Kde je nejlevnější internet?

Zatímco dnes je internet nedílnou součástí našich životů - a to nejen doma na Wi-Fi, ale díky mobilním sítím také na cestách - ještě před dvaceti lety k němu měla přístup necelá 4 % lidí z celého světa. V loňském roce již internetová globální populace dosáhla počtu 4,5 miliardy lidí, což je více než polovina všech obyvatel planety. Důležitost internetu pro lidi uznává dokonce i Rada pro lidská práva OSN, která v roce 2016 schválila rezoluci, uznávající přístup k internetu jako základní lidské právo a vyzývá členské státy k boji proti digitálnímu vyloučení. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kolik stojí internet ve světě nebo ve kterých zemích je přístup k vysokorychlostnímu internetu nejdostupnější? Jak jsme na tom s cenou internetu v porovnání se světem? Analytici Picodi.com prozkoumali ceny 233 největších poskytovatelů optického internetu v 62 zemích světa a odpověděli na výše uvedené otázky

17.01.2020

Rychlost 100 Mb/s musí stačit každému

Kvalitu internetového připojení může ovlivnit hned několik faktorů. Je to především nominální rychlost tarifu, použitá technologie připojení k internetu, rušení bezdrátového přenosu signálu, zatížení sítě, nebo také kvalita navštívené webové stránky a vzdálenost od serveru. Podle údajů portálu Speedtest.net je celosvětová průměrná rychlost kabelového internetu 70 Mb/s (prosinec 2019). Ve většině zemí (55 z 62) ale nejčastěji používána rychlost je 100 Mb/s (55 ze 62). Tato hodnota umožňuje rychlé prohlížení stránek na několika zařízeních současně a sledování streamingových portálů v nejvyšší kvalitě 4K (UHD).

V některých zemích, jako je třeba Polsko, Rumunsko, Francie nebo Singapur, velcí tuzemští poskytovatelé již tak nízkou „rychlost“ nenabízejí. V Polsku a Rumunsku je minimální tarif 150 Mb/s, ve Francii – 200 Mb/s a v Singapuru – 500 Mb/s. V zemích, jako je Tádžikistán, Turkmenistán a Vietnam, ale rychlost připojení 100 Mb/s není zatím dostupná širšímu okruhu zájemců.

Ze zkoumaných zemí nejvíce za internet s rychlostí 100 Mb/s zaplatí obyvatelé JAR. Cena takového připojení v Jižní Africe je průměrně 79 € měsíčně. A více než 62 €/měsíc utratí obyvatelé severní Evropy – Islandu a Norska.

Připojení o rychlosti 100 Mb/s, se kterým si lze pohodlně vystačit v domácnosti, si nejlevněji pořídí uživatelé ve východoevropských zemích jako je Moldavsko (8,74 €/měsíc), Rusko (6,96 €/měsíc) a Ukrajina (5,60 €/měsíc).

Pokud bychom do seznamu zahrnuli Polsko a Rumunsko s jejich „minimem“ 150 Mb/s, umístili by se na spodním místě žebříčku (10,63 €/měsíc v Polsku a 8 €/měsíc v Rumunsku).

Internet do 20 € měsíčně

Všechny nalezené nabídky jsme uspořádali také podle jiného hlediska. Zjistili jsme, jak rychlý internet lze koupit za 20 € měsíčně (zhruba 466 Kč). Z 62 zemí zohledněných v tomto výzkumu, jsme museli vynechat 20, mezi jinými: Austrálii, Brazílii, Německo, Švýcarsko, Chile, Itálii, Portugalsko, USA a Jihoafrickou republiku – v těchto zemích optický internet stojí více než 20 € měsíčně. Níže uvedená grafika zobrazuje výsledky jednotlivých států.

Nejrychlejší internet 1 Gb/s za méně než 20€ měsíčně je dostupný v Polsku, Rumunsku, Moldavsku, Indii, Maďarsku, Lotyšsku a na Ukrajině. V Rusku si za stejnou cenu pořídíte přístup k internetu s rychlostí 890 Mb/s, a v Číně a na Litvě – 600 Mb/s.

Kosmická rychlost

Pokud rychlost vašeho internetu dosahuje 1 Gb/s, můžete stáhnout soubor 1 GB za 8 vteřin. Je to aktuálně nejlepší internetová nabídka na trhu. V tomto výzkumu však nešlo o zjištění, zda taková maximální rychlost připojení je v praxi nutná nebo užitečná. Zaměřili jsme se na to, kolik stojí a kde je vůbec tento gigabitový internet dostupný pro běžné uživatelé.

Podle výzkumu portálu Picodi je internetové připojení o rychlosti 1 Gb/s v mnoha zemích luxusní zboží. Ve 22 státech (ze 44), kde poskytovatelé služeb mají zmiňovaný tarif v nabídce, je měsíční poplatek za internet vyšší než 50 €. Nejdražší internet z tohoto hlediska je v Rakousku a Austrálii, 199 € a 209 € v daném pořadí za měsíc. Naopak nejlevněji vyjde tento nejrychlejší internet v Rumunsku. Gigabitové připojení tam stojí jen 8€ měsíčně. V Česku tento poplatek za internetový tarif s rychlostí 1 Gb/s je poměrně vysoký a činí zhruba 33 € za měsíc.

Metodika

Do výzkumu byly zahrnuty 62 země, včetně největších anglicky a španělsky mluvících zemí, států skupiny G20 a zemí bývalého Sovětského svazu.

V našem výzkumu jsme zohlednili největší poskytovatelé domácího neomezeného internetu, kteří nabízejí připojení přes optická vlákna nebo nejmodernější technologie dostupné v dané zemi. Brali jsme v úvahu ceny, které platí po skončení slevové akce. Vynechali jsme balíčky složené z několika služeb, jako např. internet + televize, internet + streamingové služby atd. Do výzkumu jsme nezahrnuli menší lokální poskytovatelé služeb, kteří nabízejí internet v rámci jedné oblasti nebo několika měst. Při vypočítání částky jsme zohlednili také pronájem routeru, pokud se u nějakého poskytovatele tento poplatek objevil. Celý seznam států a dodavatelů se nachází zde.

Při převodu měn byly použité průměrné směnné kurzy podle Google Finance pro říjen a listopad 2019.

Autorem výzkumu je Picodi. Pokud se rozhodnete tento obsah sdílet, je zapotřebí uvést autora výzkumu Picodi.com a tento odkaz

Pokud budete mít jakékoliv otázky, můžete psát na research@picodi.com

Zdroj obrázků: Unsplash, Picodi