DAB rádio aneb digitalizace rozhlasového vysílání. Co nás čeká?

Možná jste i vy zaslechli v posledních měsících z televize či rádia výraz „DAB +“, „DAB rádio“ nebo třeba „Digitální rádio“. Dosud měla jistě většina z nás s rádiovým vysíláním spojené spíše pojmy FM a AM. Co znamená DAB +, jaké změny přináší, a jaká opatření ze strany posluchače vyžaduje?

13.02.2022

Digitalizace na vzestupu

 

Podobně jako třeba televizní vysílání prochází i pozemní rozhlasové vysílání digitalizací. DAB + je termín, který slouží právě pro označení tohoto typu vysílání – někdy se používá též výraz „digitální rádio“. K šíření svých vysílacích programů prostřednictvím DAB + se čím dál více uchylují nejen soukromí poskytovatelé rádiového vysílání, ale také veřejnoprávní rozhlas. Proč ale vlastně dochází k přechodu na vysílání prostřednictvím DAB+? V jednom z našich předchozích článků jsme vás informovali o tom, že došlo k vyčerpání dostupných IPv4 adres. Velmi zjednodušeně bychom tuto situaci mohli aplikovat i na případ FM kmitočtů, které jsou v současné chvíli již prakticky plně obsazeny. Z pochopitelných a praktických důvodů je tedy potřeba uchýlit se k výhodnější digitalizaci, která s sebou nese celou řadu nejrůznějších výhod.

 

Kolik mě bude stát DAB+ vysílání?

 

Vzpomínáte si na rozruch, který vyvolal přechod tradičního pozemního vysílání na systém DVB-T2? Celá řada domácností byla postavena před volbu, zda pořídit nový televizor, nové technické vybavení, spousta lidí se zase v rámci přechodu na DVB-T2 svých tradičních televizorů zcela zbavila a přešla na služby IPTV, které nabízely řadu jiných výhod, a které bylo navíc možné rychle, jednoduše a výhodně zařídit přes poskytovatele internetu. V souvislosti s přechodem na DAB+ se ale nemusíte obávat žádných komplikací, zařizování, ani nákiadů navíc. Příjem rozhlasového vysílání prostřednictvím DAB+ pro vás nebude znamenat žádné placení poplatků navíc. Nemusíte se obávat ani komplikací, spojených se stahováním dat, nebo nároků na internetové připojení. DAB+ totiž na rozdíl od internetového rádia není vysílání, které by se šířilo prostřednictvím internetu.

 

Zjednodušeně by se dalo říci, že vaše oblíbené tradiční rádio zkrátka jen oblékne nový, moderní kabát, a vy jej budete moci navíc poslouchat v lepší, digitální kvalitě, a v případě zájmu využívat i služby a výhody navíc. Veškeré programy v rámci digitálního rozhlasového vysílání pro vás tedy budou zcela zdarma, jediný náklad navíc pro vás může znamenat koupě kompatibilního rádiového přijímače. Rozhodně ale zatím není kam spěchat – v době psaní tohoto článku zatím ještě nebylo stanovené pevné datum, ve kterém by mělo dojít k definitivnímu vypnutí tradičního FM vysílání.

 

Přijímače, kompatibilní s DAB+, umožňují zároveň také příjem FM vln. Rádia tohoto typu nabízí v současné době naprostá většina prodejců elektroniky, kteří vám také při výběru rádi poradí.

 

Jaké výhody DAB+ přináší?

 

Jak jsme již zmínili v odstavci výše, s DAB+ vysíláním zůstávají zachovány vaše oblíbené rozhlasové stanice. Tím to ale nekončí. Díky automatickému vyhledávání stanic vám navíc odpadnou starosti s hledáním a memorováním frekvencí. Digitalizace rozhlasového vysílání nabídne nové programy, o poznání lepší, čistší zvuk, který bude zbaven všech neduhů tradičního rozhlasového vysílání (šumy apod.), a navíc bude lidově řečeno „dobře vypadat“.  Díky digitalizaci totiž budete moci přijímat nejen zvuk jako takový, ale také textový a grafický obsah, takže si budete moci přečíst třeba titulky zpráv, informace o počasí a dopravě, a spoustu dalšího. Technologie Dynamic Label Service (DLS) se například postará o to, že se vám na displeji přijímače objeví informace o aktuálně přehrávané skladbě, již zmíněné titulky nebo třeba údaje o současné dopravní situaci. Další technologií, která je spojená s digitálním rozhlasovým vysíláním, je Electronic Programme Guide (EPG, elektronický programový průvodce). Ten se pro změnu postará o to, abyste měli přehled o programové nabídce a vysílacím schématu vašich oblíbených stanic. O zobrazení zmíněného grafického obsahu (logo stanice, mapy počasí) se zase postará technologie s názvem Slideshow Service (SLS), aktuální informace o dopravě vám prostřednictvím DAB+ přinese služba s názvem Transport Protocol Experts Group (TPEG). Ti, kteří chtějí být co nejvíce v obraze, zase jistě uvítají službu JOURNALINE, díky které si budou moci zobrazit také informace, které nesouvisí s aktuálně probíhajícím vysíláním. Díky okamžitým oznámením zase budete vždy včas informování o zásadních novinkách, jako jsou nejrůznější hrozby, mimořádné události a další. 

 

Jaký je rozdíl mezi DAB rádiem a internetovým rádiem?

 

V jednom z odstavců výše jsme poukázali na to, že DAB rádio není totéž co internetové rádio. Signál DAB+ rádia se šíří cestou digitální pozemní distribuce a je doplněné o digitální informaci. Přestože se v mnoha ohledech „tváří“ jako internetové rádio – nabízí více možností poslechu i ovládání spolu s grafickým a textovým obsahem – nepotřebuje ke svému provozu internetové připojení. Internetové rádio je na rozdíl od DABu závislé na internetovém připojení. Internetová rádia – nebo chcete-li online rádia – nejsou vázaná na lokalitu, to znamená, že si i v zapadlé české vesničce můžete pustit internetové rádio, provozované někde na karibském ostrově. Nejste limitováni ani silou signálu nebo anténou. 

 

Přijímače DAB rádia

 

Nemusíte se bát, že byste do přijímače DAB museli investovat bůhvíjak vysokou částku. Ceny těchto přístrojů často začínají na necelých šesti stech korunách. DAB rádia jsou v závislosti na typu a ceně často vybavena také digitálním displejem, rádiobudíkem, nabízí provoz na baterii i napájení přes síť, a naladíte na nich i tradiční FM stanice. Pokročilejší DAB rádia nabízí také podporu formátu MP3 a řadu dalších skvělých funkcí. Jak jsme již zmínili, DAB rádia můžete zakoupit u naprosté většina prodejců s elektronikou.

Zdroje obrázků: Pexels