Nejlepší antivirová řešení (nejen) pro platformu Windows

Nejlepší antivirová řešení (nejen) pro platformu Windows

Ještě v devadesátých letech byly antivirové programy téměř synonymem počítačové bezpečnosti. S rozvojem operačních systémů, webových technologií a nejrůznějších forem elektronické komunikace se vedle kategorie virů objevily také zcela nové druhy počítačových hrozeb, před kterými tradiční antiviry zpočátku nepředstavovaly jednoduše žádnou ochranu. Rootkity, ransomware, spyware, adware, scareware, trojské koně, viry a červy, to vše dnes označujeme souborným pojmem malware. Uživatelé si pochopitelně nechtějí instalovat do svých počítačů tucet různých ochran proti každé jednotlivé hrozbě zvlášť, což zapříčinilo, že kdysi jednoduché a malé antiviry se změnily v objemné a výpočetně náročné balíky programů pokrývajících desítky různých typů ochran.

Už to samo přispělo k tomu, že kdysi všeobecně rozšířené antiviry rozdělily uživatelskou veřejnost na dva tábory. Ti, kdo preferují rychlost a pohodlnost před bezpečností se jim jednoduše vyhýbají i s vědomím potenciálního rizika. Jde především o domácí uživatele, často hráče her a nenáročné uživatele internetu. Naproti tomu firmy a lidé využívající počítač jako svůj hlavní pracovní nástroj i nadále počítají s využitím antivirového programu coby nezbytné součásti své širší bezpečnostní strategie. Zejména této skupině je pak určen následující přehled nejlepších antivirových řešení pro platformu Windows, z nichž mnohé však podporují i další operační systémy.

Kdo se o problematiku počítačové ochrany zajímá detailněji, pravděpodobně bude znát server Virus Bulletin, který přináší pravidelné aktualizace srovnávacích testů desítek antivirových řešení pro systémy Windows i Linux. Výsledky těchto testů najdete zde: https://www.virusbulletin.com/testing/dates/vb100-antimalware

ESET NOD32 Antivirus (30denní zkušební verze)

Suverénně nejoblíbenější bezpečnostní řešení mezi českými a slovenskými zákazníky s více než 110 miliony uživatelů celosvětově. Zásluhu na tom má mnohokráte oceňovaná technologie detekce škodlivého kódu, která je nejen velmi přesná, ale také velmi rychlá. Je držitelem světového rekordu v řadě udělených ocenění VB100 magazínu Virus Bulletin. Díky funkci DNA signature dokáže odhalovat různé mutace jednoho škodlivého kódu, včetně nových a dosud neznámých. Novinkou aktuální verze je ochrana před útoky pomocí skriptů, které se snaží k útoku využít Windows PowerShell. Součástí je rovněž detekce JavaScriptových útoků v prohlížečích Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer a Microsoft Edge.

Avast Free Antivirus (freeware pro nekomerční použití)

Velmi populární antivir od českého výrobce (nedávno převzatý konkurenční firmou AVG) nabízí nepřetržitou bezplatnou ochranu domácích uživatelů a nekomerčních subjektů před viry, spywarem, rootkity a ostatními druhy škodlivého kódu. Zároveň uživatele chrání před hrozbami v instantních komunikátorech a P2P sítích. Program kromě toho nabízí štít sloužící k detekci nebezpečných skriptů a má i funkci pro blokování potenciálně nebezpečných webových adres. Součástí řešení je také rozšíření pro internetové prohlížeče, které uživatele informuje o důvěryhodnosti webových stránek, na které se chystají vstoupit. Kromě bezplatné verze je k dispozici také rozšířená placená verze.

AVG AntiVirus FREE (freeware pro nekomerční použití)

Oblíbený nástroj od dalšího českého výrobce toho umí podstatně více než jen vyhledávat viry v počítači a likvidovat je. Zajišťuje jak ochranu anti-malware, tak i anti-spyware. Oba moduly chrání PC a osobní identitu uživatele bez omezení na všech zařízeních včetně Windows. Funkce „AVG Do Not Track“ umožňuje povolit či zakázat, které webové stránky mohou shromažďovat a využívat vaše data. Mezi jeho další přednosti patří varování před nebezpečnými internetovými odkazy, blokování nebezpečných e-mailových příloh a rychlé testování. Kromě bezplatné verze je k dispozici také rozšířená placená verze.

Norton Security Standard (30denní zkušební verze)

Značka Norton je mezi uživateli dobře známa nejen zásluhou oblíbeného správce souborů, ale rovněž všestranným bezpečnostním řešením, sloužícím k ochraně počítače a operačního systému proti nejrůznějším druhům malware v reálném čase. Uživatel je také upozorněn na nebezpečné a škodlivé webové stránky. Výhodou tohoto balíku je nejen kombinace různých druhů ochran, ale také podpora různých platforem (po jeho zakoupení tak není nutné řešit, zda ho budete instalovat na Windows, Mac OS X, iPhone, Android atd.) a k dispozici je i pro více zařízení najednou. Součástí je rovněž ochrana dětí před škodlivým obsahem z internetu či bezpečná správa uživatelských jmen a hesel.

