Technologie a internet

Jak se zorientovat v nabídce poskytovatelů připojení? Internet v pevné síti a jeho technologie dělíme do dvou základních technologických druhů: připojení bezdrátové a připojení po kabelu. Kabelové je pro další dělení docela složité, ale pojďme do toho.

Optická vlákna jsou nejmodernější z kabelových přípojek. Díky schopnosti světla přenášet masivní objemy dat na velkou vzdálenost je optická technologie připojení široce používána i pro páteřní trasy všech poskytovatelů. Kvůli vysoké ceně uložení optických kabelů rozhodně není, a v nejbližších několika dekádách nebude optické připojení dostupné pro většinové procento domácností.  Výhody optických přípojek jsou vysoké rychlosti přenosu dat oběma směry. Omezení jsou dána technologií připojení a topologií sítě.

Nejobvyklejší variantou kabelového připojení jsou kabely bývalé analogové telefonní sítě. Technologie připojení se časem mění, ale původní kabely zůstávají. Vývoj nejprve dovolil místo analogového telefonu připojení do reléové ústředny připojovat Dial-up modemy, později se přecházelo na linky standardu ISDN2 maximální rychlostí stahování dat kolem 0,1 Mbps , z té se vyvinula technologie DSL. Takže dnešní technologie ADSL a nejmodernější VDSL2 s možností opravy přeslechů ve svazku párů kroucených kabelů může mít rychlost stahování dat i kolem 100 Megabit za sekundu. Metalická síť má tedy výhodu široké dostupnosti, ale mnohde potrvá ještě řadu let, nežli dojte k instalování předsunuté ústředny, zkrácení délky trasy k uživateli a osazení nových modemů s pokročilými funkcemi. Další nevýhodou je technologické omezení rychlosti uploadu, tedy nahrávání dat na servery v internetu. Někteří celoplošní poskytovatelé také agregují hlavní přípojný bod mezi příliš mnoho uživatelů. Dochází tak k poklesu kapacity pásma ve špičkách provozu.

Koaxiální kabely jsou nejmenší skupinou technologie připojení, a jejich doména jsou především domovní rozvody. Původně byly totiž instalovány pro rozvody kabelové televize. I pro HFC kabely, jak se koaxům říká, probíhá vývoj technologie připojení. Díky rozvoji standardu DOCSYS 3.0 a pozdějších není problém dosáhnout teoreticky rychlosti až stovek megabyt (Mbps). Jako u každého metalického kabelu ale závisí na jeho kvalitě a vzdálenosti uživatele od ústředny. Nevýhodou je taktéž nemožnost nastavení vysoké rychlosti nahrávání dat na servery v Internetu.

Bezdrátové připojení pro připojení zákazníků pevné sítě udělalo za posledních deset let obrovský skok dopředu. Rozvojem standardů 802.11 až poslednímu 802.11ac dostane zákazník v přiděleném pásmu možnosti přenosu dat až stovek megabit, bez ohledu na poměr mezi stahováním a nahráváním dat z/na servery v internetu. Nevýhodou je sdílené médium – spektrum. Pokud je v bezdrátové síti příliš mnoho požadavků na současné využití přenosových kanálů, klesá přenosová kapacita mezi přístupovým bodem AP bezdrátové sítě a uživatelem. Jednotlivé AP si můžete představit jako ústředny v kabelových sítích. O přenos dat od ústředny (AP) se starají spoje v profesionálních pásmech, anebo optická vlákna. Dobře dimenzovaná a postavená síť nemění svoje parametry v závislosti na počasí.

Výběr nejvhodnější technologie připojení je především na uživateli, jeho potřebách, rychlosti stahování, ale i nahrávání dat a umístění prostor uživatele k připojení.

Test

Nejnovější příspěvky

Chystáte se nasadit přenosovou technologii na pasivní optickou síť a chcete mít jistotu, že budete schopni nabízet služby v odpovídající kvalitě? Nebo již GPON síť provozujete a potřebujete zjistit příčinu nestabilního chování technologie, objevit skryté vady optické distribuční sítě anebo ověřit, že byly během výstavby splněny parametry požadované při zadání? Případně si chcete rozšířit obzory...
Pevný disk vašeho počítače je zvenčí neviditelnou, ale životně důležitou součástí. Ukládají se na něj veškerá důležitá data, a jeho poškození si určitě nikdo nepřeje. Stejně jako jakákoliv jiná komponenta se i pevný disk ve vašem počítači časem opotřebovává a podléhá nejrůznějším vlivům, které mohou jeho životnost značně zkrátit. V dnešním článku se podíváme na to, jak správnou péčí o...
Každý z nás podobnou situaci nejspíš již někdy zažil: v rámci reorganizace a úklidu pevného disku vašeho počítače vám někam zmizely i soubory, které jste chtěli ve svém počítači zachovat. Ne vždy je ale v takovýchto případech vše nenávratně ztraceno. Obnova smazaných dat a záchrana smazaných souborů je věc, kterou při troše štěstí zvládnete i sami doma.
Určitě jste někdy podobnou neveselou situaci zažili: jste sami doma, potřebujete pracovat, případně se chcete odreagovat u online filmu nebo seriálu, a najednou zjistíte, že vám přestal “fungovat internet”. Jakkoli je tento stav nepříjemný, v řadě případů se nejedná o nic, co byste nemohli vyřešit vy sami. V tomto článku vás krok za krokem provedeme řešením problémů s domácím připojením k...
Nebude trvat dlouho a klasické peníze se stanou minulostí. Alespoň to předpovídají některé z hlasů, které dění na finančním trhu sledují. Upozorňují přitom na to, že platby přes internet mají (nejen) Češi stále raději. A jejich počet rok od roku roste.
Chytré hodinky, brýle, fitness náramky a v budoucnu možná i čipy implantované přímo pod kůži. Nositelná elektronika (neboli „wearables“) je nesporným fenoménem současnosti, a jak nadšenci nových technologií doufají, může naše životy změnit jednou pro vždy. Přesto nositelnou elektroniku mnozí kritici už řadu let prohlašují za pouhou nafouknutou bublinu. Kde je pravda?