Řečeno slovy poety, jednou byl krásný den, v ten den byl přiveden elektronický proud. Máte novou přípojku k síti elektronických komunikací, která se zhmotnila do blikající krabičky, pravděpodobně někde v předsíni vedle vchodových dveří. To je jistě dobrá zpráva, jenomže na druhém konci bytu signál z domácího WiFi routeru dost kulhá, tiskárna u pracovního stolu má jenom fyzické síťové rozhraní a tahat kabel přes tři místnosti nebude vypadat hezky. Také je potřeba připojit dvě IPTV televize, které mají velkou spotřebu dat. No a na zahradě je signál potřeba také, když sekáte trávník, chcete poslouchat streamovaný moderní metal, protože ten se se zvukem sekačky skvěle doplňuje… Tohle všechno s jedním routerem obsloužit dost dobře nejde – i když reklamy tvrdí něco jiného. Výkon vysílání je u všech routerů omezený striktní regulací a průchod signálů WiFi betonovou zdí jde kvalitou domácího zařízení ovlivnit jen velmi nepatrně. Vzniká tedy potřeba vybudovat kabelové rozvody po celé nemovitosti.
Jistě, můžete namítat, že jsou na trhu bezdrátové opakovače a různé konfigurace MESHové sítě, které do jisté míry umí takovou infrastrukturu nahradit. To asi ano, ale za cenu zahození parametrů rychlé přípojky. Jako technici máme MESHovou infrastrukturu za skvělé řešení, pokud jsou bezdrátové jednotky propojené kabelem.
Způsobů, jak v domě vybudovat stabilní domácí kabelovou síť je více. Hraběcí rady, například nejjednodušší je vybudovat nové kabelové rozvody s ethernetovými STP/UTP kabely, si necháme do jiného článku. Máme na mysli technologie, které jsou schopné rozumně využít již natažené kabely. Vždy jsou k dispozici 230 V rozvody, v dalším článku se zmíníme o datovém přenosu přes televizní anténní rozvody.
Podívejme se na 230 V kabely. Některé z vás možná překvapí, že elektrické rozvody v domácnosti je možné využít nejenom k distribuci elektrické energie. Úplně bezchybné to není, PLC technologie vyžaduje velmi kvalitní provedení domácích rozvodů, obvyklé u modernějších domácností. Přenos dat také funguje pouze v rámci jedné fáze a data neprojdou jističem – nebo projdou, ale jen s mizenou kapacitou. Už i připojení na prodlužovací kabel zhorší parametry. Další nevýhodou normy na PLC je, že i když umí spojení bod – více bodů (jako přístupový bod je vstupní adaptér), tak sníží kvalitu spojení všem naslouchajícím zásuvkám podle rychlosti nejpomalejšího účastníka. Občas se také stává, že je potřeba (třeba po bouřce) všechny krabičky znovu spárovat.
Vedení internetu prostřednictvím elektrických 220 V zásuvek bude vyžadovat dostatek času, trpělivosti, alespoň základní znalosti, a samozřejmě také potřebné vybavení v podobě powerline adaptérů a kabelu.
Pro základní potřebu vám bude stačit jeden adaptér, který za pomoci síťového kabelu připojíte k vašemu modemu, a druhý adaptér, který zapojíte do libovolné zásuvky na vybraném místě ve vašem bytě nebo domě. Při rozvodu internetu po domácnosti prostřednictvím 220 V sítě můžete ale využít až šest adaptérů, zapojených vedle sebe. Po stisku příslušného tlačítka dojde ke spárování všech zapojených zařízení, a vaší domácností již začnou proudit potřebná data. O bezpečnost přenášených dat nemusíte mít žádné obavy – při jejich přenosu dochází k šifrování za pomoci 128bitového AES kódování.
