dat přišel také Vodafone, a navzdory tvrzení obou operátorů, že nabídky nemají žádný háček, se pomyslných háčků začalo objevovat poměrně dost. Proč jsou neomezená data u nás takový problém?

06.07.2019

Omezení pro všechny

V polovině června překvapil operátor T-Mobile nabídkou neomezených dat pro své zákazníky. Na první pohled vypadala nabídka skvěle. Využít ji mohli jak zákazníci s tarifem, tak i majitelé předplacených karet. Po aktivaci mohou zákazníci čerpat neomezená data po dobu jednoho měsíce, poté se balíček automaticky deaktivuje a dotyčný si ho může v případě potřeby aktivovat podruhé. Balíček je zcela  zdarma, bez nutnosti splnění jakýchkoliv dalších podmínek. Stačí být zákazníkem T-Mobilu a mít aplikace Můj T-Mobile, přes kterou si neomezená data aktivujete. 

Balíček bylo možné využívat i v rámci zemí Evropské unie - a zde se začaly objevovat první problémy.

Zatímco T-Mobile se chlubil, že si za necelý den aktivovalo neomezená data 100 tisíc zákazníků, sociální sítě začaly zaplavovat stížnosti na to, že zejména v zahraničí dochází ke zřetelnému zpomalení přenosové rychlosti.

Asi nejskandálnějším aspektem celé věci je fakt, že T-Mobile zpomalil přenosovou rychlost plošně - utrpěli tedy i zákazníci, kteří si neomezená data neaktivovali.

Háček byl nejenom v tom, že - jak uvedla tisková mluvčí T-Mobilu - hrozilo fatální přetížení sítě, a proto bylo potřeba tok dat zpomalit. Jmenovitě u roamingu také nastal problém s tím, že za data, využívaná za hranicemi, musel T-Mobile platit lokálním operátorům, přes které se zákazníci připojovali - v rozhovoru pro DVTV na to poukázal šéfredaktor magazínu Lupa David Slížek. Omezení rychlosti v zahraničí při narůstající spotřebě dat je logický krok, aby si český turista na svém neomezeném tarifu nenasdílel hotspot pro všechny a nedívali se po večerech třeba na IPTV. Při neomezené rychlosti by to znamenalo obrovský průšvih ve vzájemném vyúčtování mezi operátory (850 000 Čechů tráví svoji dovolenou v HR, ale Chorvatů do ČR přijede pár tisíc). 

Obavy T-Mobilu z možného přetížení nicméně nejsou zcestné. Mobilní základnové stanice jsou sice dimenzované na velký počet přihlášených SIM karet, při připojení velkého počtu zařízení najednou ale přístupový bode nedokáže zájem o data odpovídajícím způsobem odbavit. 

Dalším faktem je, že sítě, připojující základnové stanice, nemají vždy dostatečnou kapacitu, a to i když jsou řešené optickým vláknem. Za transportní kapacitu se platí, a díky rozsáhle osídlenému venkovu v ČR je nutné budovat připojné sítě do každé vesničky. To znamená v podstatě znovuvybudování pevné sítě, jen posledních pár metrů řešit pomocí LTE či 5G mobilní technologie. To je velmi drahé a český zákazník není připravený toto zaplatit. Zatímco severské země, které se v tomto směru mohou pochlubit lépe zvládnutou problematikou, na tomto poli zabezpečují připojení řádově pro stovky obcí (Finsko a Švédsko mají okolo tří stovek obcí), Česká republika má obcí 6300.

Mobilní operátoři kombinují svoje datové a hlasové služby v mobilní síti s nabídkou pevného připojení domácností. Využívají přitom kapacitu té samé mobilní sítě, od přístupového bodu až do datacenter jde o totožné části infrastruktrury. 

Při postupném uvolňování datového limitu mobilních dat a narůstající rychlosti stahování budou muset posilovat i vyšší části sítě. To je však velmi drahé, právě kvůli velké územní roztříštěnosti zákaznické poptávky. Investice, když už jsou prováděny, jsou v českém stavebním prostředí zdlouhavé. V některých oblastech již není možné další fixní LTE zákazníky připojovat, dochází nebo došla kapacita sítě. Zákazníci přetížené sítě ve špičce poznají pokles výkonu velmi dramaticky. Sami mobilní operátoři nepopírají ve svých všeobecných obchodních podmínkách, že připouští pokles rychlosti stahování dat až na řády kilobit za sekundu. Mobilní síť jenom těžko nahradí infrastrukturu pevné sítě, rozhodně ne v dalších dvou dekádách. A to ještě zapomínáme na pravděpodobnou problematiku vysokých dávek EMC záření, tolik typických pro mobilní sítě.  

Za data zdarma si připlatíte

Ani Vodafone nenabízí neomezená data zcela zdarma. Na rozdíl od T-Mobilu je jeho akce “Neomezená data” časově nepodmíněná a má podobu zcela nového tarifu s názvem “Vodafone Neomezený”. Jeho součástí je pevné připojení k internetu (buďto optikou, DSL nebo fixním LTE připojením) a mezi podmínky patří pořízení nejméně dvou SIM karet nebo dvouletý úvazek. Čím méně SIM karet si v rámci balíčku pořídíte, tím dráž vás “neomezená data” vyjdou (při dvou SIM kartách zaplatíte necelou tisícovku měsíčně, kromě toho budete muset platit i měsíční paušál za zmíněné pevné připojení). I při plném využití všech SIM karet je nabídka „zdarma“ dost drahá. 

Omezení přichází i co se týče přenosové rychlosti - ta činí maximálně 5Mb/s. Na tuto hodnotu se navíc dostanete pouze za podmínky aktivace balíčku s názvem “Navýšení rychlosti super” (sic!). Jinak činí standard neuvěřitelné 2Mb/s. 

Za těchto podmínek vás už snad ani nepřekvapí to, že u zmíněného balíčku neplatí Záruka spokojenosti.

Spasí nás čtvrtý operátor?

Počátkem letošního roku uvedl Český telekomunikační úřad, že v druhé polovině letošního roku zahájí aukci pásma 700MHz. Výsledky aukce by měly být zveřejněny počátkem roku 2020 Cílem aukce má podle ČTÚ být podpora prohloubení konkurence, využití spektra a vytvoření podmínek pro rozvoj 5G sítí.

Čtvrtý operátor má možnost od úřadu získat lákavé benefity, mezi něž patří například přednostní možnost podat nabídku na vyhrazený blok 10MHz z celkových třiceti v pásmu 700MHz na dobu patnácti let.

O aukci kmitočtů projevily zájem společnosti PODA a.s., Nordic Telecom, a spekuluje se také o účasti Sazka Mobilu Karla Komárka. 

Bylo by naivní domnívat se, že čtvrtý operátor způsobí (nejen) na poli  mobilních dat skutečnou revoluci, doufat ale můžeme minimálně ve výrazně lepší podmínky.

Zdroje obrázků: T-Mobile, Vodafone, Unsplash