  • Operační systém: Android, iOS, Mac OS X, Windows XP a novější
  • Čeština: ANO
  • Vyžaduje instalaci: ANO
  • Ke stažení z: https://cz.norton.com/downloads

360 Total Security (freeware pro libovolné použití)

Nepříliš známý čínský program ve své výbavě zahrnuje antivirový skener běžící na 3 jádrech (360 Heuristic Engine, 360 Cloud Engine a Bit-Defender) a rovněž nástroje pro čištění a optimalizaci systému. Nabízí ochranu v reálném čase, zabezpečí internetový prohlížeč, ochrání uživatele před stahováním škodlivých souborů, nastaví ochranu soukromí, a to včetně ovládání povolení použití webkamery či USB portu, stejně jako Sandbox prostředí pro testování softwaru, které umožní izolovat procesy PC od systému. Po prvním spuštění programu proběhne analýza, která odhalí slabá místa. Kromě bezplatné verze je k dispozici také rozšířená placená verze.

Avira Free Antivirus (freeware pro libovolné použití)

V tomto bezpečnostním řešení od německého výrobce najdete kromě antiviru rovněž firewall a antispyware, takže dostanete ochranu jak před viry, tak i útoky z internetu a navíc částečně běží v cloudu, takže tolik nevytěžuje systémové prostředky PC. Nicméně i když není PC připojen k internetu, pracuje stále. Součástí jsou standardní funkce jako ochrana v reálném čase, pravidelné aktualizace či možnost naplánovat automatické spouštění testů počítače. Program umožňuje nastavit tři úrovně detekce. Po prvním nastavení navíc pracuje zcela automaticky a sám. Tento antivirový program neumožňuje kontrolu pošty. Kromě bezplatné verze je k dispozici také rozšířená placená verze.

Panda Free Antivirus (freeware pro nekomerční užití)

Jedná se o bezplatné antivirové řešení od společnosti Panda Security. Díky cloudové technologii komunikuje v reálném čase s internetovými servery výrobce a chová se v podstatě jako vzdálený klient, který účinně chrání počítač uživatele proti virům a jiným škodlivým programům. Využít je možno i jednorázového vyhledávání virů a jednou z hlavních předností programu je velmi přehledné uživatelské rozhraní. Ocení jej zejména uživatelé, kteří hledají jednoduché a rychlé řešení se základními funkcemi bez jakýchkoli nadstandardních přídavků. Kromě bezplatné verze je k dispozici také rozšířená placená verze.

Comodo Internet Security (freeware pro libovolné použití)

Tento rovněž známý a oblíbený nástroj spojuje funkce antiviru a firewallu v jednom a slouží pro ochranu počítače a operačního systému proti útokům z internetu. K dispozici je rovněž funkce pro sledování změn v důležitých systémových souborech a registrech. Součástí aplikace je také nástroj Comodo Anti Malware na odhalení a likvidaci škodlivého softwaru (spyware, keyloggery atd.). Využívá prvky cloudu a umožňuje spouštět vybrané soubory v izolovaném prostředí, čímž předchází možnému poškození systému. Kromě bezplatné verze je k dispozici také rozšířená placená verze.

Bitdefender Antivirus Free Edition (freeware pro libovolné použití)

V bezplatné verzi jde o jednoduchý program pro odhalení virů, červů, trojských koňů a dalších nebezpečných programů ve vašem počítači. Bohužel však nemá rezidentní štít, takže neodhalí hrozby, které představuje procházení webových stránek v reálném čase. Kontrolu PC si lze předem naplánovat, má virový trezor a podává statistiku hledání. Samozřejmostí je možnost online aktualizace antivirových databází. Jednou z nevýhod je vyšší vytížení systémových zdrojů než u jiných podobných programů. Kromě bezplatné verze je k dispozici také rozšířená placená verze.

Trend Micro Internet Security (30denní zkušební verze)

Méně známý nástroj pro ochranu počítače proti všem nebezpečným programům, virům a útokům z internetu. Vedle klasického antiviru nabídne rovněž ochranu e-mailové korespondence, umožňuje zakázat webové stránky se závadným obsahem nebo monitorovat aktivitu dětí a jiných uživatelů. Jako jeden z mála si údajně umí poradit i s hrozbou jménem ransomware, ale i dalšími typy útoků včetně ochrany proti nejnovějším variantám malwaru i pokusům o krádeže identit. Kromě počítačů chrání také mobilní zařízení a slouží také coby nástroj pro správu hesel a dalších citlivých údajů. Umožňuje validovat bezpečnostní nastavení spojené s účty na sociálních sítích, což pomáhá předejít například nechtěnému zveřejnění citlivých informací.