Technologie, s jejíž pomocí dochází k přenosu dat prostřednictvím elektrické 220V sítě, nese název Powerline Communication, zkráceně též PLC. Tato technologie je využívána pro úzkopásmový i širokopásmový přenos dat po elektrické síti, přičemž v případě širokopásmových přenosů se někdy používá také zkratka BPL, neboli Broadband Powerline. Technologií PLC se zabývají sdružení PLC FOrum, PowerLine Communication Association, United Power Line Council a PLC Utilities Alliance, z jejichž vzájemné spolupráce vzešel projekt s názvem OPERA. Cílem tohoto projektu je dosáhnout unifikace a standardizace proprietárních řešení různých výrobců týkajících se technologie PLC. Standardizace spadá pod skupinu IEEE P1901. Zmíněná technologie přenosu dat umí zajistit přenosovou rychlost až 300 Mbit/s (v případě Gigabit Powerline zařízení v některých případech dokonce i více), a své využití nachází zejména v místech, kdy nejrůznější překážky – ať už fyzické, nebo třeba v podobě nadměrného využití spektra s tím souvisejícím poklesem přenosové rychlosti – brání uspokojivému a efektivnímu přenosu dat bezdrátovou cestou. Díky neustále se vyvíjejícím technologiím a stoupající kvalitě příslušných adaptérů má tento způsob vedení internetu velmi velký potenciál využití na řadě míst, od domácností až po kanceláře.
Mezi výhody rozvodu internetového připojení prostřednictvím elektrické 220 V sítě patří relativní stabilita, nízké náklady, rychlost, která je pro běžné použití uspokojivá, a také relativní nenáročnost instalace, kterou jsme popsali v jednom z odstavců výše. Náročnost rozvodu internetu po elektrické síti je závislá na rozsahu takového rozvodu. V rámci bytové jednotky vás v drtivé většině případů nebudou čekat žádné náročné úkony, pokud byste ale byli například majitelem bytového domu a chtěli ve všech jednotkách rozvést internet po elektrické síti, musíte již počítat s o něco vyšší náročností. Rozvod 220 V musí být v každé z obytných jednotek na stejné fázi, kvalitu a stabilitu připojení mohou narušovat nejrůznější elektrické spotřebiče, a kvalitu vzájemné komunikace mezi routery mohou někdy ovlivnit také pojistky, umístěné před bytem. Žádná z uvedených komplikací ale v žádném případě není natolik závažná, aby vám bránila v rozvedení internetového připojení tímto způsobem.
Vedení internetu přes 220 V síť můžete využít nejen pro svůj osobní počítač, ale třeba také pro chytrou televizi nebo pro některá zařízení chytré domácnosti. Řada výrobců, jako je třeba TP-Link, nabízí jak jednotlivé adaptéry, tak i celé startovací sady pro co nejpohodlnější a nejefektivnější rozvedení internetového připojení po vaší domácnosti za pomoci 220 V sítě. Powerline adaptéry vás finančně jinak výrazně nezatíží, a to nejen při jejich samotném pořizování, ale ani při provozu jako takovém. Drtivá většina zařízení tohoto typu se může pochlubit velmi nízkou energetickou náročností, kdy se jejich spotřeba ve chvíli aktivního využívání pohybuje okolo 4W, a v případě poklesu síťového provozu dokáže klesnout na 0,5 W.
V jednom z našich předchozích článků jsme upozorňovali na možné nevýhody vedení Wi-Fi signálu po domě. Kvalitu takto vedeného signálu může výrazně snížit řada různých překážek, jako je specifická konstrukce stěn, stropů a příček ve vaší domácnosti. Někteří výrobci Wi-Fi příslušenství nabízí k šíření signálu po domě takzvané opakovače, ty ale mohou vytvářet takzvaný efekt úzkého hrdla, zapojují do přenosové trasy i další zařízení, a v konečném důsledku nepřinesou kýžený výsledek. Pokud se vaše domácnost může pochlubit kvalitně zpracovanými rozvody, je pro vás vedení internetu přes 220 V nejspíše tou nejlepší volbou, která bude vyžadovat minimální úsilí a při relativně zanedbatelném finančním vkladu přinese skvělé výsledky. Pokud jste zjistili, že se rozvod internetu po elektrické síti pro vaši domácnost z jakéhokoliv důvodu nehodí, nemusíte zoufat – existují i další řešení, jako je například zapojení mesh síťových prvků, které blíže popisujeme v jednom z našich dřívějších článků.
Zdroje obrázků: Unsplash, Pexels, TP-Link