Žádný antivir vás neochrání před vlastní lhostejností

Ať už se rozhodnete svá osobní data chránit tím či oním antivirovým řešením, vaše snaha může nakonec vyjít vniveč, pokud nedodržujete základní uživatelská pravidla prevence ztráty či zcizení dat. Pro bezpečnější práci na internetu se snažte dodržovat minimálně těchto několik doporučení.

  1. Nevypínejte automatické aktualizace Windows a dalších programů, s nimiž často pracujete. To platí zejména pro webový prohlížeč (Chrome, Firefox, Opera, Internet Explorer…), který je vstupní branou do vašeho počítače pro malware ukrytý na různých pochybných webových stránkách. Proto by měl být co nejaktuálnější, tj. používejte jeho poslední verzi.
  1. Vyvarujte se otevírání neznámých e-mailových příloh z neznámých adres. Velká část útoků dnes probíhá přes elektronickou poštu, takže dávejte pozor, na co ve zprávě klikáte. Obdržíte-li e-mail psaný cizím jazykem nebo očividně špatně přeložený do češtiny prostřednictvím automatického překladače, nikdy neotevírejte odkazy v něm uvedené. Často vedou na podvodné či infikované webové stránky.
  1. Dávejte pozor, co a odkud z internetu stahujete. Pokud vám webový prohlížeč nabízí (obvykle v cizím jazyce) ke stažení „nutný program či doplněk“ pro spouštění a prohlížení toho či onoho obsahu (zvláště na lechtivě laděných stránkách), instalaci bezmyšlenkovitě nepovolujte. Nezbytné nástroje pro prohlížení součástí webu (Flash Player nebo zásuvný modul pro Windows Media Video) jsou již v systému standardně zahrnuté, popř. k jejich instalaci budete vyzváni v češtině. Je třeba mít jasný přehled o tom, jaká stránka je důvěryhodná (jako Windows Update, online vysílání ČT, …) a jaká není.
  1. Pokud možno nestahujte ani nespouštějte na svém počítači pirátské programy, tzv. warez. I když uživatele často láká myšlenka si zdarma stáhnout a používat komerční software, na který by jinak neměl peníze, cracknutá verze ke stažení zdaleka nemusí být „čistá“. Nezáleží, zda jde o kancelářský software (typicky Windows + MS Office), nástroje pro vypalování nebo úpravu obrázků, téměř vždy máte možnost si najít i jejich bezplatnou alternativu, která je oficiálně zdarma a u které máte jistotu, že neobsahuje viry, trojské koně a další malware. Celá řada tzv. cracků (=nástrojů pro odemčení/prolomení ochrany komerčních programů) je ve skutečnosti dobře maskovaný malware nebo obsahuje skryté přídavky, které vám v systému mohou nadělat velkou paseku. Nejlepší prevencí je konzultovat volbu softwarových programů se zkušenějšími uživateli.
  1. Vyhněte se nešifrovaným přenosům citlivých dat. Při platbách debetními a kreditními kartami při online nákupech dbejte na to, aby komunikace s webovou stránkou obsahovala šifrování. To poznáte jednoduše podle toho, že adresní řádek prohlížeče namísto „http://“ ukazuje „https://“. V horním nebo spodním rohu prohlížeče (záleží jakém) navíc bývá ikona zámku, která je značkou šifrování.
  1. Jedním z nejvíce zanedbávaných pravidel zabezpečení jsou již tradičně hesla. Mnoho lidí používá snadno zapamatovatelná, a tedy slabá hesla, která lze snadno odhadnout či prolomit metodou hrubé síly. Někteří odvážlivci dokonce používají stejné heslo do všech svých online služeb. Ti největší kaskadéři si heslo rovnou nalepí na monitor nebo na pracovní stůl, aby jej měli stále na očích (a mimo nich i každý náhodný kolemjdoucí). Platí, že takovýto laxní přístup si můžete dovolit jen tehdy, pokud nechráníte žádná citlivá data. Dnes už ale mnoho světově rozšířených online služeb chrání uživatele i před jimi samotnými, a tak například nedovolí volbu krátkého hesla, obsahujícího primitivní posloupnost znaků a čísel nebo takové, co obsahuje část uživatelského jména nebo data narození.
  1. Zálohujte. Bude se vám to hodit nejen v případě napadení počítače malwarem, ale i v případě, kdy selže hardware. Praktickým řešením je vytvořit si jednu kompletní zálohu celého počítače a následně pravidelně zálohovat pouze nejdůležitější data. K tomu vám bude stačit interní nástroj »Zálohování a obnovení«, pomocí kterého vytvoříte kompletní zálohu disku. Případně můžete využít volně dostupné aplikace jako True Image nebo Macrium Reflect.

Autor: Lukáš Beňa

Doporučené články

Poptávka internetového připojení

Adresa

Hrnčířská 143, Jesenice - Osnice | PSČ 25242 (okres Praha-západ)(okres Praha-západ)(okres Praha-západ)

Technologie

Optické připojení až 300 Mb/s

Aby vás mohl kontaktovat obchodní zástupce internetového poskytovatele, budeme potřebovat vaše kontaktní údaje.